Stora Enso Q2’25 -pikakommentti: Tulos ylsi konsensukseen, mutta lyhyen pään näkymä on synkkä
Stora Enso julkisti Q2-raporttinsa tänään kello 8:30. Yhtiön operatiivinen tuloskäänne katkesi Q2:lla etenkin Oulun uuden kartonkikoneen ylösajokuluihin, mutta yhtiö ylsi kuitenkin konsensukseen ja ylitti ennusteemme. Stora Ensolla ei ole ohjeistusta kuluvalle vuodelle, mutta muun muassa sellun hinnan laskun, kuluttajakartonkimarkkinoiden kiristyvän kilpailun ja heikentyvän dollarin värittämä markkinanäkymä H2:lle oli suunnilleen odotetun synkkä. Ruotsin metsäomaisuuden eriyttämiseen liittävästä strategisesti tarkastelusta Stora Enso ei sinänsä odotetusti antanut lisätietoja raportin yhteydessä.
| Ennustetaulukko | Q2'24 | Q2'25 | Q2'25e | Q2'25e | Konsensus | Erotus (%) | 2025e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | ||
| Liikevaihto | 2301 | 2426 | 2393 | 2434 | 2359 | - | 2582 | 1 % | 9499 | |
| Liikevoitto (oik.) | 154 | 126 | 93 | 123 | 83 | - | 156 | 36 % | 514 | |
| Liikevoitto | 92 | 64 | 93 | 126 | 84 | - | 148 | -31 % | 360 | |
| Tulos ennen veroja | 43 | 20 | 46 | 80 | 29 | - | 107 | -56 % | 184 | |
| EPS (raportoitu) | 0,05 | 0,03 | 0,05 | 0,08 | 0,03 | - | 0,13 | -39 % | 0,20 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | -3,1 % | 5,4 % | 4,0 % | 5,8 % | 2,5 % | - | 12,2 % | 1,4 %-yks. | 5,0 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | 6,7 % | 5,2 % | 3,9 % | 5,1 % | 3,5 % | - | 6,0 % | 1,3 %-yks. | 5,4 % | |
| Lähde: Inderes & Vara Research, 16 ennustetta (konsensus) | ||||||||||
Operatiiviset numerot ylsivät mielestämme optimistiselta näyttäneeseen konsensukseen
Stora Enso kasvoi Q2:lla 5 % 2426 MEUR:oon, mikä oli linjassa konsensuksen kanssa ja ylitti ennusteemme lievästi. Kasvu oli volyymien (ml. Oulun uusi kartonkikone) ja Junnikkala-yritysoston ajamaa. Huomionarvoista liikevaihdon kehityksessä oli, että valuuttakursseista (etenkin vahvistunut EUR/USD) ei puhaltanut vastatuulta vielä Q2:lla lainkaan. Stora Enson oikaistu liikevoitto laski Q2:lla 18 % 126 MEUR:oon. Myös tulos ylsi optimistiselta mielestämme näyttäneeseen konsensukseen. Oulun kartonkikoneen ylösajon tulosrasituksia tosin kohdistui Q2:lle hieman odotuksiamme vähemmän (Q2:n tulosrasitus 50 MEUR, koko vuoden arvio noin 100 MEUR ennallaan). Kokonaisuutena tulos oli kuitenkin hyvin vaisu varsin heikossa markkinassa, mutta yhtiö on kuitenkin onnistunut puolustamaan kannattavuuttaan kohtuullisesti kasvulla ja säästötoimilla. Divisioonista tulosylitys syntyi etenkin Packaging Materialsista (volyymi ja Oulun koneen ylösajokulut) ja Biomaterialsista (volyymi).
Alariveillä Stora Enso kirjasi Q2:lle yhteensä 62 MEUR:n negatiiviset oikaistuerät uudelleenjärjestelykuluista sekä käyvän arvon muutoksista, mitä ei ollut ennusteissa. Rahoituskulut vastasivat yhtiön normalisoitua tasoa, kun taas veroaste jäi matalaksi ja vähemmistöjen tulosrasitus oli selvästi positiivinen. Näin ollen Stora Enson 0,03 euroon laskenut EPS alitti meidän ja etenkin konsensuksen ennusteet selvästi etenkin kertakuluja peilaten. Kassavirrallisesti Stora Enson raportti oli heikko, sillä liiketoiminnan kassavirta laski vaisun tuloksen ja käyttöpääoman sitoutumisen (ml. Oulun tehtaan ylösjo) takia sinänsä yllätyksettömästi vertailukaudesta ja vapaa kassavirta jäi pakkaselle.
Näkymä loppuvuodelle on suunnilleen odotetun synkkä
Stora Ensolla ei ole ohjeistusta kuluvalle vuodelle tai lyhyemmälle aikavälille. Kommenteista paistaa edelleen läpi hyvin hankala markkinanäkymä. Sitä värittää teollisissa liiketoiminnoissa vaimea kysyntä, minkä taustalla Euroopan talouden sutiminen, kuluttajien varovaisuus ja rakentamisen kyntäminen. Lisäksi ongelmina ovat edelleen kireä ja jopa kiristymään päin oleva kilpailu (ml. kiinalaiset kuluttajakartonkimarkkinoilla), Pohjoismaiden puukustannusten taso ja H2:lla myös valuutat aiheuttavat vastamäkeä. Oulun taivekartonkitehtaan ylösajosta osuu myös etenkin Q3:lle. Tullien suorien vaikutusten yhtiö arvioi edelleen olevan rajallisia, mutta suuremmat riskit tulevat luonnollisesti epäsuorasi yleistalouden kautta. Näin ollen lyhyen ajan näkymä on synkkä, mutta osakkeeseen on toki hinnoiteltu jo varsin kurja skenaario. Emme kuitenkaan alustavasti usko Stora Enson lyhyen ajan konsensusennusteiden ainakaan nousevan Q2-raportin ajamana.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
