Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Inderes |
| Liikevaihto | 17,0 | 31,4 | 30,6 | 3 % | 111 | |
| Käyttökate | - | 2,9 | 2,0 | 45 % | 6,7 | |
| Liikevoitto | - | 1,7 | 0,9 | 89 % | 3,1 | |
| EPS (raportoitu) | - | 0,06 | 0,02 | 200 % | 0,06 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | - | 84,9 % | 79,9 % | 5,0 %-yks. | 53,6 % | |
| Liikevoitto-% | 5,4 % | 2,9 % | 2,5 %-yks. | 2,8 % |
Administerin Q3-raportin keskeinen kysymys oli ennakkomme mukaan tehostamistoimien purevuus, ja tähän yhtiö vastasi selvästi odotuksiamme vahvemmalla kannattavuudella. Käyttökate nousi 2,9 MEUR:oon, kun ennusteemme oli 2,0 MEUR, ja liikevoitto 1,7 MEUR:oon (ennuste 0,9 MEUR). Liikevoittomarginaali kohosi 5,4 %:iin, mikä ylitti 2,9 %:n ennusteemme. Vertailukelpoiset luvut olivat samat kuin raportoidut, eli neljännekselle ei kohdistunut kertaeriä toisin kuin Q2:lla. Yhtiön mukaan Q3:n kannattavuus oli euromääräisesti sen historian korkein ja kaikki segmentit paransivat kannattavuuttaan. Raportoitu EPS 0,06 euroa ylitti 0,02 euron ennusteemme.
Liikevaihto kasvoi 85 % 31,4 MEUR:oon, mikä oli hieman ennustettamme (30,6 MEUR) korkeampi. Kasvun päälähde oli odotetusti huhtikuussa konserniin siirtynyt Sarastia: Julkisen sektorin liikevaihto oli 14,0 MEUR, mikä vastasi 13,9 MEUR:n ennustettamme. Positiivinen yllätys tuli Yksityiseltä sektorilta, jonka liikevaihto kasvoi 12,4 % 14,9 MEUR:oon, kun odotimme varovaisen kehityksen jatkuvan (ennuste 13,3 MEUR). Yhtiö selittää kasvua ohjelmistoprojektitoimitusten piristymisellä, kansainvälisten asiantuntijapalveluiden ja tilitoimistopalvelujen kasvulla sekä datakeskushankkeiden vauhdittamalla harmaan talouden torjuntapalveluiden myynnillä. Henkilöstövuokraus sen sijaan jäi ennusteestamme (3,1 MEUR vs. 3,4 MEUR) liikevaihdon laskettua 3 % vertailukaudesta, eli laskutrendi ei vielä ollut täysin takanapäin.
Segmenttitasolla Yksityisen sektorin käyttökate nousi 1,5 MEUR:oon (0,6 MEUR), mitä yhtiö perustelee liikevaihdon kasvulla ja sopeutustoimilla. Julkisen sektorin käyttökate oli 1,2 MEUR (0,1 MEUR), ja yhtiön mukaan Sarastian hankintavaiheen tappiollisuus on käännetty haltuunotossa asetettujen lyhyen tähtäimen tavoitteiden mukaiselle tasolle. Henkilöstövuokrauksen käyttökate pysyi 0,2 MEUR:ssa, joskin suhteellinen kannattavuus parani. Tammi-syyskuun tulos ennen veroja (1,1 MEUR) ja tilikauden tulos (0,7 MEUR) olivat silti vertailukautta heikommat Q2:n kertaerien ja korkeampien rahoituskulujen vuoksi. Omavaraisuusaste laski 36,2 %:iin (43,4 %) ja nettovelkaantumisaste nousi 47,3 %:iin, mikä heijastelee yrityskauppavetoista kasvua. Yhtiö kertoi myös vuoden 12. yrityskaupasta: Kuntalaskenta on tehnyt aiesopimuksen noin 3 MEUR:n liikevaihdon Tilikunta Oy:n ostosta, jonka arvioidaan toteutuvan vuoden loppuun mennessä.
Administer toistaa ohjeistuksensa, jonka mukaan vuoden 2026 liikevaihto on 105–115 MEUR ja käyttökate 6,5–9,0 MEUR. Tammi-syyskuun käyttökate on 4,7 MEUR (vertailukelpoinen 6,1 MEUR), joten haarukan alalaita täyttyy jo Q3:n tasoisella Q4-käyttökatteella selvästi. Ennusteemme koko vuoden käyttökatteesta oli 6,7 MEUR, mikä edellyttäisi Q4:ltä vain 2,0 MEUR:n käyttökatetta, joten vahvan Q3:n jälkeen ennusteisiimme kohdistunee nousupaineita. Yhtiö kertoo kannattavuuden parantamisen jatkuvan sekä Sarastiassa että koko konsernissa, ja uusi strategia on tarkoitus saada valmiiksi vuoden loppuun mennessä. Webinaarissa huomio kiinnittynee Yksityisen sektorin kasvun kestävyyteen sekä siihen, kuinka suuri osa Q3:n kannattavuusparannuksesta on rakenteellista.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille