Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Inderes |
| Liikevaihto | 43,7 | 29,0 | 30,7 | -6 % | 130 | |
| Oikaistu käyttökate | 6,5 | 3,2 | 3,0 | 7 % | 14,6 | |
| Liikevoitto | 5,1 | 2,0 | 1,7 | 18 % | 9,1 | |
| Tulos ennen veroja | 5,1 | 1,7 | 9,2 | |||
| EPS (raportoitu) | 0,65 | 0,25 | 0,22 | 14 % | 1,21 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | -5,8 % | -33,6 % | -29,7 % | -3,9 %-yks. | -26,1 % | |
| Oik. Käyttökate-% | 14,9 % | 11,0 % | 9,8 % | 1,2 %-yks. | 11,3 % |
Rauten Q3-liikevaihto laski 34 % vertailukaudesta 29,0 MEUR:oon ja jäi hieman 30,7 MEUR:n ennusteestamme. Kannattavuus sen sijaan ylitti odotuksemme: oikaistu käyttökate oli 3,2 MEUR (ennuste 3,0 MEUR) ja liikevoitto 2,0 MEUR (ennuste 1,7 MEUR). Oikaistu käyttökatemarginaali nousi 11,0 %:iin, mikä ylitti 9,8 %:n ennusteemme. Tilauskertymä oli 53 MEUR eli hieman yli 50 MEUR:n ennusteemme, ja tilauskanta oli odotuksemme mukaisesti 85 MEUR. Yhtiö täsmensi vuoden 2026 ohjeistustaan kaventamalla vaihteluvälejä aiempien raamien sisällä.
Liikevaihdon pudotus oli odotettua, sillä aiempien neljännesten vaimea tilauskertymä on painanut toimitusvolyymeja etenkin Wood Processing -liiketoiminnassa. Yhtiön mukaan Wood Processingin alhaisemmat volyymit heikensivät sekä liikevaihtoa että kannattavuutta, kun taas Services- ja Analyzers-liiketoimintojen suorituskyky pysyi suhteellisen vakaana edellisvuoteen verrattuna. Viennin osuus liikevaihdosta nousi 73 %:iin (60 %). Kannattavuutta tukivat yhtiön mukaan asiakastoimitusprojektien hyvä eteneminen, kurinalainen kustannusten hallinta sekä tiettyjen projektivarausten purkaminen. Ennakossa arvioimme varausten purkujen hiipuvan loppuvuotta kohden, joten tulosylityksen laatuun liittyy tältä osin tilapäinen elementti, jonka suuruutta tiedote ei erittele. Oikaistu ja raportoitu liiketulos olivat käytännössä samalla tasolla, eli merkittäviä kertaeriä ei ollut. Raportoitu EPS oli 0,25 euroa (ennuste 0,22 euroa). Nettokassa oli syyskuun lopussa 21 MEUR (38 MEUR vuoden 2025 lopussa); kvartaalin rahavirtaa tiivistelmä ei erittele.
Tilauskertymä kasvoi 53 MEUR:oon (38 MEUR), mistä syyskuussa tiedotettu Viron vaneritehtaan laajennushanke kattoi 31 MEUR. Muu tilauskertymä oli siten noin 22 MEUR, mikä on linjassa ennakko-odotuksemme kanssa pienten projektien ja palveluiden vakaasta mutta vaatimattomasta kysynnästä. Tilauskanta nousi 85 MEUR:oon, joka on edelleen 21 % vertailukautta matalampi. Yhtiön mukaan asiakkaiden investointiaktiivisuus oli kokonaisuutena vaimeaa, joskin keskustelut erityisesti modernisoinneista sekä tuottavuutta parantavista investoinneista aktivoituivat jonkin verran. Pohjois-Amerikassa Yhdysvaltojen ja Kanadan kauppakiistan kärjistyminen ja uudet tullit lisäsivät yhtiön mukaan epävarmuutta, kun taas Aasiassa osa vanerikaupan indikaattoreista kehittyi myönteisemmin. Yhtiö odottaa asiakkaiden investointiaktiivisuuden jatkuvan vaihtelevana.
Raute arvioi nyt vuoden 2026 liikevaihdon olevan 125–135 MEUR (aiemmin 125–145 MEUR) ja vertailukelpoisen käyttökatteen 13–16 MEUR (aiemmin 11–18 MEUR). Odotimme ohjeistuksen toistamista, joten täsmennys oli pieni positiivinen yllätys siinä mielessä, että käyttökatehaarukan alalaita nousi. Ennusteemme (liikevaihto 130 MEUR, oikaistu käyttökate 14,6 MEUR) asettuvat uusien vaihteluvälien keskivaiheille, joten koko vuoden ennusteisiimme ei tiedotteen perusteella kohdistune merkittäviä muutospaineita. Q3:n odotettua parempi kannattavuus saattaa tuoda lievää nostopainetta kuluvan vuoden tulosennusteisiin, mutta kuten ennakossa totesimme, huomio on yhä vahvemmin ensi vuoden näkymissä ja markkinan toipumisen aikataulussa, johon tiedote ei tuonut uutta selkeyttä.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille