Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | Konsensus | 2026e | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Inderes | |
| Liikevaihto | 23,4 | 25,8 | 23,7 | 9 % | 24,5 | 23,7 | - | 25,2 | 89,8 |
| Bruttokate | 6,7 | 7,4 | 6,3 | 17 % | 6,3 | - | - | - | 24,1 |
| Käyttökate | 4,5 | 5,0 | 4,0 | 25 % | 3,9 | 3,7 | - | 4,0 | 13,1 |
| Liikevoitto (oik.) | 3,3 | 3,7 | 2,7 | 37 % | 2,8 | 2,4 | - | 3,3 | 8,5 |
| Liikevoitto | 3,3 | 3,7 | 2,7 | 37 % | 2,8 | 2,4 | - | 3,3 | 8,0 |
| EPS (raportoitu) | 0,14 | 0,14 | 0,11 | 27 % | 0,11 | 0,09 | - | 0,14 | 0,28 |
| Liikevaihdon kasvu-% | 2,5 % | 10,2 % | 1,1 % | 9,1 %-yks. | 4,7 % | 1,3 % | - | 7,7 % | 3,0 % |
| Liikevoitto-% (oik.) | 14,3 % | 14,2 % | 11,6 % | 2,6 %-yks. | 11,4 % | 10,1 % | - | 13,1 % | 9,5 % |
Orthexin Q3-raportti ylitti odotuksemme sekä myynnin että kannattavuuden osalta. Liikevaihto kasvoi 10,2 % yhtiön historian korkeimpaan kvartaalitasoon, kun ennustimme vain lievää kasvua, ja oikaistu EBITA-marginaali pysyi vertailukauden tasolla 14,2 %:ssa (ennuste 11,6 %), vaikka odotimme raaka-aineiden hintapiikin iskevän nyt täysimääräisesti tulokseen. Yhtiö ei anna lyhyen aikavälin näkymiä, eikä pitkän aikavälin tavoitteisiin tullut muutoksia.
Liikevaihto oli 25,8 MEUR ja ylitti ennusteemme (23,7 MEUR) selvästi sekä konsensuksen ylälaidan. Valuuttakurssineutraali kasvu oli 9,3 %, eli pohjoismaisten valuuttojen vahvistuminen selittää vain pienen osan kasvusta. Pohjoismaiden laskutettu myynti kasvoi 15,0 % myyntivolyymien kasvun ansiosta, mikä vahvistaa ennakkoon esittämämme mahdollisuuden positiivisesta myyntiyllätyksestä pohjoismaisen vähittäiskaupan vedossa. Muun Euroopan laskutettu myynti pysyi sen sijaan paikallaan 5,3 MEUR:ssa, mikä on linjassa odotuksemme kanssa siitä, että hinnankorotukset jarruttavat kasvumarkkinoiden valloitusta. Yhtiön mukaan muun Euroopan myyntivauhti kuitenkin vahvistui neljänneksen loppua kohti. Tuoteryhmistä Säilytys teki uuden kvartaaliennätyksen 16,6 %:n kasvulla, kun Keittiö sekä Koti ja puutarha kasvoivat kumpikin 1,1 %.
Oikaistu EBITA oli 3,7 MEUR ja ylitti selvästi 2,7 MEUR:n ennusteemme, eikä kaudella ollut vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä. Bruttokateprosentti nousi jopa hieman vertailukaudesta 28,7 %:iin, eli raaka-ainekustannusten nousu ei näkynyt katteissa ennakoimallamme tavalla. Yhtiö selittää kannattavuuden säilymistä korkean myyntivolyymin skaalaeduilla, toteutetuilla hinnankorotuksilla ja kurinalaisella kustannusten hallinnalla, ja toteaa raaka-aineiden hintojen jatkuneen korkeina. Osakekohtainen tulos 0,14 euroa ylitti 0,11 euron ennusteemme. Liiketoiminnan rahavirta heikkeni 3,7 MEUR:oon (Q3'25: 5,9 MEUR), mitä tiedotteen tiivistelmä ei erittele tarkemmin; tase säilyi silti vahvana nettovelan ollessa 0,9x oikaistusta käyttökatteesta.
Koko vuoden ennusteemme oikaistulle liikevoitolle on 8,5 MEUR, ja tammi-syyskuun toteuma on jo 7,1 MEUR, joten ennusteisiimme kohdistunee nousupaineita sekä liikevaihdon että kannattavuuden osalta. Avoimeksi jää, kuinka paljon Q3:n vahvuudesta selittyy hinnankorotusten ajoituksesta suhteessa raaka-ainekustannusten läpivientiin, ja miten muun Euroopan uusasiakashankinta etenee loppuvuonna. Näihin odotamme tarkennuksia johdon kommenteista tulosjulkistustilaisuudessa.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille