Orava Asuntorahasto Q3 torstaina - huomio keskittyy yhtiön kehitystoimenpiteisiin
Orava Asuntorahasto julkistaa Q3-raporttinsa ensi torstaina aamulla noin klo 8.00. Odotamme yhtiön tuloksen olevan lähellä vertailukauden tasoa ja huomiomme Q3-raportissa tulee keskittymään siihen, miten ja missä aikataulussa yhtiö saisi tehtyä kehitystoimenpiteitä, joilla osakkeen taseperusteisesti matala arvostus voisi korjaantua.
Orava ei tiedottanut uusista asuntohankinnoista Q3’17:n aikana emmekä odota yhtiön tehneen merkittäviä hankintoja kaudella. Q3-tulos ei siten ole saanut tukea hankinnoista. Myöskään asuntomarkkinat eivät arviomme mukaan ole merkittävästi tukeneet Q3-tulosta. Tilastokeskuksen mukaan vanhojen asuntojen hinnat nousivat Q3’17:n aikana 0,1 % koko maassa edellisestä neljänneksestä. Oravan asuntoportfolion hintojen kehitys on historiassa seurannut melko tarkkaan Tilastokeskuksen tilastoimaa vanhojen osakeasuntojen hintojen kehitystä, mutta vuositasolla yhtiön asuntoportfolion hintakehitys on jäänyt hieman tilastokeskuksen lukuja heikommiksi. Tämän takia emme ennusta Oravan kirjanneen arvonnousua Q3’17:n aikana. Odotamme Oravan osakekohtaisen Q3-tuloksen olleen 0,07 euroa (Q3’16: 0,06 euroa).
Orava ohjeisti Q2’17-raportissa arvioivansa vuoden 2017 tuloksensa asettuvan välille 0-3 MEUR (2016: 1,5 MEUR). Arvioimme yhtiön toistavan tämän ohjeistuksen. Mielestämme yhtiön 2017 tuloksen tasoon liittyy toistaiseksi epävarmuutta, sillä Oravan tulos on hyvin herkkä asuntojen hintojen muutoksille sekä asuntohankinnoista saatavissa oleville tukkualennuksille.
Huomiomme Q3-raportissa tulee keskittymään yhtiössä tapahtuviin mahdollisiin kehitystoimenpiteisiin. Oravan hallitus kertoi lokakuussa, että yhtiössä jo aloitettua kustannussäästöohjelmaa jatketaan ja hallitus jatkaa toimenpiteitä yhtiön toiminnan tehostamiseksi ja kustannussäästöjen saavuttamiseksi. Vastaavasti Investors House (IH) hankki lokakuussa päättyneellä vaihtotarjouksella 25,2 %:n omistusosuuden Oravasta ja IH on aikaisemmin kertonut tavoittelevansa Oravan liiketoimintamallin muuttamista ja kannattavuuden sekä kassavirran parantamista. Arvioimme IH:n saavuttavan 25,2 %:n omistuksella äänivallan Oravan yhtiökokouksessa ja odotamme sen siten pystyvän toteuttamaan tavoittelemansa uudistukset. Pidämme IH:n mallissa alustavasti noin 1,5 MEUR:n vuotuisten operatiivisen tuloksen kasvua vuoteen 2019 mennessä mahdollisena.
Oravan osake arvostetaan perjantain päätöskurssilla noin 49 % alle Q2’17:n lopun osakekohtaisen NAV:in. Yhtiön taseperusteinen arvostustaso on siten hyvin alhainen. Odotamme kehitystoimenpiteiden myötä Oravan heikon kannattavuuden nousevan ja sitä kautta taseperusteisesti matalan arvostustason vähitellen korjaantuvan.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Ovaro Kiinteistösijoitus
Ovaro Kiinteistösijoitus on kiinteistösijoittamiseen ja erityisesti kiinteistökehittämiseen keskittynyt yhtiö, joka ostaa, kehittää ja myy pääsääntöisesti toimitiloja ja maa-alueita. Ovaro myös omistaa ja vuokraa toimitiloja ja asuntoja. Yhtiö toimii eri puolella Suomea, mutta keskittyy toiminnassaan Suomen kasvukeskuksiin eli yliopistokaupunkeihin ja pääkaupunkiseudulle.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut26.10.2017
2016 | 17e | 18e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 13,9 | 14,3 | 15,2 |
kasvu-% | −20,64 % | 3,07 % | 5,89 % |
EBIT (oik.) | 4,6 | 5,0 | 6,0 |
EBIT-% (oik.) | 33,08 % | 35,02 % | 39,70 % |
EPS (oik.) | 0,17 | 0,21 | 0,35 |
Osinko | 0,12 | 0,21 | 0,18 |
Osinko % | 2,37 % | 6,06 % | 5,22 % |
P/E (oik.) | 29,13 | 16,17 | 9,79 |
EV/EBITDA | 34,55 | 26,54 | 21,56 |