Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Inderes |
| Liikevaihto | 31,4 | 23,9 | 26,9 | -11 % | 106 |
| Käyttökate | 2,6 | 2,2 | 9,0 | ||
| Liikevoitto (oik.) | 2,6 | 2,5 | 2,1 | 19 % | 8,9 |
| Liikevoitto | 2,6 | 2,5 | 2,1 | 19 % | 8,9 |
| Tulos ennen veroja | 2,7 | 2,2 | 9,0 | ||
| EPS (oik.) | 0,05 | 0,04 | 0,04 | 12 % | 0,16 |
| EPS (raportoitu) | 0,05 | 0,04 | 0,04 | 12 % | 0,16 |
| Liikevaihdon kasvu-% | 96,9 % | -23,9 % | -14,4 % | -9,5 %-yks. | -4,3 % |
| Liikevoitto-% (oik.) | 8,3 % | 10,4 % | 8,0 % | 2,4 %-yks. | 8,4 % |
Tekovan Q3-liiketoimintakatsaus oli kaksijakoinen: liikevaihto laski 24 % vertailukaudesta 23,9 MEUR:oon ja jäi noin 11 % ennusteestamme (26,9 MEUR), mutta liikevoitto nousi 2,5 MEUR:oon ja ylitti 2,1 MEUR:n ennusteemme selvästi. Liikevoittomarginaali kohosi 10,4 %:iin (ennuste 8,0 %), vaikka odotimme kilpaillun urakkamarkkinan painavan projektikatteita. Osakekohtainen tulos oli 0,045 euroa (ennuste 0,04 euroa). Ennakossa pidimme Q3:n avoimina kysymyksinä markkinakommentteja ja tilausnäkymää, ja niiden osalta tiedote antoi vain vähän uutta: tilauskanta oheni 56,6 MEUR:oon ja ohjeistus pidettiin ennallaan laajana haarukkana.
Liikevaihdon lasku vertailukaudesta oli odotettua, sillä Q3'25:tä tuki vahvasti Mäntsälän datakeskusurakka, mutta volyymi jäi silti ennusteemme alapuolelle. Kannattavuus kehittyi kuitenkin päinvastaiseen suuntaan kuin ennakoimme: marginaali parani sekä vertailukaudesta (8,3 %) että alkuvuoden tasolta, vaikka volyymin laskun olisi pitänyt kasvattaa kiinteiden kulujen suhteellista osuutta. Yhtiö selittää vakaampaa tuloskehitystä omakehitteisten hankkeiden osuuden kasvulla, ja ennakossa tunnistamamme positiivinen riski eli syyskuussa toteutuneen Iisalmen hankkeen kaupan kehityskate on todennäköisesti keskeinen selittäjä marginaalin nousulle. Tiedote ei erittele kehityskatteen osuutta, joten urakkatoiminnan taustalla olevaa katetasoa ei voi tiedotteen perusteella arvioida. Projektien toteutus näyttää pysyneen hyvällä tasolla: alkuvuonna valmistuneista 19 hankkeesta 16 luovutettiin nollavirheluovutuksina. Omavaraisuusaste nousi 57,2 %:iin (Q3'25: 43,1 %).
Tilauskanta oli kvartaalin lopussa 56,6 MEUR, mikä on 27 % vertailukautta vähemmän (77,8 MEUR) ja hieman yli ennakossa laskennallisesti arvioimamme noin 53 MEUR:n tason, koska liikevaihto purkautui kannasta ennustettamme hitaammin. Toimitusjohtaja myöntää, ettei kvartaalin tilauskanta kehittynyt odotetulla tavalla, mutta viittaa markkinaympäristön myönteiseen kehitykseen ja hankeaihioiden määrän kasvuun. Ennakossa Q4:n tilauskertymän merkittävimmäksi tekijäksi nostamamme Tuusulan omakehitteisen liikerakennushankkeen rakennustyöt ovat tiedotteen mukaan käynnissä, mikä tukee loppuvuoden tilausnäkymää. Yhtiö toistaa vuoden 2026 ohjeistuksensa (liikevaihto 95–115 MEUR, liikevoitto 7,5–11,0 MEUR) eikä kaventanut haarukoita, vaikka pidimme sitä ennakossa mahdollisena. Tammi-syyskuun 77,9 MEUR:n liikevaihdon ja 7,4 MEUR:n liikevoiton jälkeen koko vuoden ennusteemme (106 MEUR ja 8,9 MEUR) edellyttävät Q4:ltä noin 28 MEUR:n liikevaihtoa ja noin 1,5 MEUR:n liikevoittoa. Liikevaihdon osalta vaatimus on Q3:n toteumaa korkeampi, kun taas tulosvaatimus näyttää Q3:n tulostason ja lokakuun alussa toteutuneen Raaseporin kaupan valossa saavutettavalta. Liikevaihtoennusteisiimme kohdistunee lieviä laskupaineita, mutta kannattavuusennusteisiin pikemminkin nousupaineita.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille