Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | Konsensus | 2026e | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Inderes | ||
| Liikevaihto | 516 | 519 | 535 | -3 % | 541 | 535 | - | 547 | 1318 | |
| Oikaistu liikevoitto | 172 | 190 | 199 | -5 % | 201 | 199 | - | 204 | 220 | |
| Liikevoitto | 82 | 172 | 185 | -7 % | 189 | 185 | - | 191 | 169 | |
| EPS (oik.) | 0,73 | 0,82 | 0,90 | -9 % | 0,91 | 0,89 | - | 0,93 | 0,82 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | -4,5 % | 1,0 % | 3,7 % | -2,7 %-yks. | 4,9 % | 3,7 % | - | 6,0 % | 1,2 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | 33,4 % | 36,6 % | 37,1 % | -0,5 %-yks. | 37,1 % | 37,2 % | - | 37,2 % | 16,7 % | |
Sanoman Q3 oli tulosmielessä vahva, mutta jäi odotuksistamme hieman kautta linjan. Oikaistu liikevoitto kasvoi 10 % vertailukaudesta 190 MEUR:oon, mikä oli noin 4–5 % alle 199 MEUR:n ennusteemme ja konsensuksen. Suurin yllätys oli liikevaihdossa, joka kasvoi vain prosentin 519 MEUR:oon (ennuste 535 MEUR), kun odotimme erityisesti Learningin vetävän 4 %:n kasvuun. Ohjeistuksen osalta yhtiö toimi ennakoimallamme tavalla ja täsmensi tulosohjeistuksensa alkuperäisen vaihteluvälin yläpäähän.
Konsernin vertailukelpoinen liikevaihto laski 2 %, kun ennusteemme oletti Learningin liikevaihdon kasvaneen 6 %. Yhtiön mukaan Learningin raportoitu liikevaihto oli suhteellisen vakaa: Puolan opetussuunnitelmauudistuksen ja Vicens Vives -yritysoston tuoma kasvu kompensoi Hollannin heikosti kannattavien jakelusopimusten suunnitellun lopettamisen, mutta orgaanista kasvua painoivat Espanjan osassa alueista viivästyneet valtion rahoituspäätökset, lokakuulle venynyt myyntisesonki sekä Hollannin ja Belgian digitaalisempi myyntijakauma, joka hajauttaa tuloutusta koko lukuvuodelle. Näistä osa vaikuttaa ajoitukselliselta eikä rakenteelliselta, mikä on hyvä pitää mielessä Q4:ää arvioitaessa. Media Finlandin liikevaihto oli vakaa, mikä oli ennustamaamme 2 %:n laskua parempi: ennätyksellinen tapahtumakausi kompensoi TV- ja printtimainonnan vetämää mainosmyynnin laskua, ja tilausmyynti pysyi vertailukauden tasolla.
Oikaistu liikevoittomarginaali nousi 36,6 %:iin, mikä alitti vain niukasti 37,1 %:n ennusteemme. Ennakossa polttopisteessä ollut Learningin tuloskasvu toteutui: yhtiö kertoo Puolan ja Espanjan oppimateriaalimyynnin kasvun sekä Solar-ohjelman tuoman kustannustehokkuuden vetäneen segmentin tulosta vahvasti, ja myös Media Finlandin tulos parani tapahtumaliiketoiminnan ja kustannusten hallinnan ansiosta. Tiivistelmä ei erittele segmenttien lukuja, joten Learningin marginaalin vertailu 45,8 %:n ennusteeseemme jää myöhemmäksi. Raportoitu liikevoitto oli 172 MEUR (ennuste 185 MEUR), ja vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat -10 MEUR koostuen pääosin yritysostoihin ja teknologiatransformaatioon liittyvistä kuluista sekä uudelleenjärjestelyvarauksesta. Oikaistu EPS oli 0,82 euroa eli selvemmin alle 0,90 euron ennusteemme kuin liikevoitto; tiivistelmä ei avaa rahoituseriä tai veroja, joten eron syy jää tarkemman raportin varaan.
Q3:n vapaa rahavirta oli 117 MEUR (Q3'25: 131 MEUR) ja tammi–syyskuun 43 MEUR (63 MEUR), mitä yhtiö selittää kausiluonteisesti korkeammalla käyttöpääomalla, oppimateriaalimyynnin maksujen painottumisella Q4:lle sekä Vicens Vivesin kausivaikutuksella. Yhtiö toistaa odotuksensa koko vuoden vapaan rahavirran maltillisesta kasvusta. Nettovelka nousi 716 MEUR:oon ja nettovelan suhde oikaistuun käyttökatteeseen 2,7:ään (2,0), mikä ylittää yhä alle 2,5:n tavoitetason. Nousu selittyy pitkälti kirjanpidollisilla ja rakenteellisilla tekijöillä: 150 MEUR:n hybridilainan jälleenrahoitus pankkilainalla maaliskuussa siirsi rahoituksen omasta pääomasta velkaan, minkä lisäksi Vicens Vives -yritysosto ja Suomen pääkiinteistöjen vuokrasopimusten jatkaminen kasvattivat velkaa.
Sanoma odottaa nyt vuoden 2026 liikevaihdon olevan 1,30–1,32 mrd. euroa (aiemmin 1,29–1,34) ja oikaistun liikevoiton 215–225 MEUR (aiemmin 205–225). Tulosohjeistuksen alarajan nosto oli ennakoimamme liike, ja uuden haarukan keskikohta vastaa 220 MEUR:n ennustettamme. Liikevaihdon osalta haarukan yläraja kavennettiin 1 318 MEUR:n ennusteemme tuntumaan, ja konsensuksen 1 327 MEUR:n odotus jää uuden haarukan yläpuolelle. Q3:n liikevaihtopettymyksen ja EPS:n alituksen vuoksi lyhyen aikavälin ennusteisiimme kohdistunee lievää laskupainetta, mutta tulosohjeistuksen täsmennys tukee koko vuoden tulosennustettamme.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille