Remedy Q3’25 -ennakko: Tulosvaroituksen myötä Q3-luvut jo pitkälti tiedossa
Tiivistelmä
- Remedyn Q3-liikevaihto laski 32 % edellisvuodesta, ollen 12,2 MEUR, johtuen erityisesti kehitysmaksujen vähenemisestä.
- Käyttökate oli lievästi positiivinen 0,7 MEUR, mutta FBC: Firebreakin alaskirjaus painoi liikevoiton -16,4 MEUR:oon.
- Remedy odottaa liikevaihdon kasvavan vuonna 2025, mutta liikevoiton olevan negatiivinen, mikä on muutos aiemmasta positiivisesta ennusteesta.
- Keskeiset pelijulkaisut, kuten Max Payne ja Control 2, ovat Remedyn tulevaisuuden kannalta tärkeitä, ja niiden odotetaan julkaistavan vuosina 2026 ja 2027.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'24 | Q3'25 | Q3'25e | Q3'25e | Erotus (%) | 2025e | |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Tot. vs. inderes | Inderes | |
| Liikevaihto | 17,9 | 12,2 | 12,2 | 0 % | 58,7 | ||
| Käyttökate | 6,7 | 0,7 | 0,7 | 0 % | 12,2 | ||
| Liikevoitto (oik.) | 2,4 | -16,4 | -16,4 | 0 % | -14,0 | ||
| EPS (raportoitu) | 0,14 | -0,96 | -0,88 | ||||
| Liikevaihdon kasvu-% | 128,5 % | -31,7 % | -31,7 % | 0 %-yks. | 15,9 % | ||
| Liikevoitto-% (oik.) | 13,4 % | -134,3 % | -134,3 % | 0 %-yks. | -23,8 % |
Lähde: Inderes
Remedy raportoi Q3-tuloksensa keskiviikkona 29.10. klo 9.00. Tulosvaroituksen ja FBC: Firebreakin kehitysmenojen alaskirjauksen myötä Q3-luvut ovat jo pääosin selvillä. Raportissa huomio kiinnittyykin yhtiön kommentteihin pelin tulevaisuuden suhteen, ja haemme tarkempaa näkyvyyttä siihen, mitä pelin tehtävien investointien ”tasapainottaminen” käytännössä tarkoittaa. Olemme tulosvaroituksen jälkeisessä päivityksessämme jo olettaneet Remedyn ajavan pelin alas vuoden 2026 aikana. Tilannepäivitys Control 2 ja Max Payne -projektien suhteen kiinnostaa myös raportissa, sillä ne ovat Remedyn sijoitustarinan kannalta keskeiset ajurit lähivuosina. Remedy tiedotti keskiviikkona myös toimitusjohtajan vaihtumisesta, joten mahdolliset lisätiedot tämän suhteen kiinnostavat tulospäivänä.
Liikevaihto laski Q3:lla reilusti vahvasta vertailuneljänneksestä
Ennakkotietojen mukaan Remedyn Q3-liikevaihto oli 12,2 MEUR, mikä tarkoittaa 32 %:n laskua vertailukaudesta, johon ajoittui poikkeuksellisen paljon kehitysmaksuja Control 2:een tehdyn Annapurna-sopimuksen myötä. Olemme olettaneet Q3:lle ajoittuneen 8,0 MEUR:n edestä kehitysmaksuja ja rojaltien (pääosin AW2) olleen 1,5 MEUR. Omien pelien myynnistä (FBC: Firebreak ja Control) oletamme tulleen 2,7 MEUR liikevaihtoa, missä Firebreakin myynti jäi erityisesti pettymykseksi. Arvioimme Sonyn ja Microsoftin kanssa tehtyjen b2b-sopimusten tuoneen neljänneksellä valtaosan pelin liikevaihdosta.
Käyttökate oli lievästi positiivinen, mutta alaskirjaus painoi liikevoiton rajusti pakkaselle
Ennakkotietojen perusteella käyttökate oli Q3:lla 0,7 MEUR ja FBC: Firebreakin kehitysmenojen alaskirjaus (-14,9 MEUR) painoi liikevoiton -16,4 MEUR pakkaselle. Käyttökatteen kehityksen perusteella operatiivinen kulurakenne on muuten kehittynyt neljänneksellä suunnilleen odotustemme mukaisesti. Kaiken kaikkiaan Remedyn kulurakenteen kasvu on viimeisen reilun vuoden aikana selkeästi rauhoittunut moniprojektimallin ylösajon myötä. Oletamme ennusteissamme Remedyn sopeuttavan kulurakennettaan vastaamaan FBC: Firebreakin heikkoa menestystä. Tämä väistämättä tarkoittaa pelitiimin supistamista ja oletamme Remedyn henkilöstömäärän laskevan tulevina neljänneksinä.
Katseet jo Max Paynen ja Control 2:n julkaisuissa
Tulosvaroituksen myötä lasketuissa näkymissään Remedy arvioi nyt liikevaihdon kasvavan edellisvuodesta ja liikevoiton olevan negatiivinen ja laskevan edellisvuodesta. Aiemmin yhtiö ohjeisti vielä positiivista liikevoittoa tälle vuodelle. Ennusteemme odottaa tälle vuodelle 58,7 MEUR:n liikevaihtoa (+16 %) ja -14,0 MEUR:n liikevoittoa. Käyttökatteen ennustamme olevan 12,2 MEUR positiivinen, ja Q4:llä kehitystä tukee mm. Alan Wake 2:n oleminen lokakuussa PlayStation Plus -palvelun kuukauden peli. Remedyn sijoitustarinan kannalta keskeiset isot pelijulkaisut (Max Payne ja erityisesti Control 2) tullaan arviomme mukaan julkaisemaan vuosina 2026 ja 2027. Näemme molemmilla peleillä hyvät todennäköisyydet menestyä, ja tämän toteutuessa osakkeessa on nykytasoilta huomattavaa potentiaalia. Tulosvaroituksen myötä sentimentti osakkeen suhteen voi säilyä lyhyellä tähtäimellä happamana, mutta odotamme uutisvirran muuttuvan paremmaksi seuraavan vuoden aikana.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
