Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Inderes |
| Liikevaihto | 4,4 | 5,2 | 4,9 | 6 % | 17,3 | |
| Käyttökate | -0,5 | 1,1 | 0,3 | 267 % | -0,5 | |
| Liikevoitto | -1,2 | 0,4 | -0,4 | 200 % | -3,2 | |
| EPS (raportoitu) | -0,08 | 0,02 | -0,02 | 200 % | -0,13 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | 42,1 % | 17,5 % | 11,6 % | 5,9 %-yks. | 1,4 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | -26,5 % | 7,3 % | -8,3 % | 15,6 %-yks. | -18,5 % |
Optomedin Q3-raportti toi odottamamme tuloskäänteen ja selvästi ennustettamme vahvempana. Liikevaihto kasvoi 17,5 % 5,2 MEUR:oon (ennuste 4,9 MEUR), mutta olennaisin asia oli kannattavuus: käyttökate nousi 1,1 MEUR:oon, kun ennustimme 0,3 MEUR:a, ja liiketulos kääntyi positiiviseksi 0,4 MEUR:oon ennustamamme -0,4 MEUR:n tappion sijaan. Myös liiketoiminnan rahavirta kääntyi 1,0 MEUR positiiviseksi, mikä oli ennakossa keskeinen seurattava asia rahoitusriskin kannalta. Ohjeistus vuoden 2026 liikevaihdon kasvusta pysyi ennallaan.
Laitteet-segmentin liikevaihto kasvoi 30,6 % 3,0 MEUR:oon, jota tuki odotetusti kesäkuussa tiedotettu noin 1,9 MEUR:n Yhdysvaltain tilaus sekä tekoälyavusteisten seulontapalvelujen jatkuvan liikevaihdon kasvu. Yhtiön mukaan Yhdysvaltain ulkopuolinen liikevaihto sen sijaan jäi vertailukautta pienemmäksi. Segmentin käyttökate oli 1,3 MEUR eli 41,8 % liikevaihdosta ja liiketulos 0,8 MEUR, mikä ylitti selvästi ennakossa odottamamme noin 0,2 MEUR:n tason. Ohjelmistot-segmentin liikevaihto oli ennusteemme mukaisesti 2,2 MEUR (+3,3 %), mutta sen käyttökate parani 0,6 MEUR:oon (28,5 % liikevaihdosta) ja liiketulos 0,4 MEUR:oon, mikä sekin ylitti odotuksemme. Syyskuussa tiedotetun Veikkaus-sopimuksen vaikutus kuluvan vuoden lukuihin jää yhtiön mukaan vähäiseksi, kuten arvioimme.
Konsernin bruttokateprosentti nousi 69,5 %:iin (Q3'25: 61,8 %). Bruttokatteeseen sisältyi 0,2 MEUR Yhdysvaltain tullimaksujen palautuksia, ja ilman tätä kertaluonteista erää bruttokate oli yhtiön mukaan noin 65,8 % ja käyttökate noin 0,9 MEUR, eli tulos ylitti ennusteemme selvästi myös ilman kertaerää. Yhtiö selittää katteen nousua korkeakatteisen tekoälyliikevaihdon kasvulla ja suotuisalla tuotejakaumalla. Lisäksi liiketoiminnan kulut laskivat noin 0,7 MEUR vertailukaudesta ja konsernitason kulut olivat 0,8 MEUR (ennuste -0,9 MEUR). Toisaalta Q3:n lukuja nostaa yksittäinen suuri tilaus, joten neljänneksen kannattavuustasoa ei voi suoraan pitää uutena normaalina. Nettorahoituserät olivat 0,1 MEUR positiiviset, ja EPS oli 0,02 euroa (ennuste -0,02 euroa).
Liiketoiminnan nettorahavirta oli 1,0 MEUR (Q3'25: -1,0 MEUR), ja rahavarat nousivat kvartaalin aikana 0,3 MEUR 7,0 MEUR:oon investointien (-0,5 MEUR) ja lainanlyhennysten jälkeen. Nettovelka oli -5,8 MEUR eli yhtiö on selvästi nettokassapositiivinen. Rahavirran käänne oli ennakossa yksi tärkeimmistä seurattavista asioista, ja se toteutui odotuksiamme vahvempana. Tammi-syyskuun liiketoiminnan rahavirta oli kuitenkin yhä -0,7 MEUR, joten käänteen kestävyys ratkeaa vasta tulevilla neljänneksillä.
Optomed odottaa edelleen vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan vuodesta 2025. Tammi-syyskuun liikevaihto on 12,1 MEUR eli 1,8 % vertailukautta pienempi, joten ohjeistukseen yltäminen edellyttää Q4:ltä vähintään vertailukauden noin 4,8 MEUR:n tasoa. Yhtiö korostaa, että suurempien asiakastilausten ajoitus voi aiheuttaa vaihtelua neljännesten välillä, eikä tiedote sisällä mainintaa uusista merkittävistä tilauksista tai päivitystä Kiinan yhteisyrityksen tilanteeseen. Q4-ennusteemme on 5,5 MEUR, joten liikevaihdon osalta ohjeistuksen ja ennusteemme toteutuminen nojaa edelleen loppuvuoden tilausvirtaan. Kannattavuusennusteisiimme sen sijaan kohdistunee nousupaineita Q3:n selvän tulosylityksen myötä, joskin kertaluonteinen tullipalautus ja suuren tilauksen ajoitus pienentävät ylityksen rakenteellista osuutta.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille