Talenomilta uusia yritysostoja Espanjasta
Tiivistelmä
- Talenom on ostanut kolme tilitoimistoa Espanjan Baskimaasta, joiden yhteenlaskettu liikevaihto on noin 1,9 MEUR vuositasolla.
- Yritysostot laajentavat Talenomin toimintaa strategisesti tärkeälle markkina-alueelle Espanjassa, mikä tukee yhtiön kasvutavoitteita ennen Verifactu-lakimuutosta.
- Ostettavat yhtiöt siirtyvät osaksi Talenomia 1.1.2026, ja Espanjan liikevaihto kasvaa lyhyellä aikavälillä noin 3 MEUR:lla epäorgaanisesti.
- Vaikka Espanjan liiketoiminnan kasvu on merkittävää, koko Talenomin kannalta muutos ei ole merkittävä, mutta ennusteita tullaan päivittämään seuraavan päivityksen yhteydessä.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Talenom jatkoi yritysostoja Espanjassa hankkiessaan itselleen kolme pientä tilitoimistoa Espanjan Baskimaassa. Kaikkien yhteenlaskettu liikevaihto on noin 1,9 MEUR vuositasolla, ja yhtiöt siirtyvät osaksi konsernia vuodenvaihteessa. Yritysostot laajentavat Talenomin toimintaa Espanjassa uudelle ja strategisesti tärkeälle markkina-alueelle. Verkoston vahvistaminen Espanjan murroksessa olevalla tilitoimistomarkkinalla on mielestämme strategisesti tärkeää sekä tilitoimistoliiketoiminnan että Easorin ohjelmistoliiketoiminnan potentiaalin kannalta.
Talenom osti kolme tilitoimistoa Espanjan Baskimaasta
Talenom tiedotti eilen ostavansa Espanjan Baskimaassa Biskajan maakunnassa Bilbaon alueella toimivien Ascofi Berrian sekä Harri Berrin koko osakekannat. Yhtiöt tarjoavat kirjanpito-, palkanlaskenta-, vero- ja muita neuvonantopalveluita pääasiassa alueen pienille ja keskisuurille yrityksille. Talenomille näistä yhtiöistä yhteensä siirtyvä liikevaihto on vuositasolla noin 1,27 MEUR, ja yritykset työllistävät yhteensä 26 henkeä.
Lisäksi yhtiö kertoi ostavansa Espanjan Baskimaassa Gipuzkoan maakunnassa Irunin alueella toimivan Pagoa consultorasin koko osakekannan. Pagoa consultoras tarjoaa kirjanpito-, palkanlaskenta-, vero- ja rajat ylittäviä neuvonantopalveluita pääasiassa alueen pienille ja keskisuurille yrityksille. Talenomille siirtyvä liikevaihto ostetusta yhtiöstä on vuositasolla noin 0,6 MEUR ja yritys työllistää 9 henkeä.
Kaikki ostettavat yhtiöt siirtyvät osaksi Talenomia 1.1.2026. Yritysostot laajentavat Talenomin toimintaa Espanjassa uudelle ja strategisesti tärkeälle markkina-alueelle.
Yritysostot tukevat Espanjan kasvuennusteita
Heti vuoden vaihteessa Talenomin Espanjan liikevaihto kasvaa näistä yritysostoilla noin 1,9 MEUR ja aiemmin lokakuun lopussa yhtiö tiedotti myös Nova Ceteb -yritysostosta (liikevaihto 1,1 MEUR), joten lyhyellä aikavälillä Espanjan liikevaihtoa on kasvatettu epäorgaanisesti noin 3 MEUR:lla. Kyseessä on merkittävä loikka Espanjan liiketoiminnalle, jonka liikevaihto on tänä vuonna suunnilleen 17 MEUR:n kokoluokassa. Yritysostojen kautta Espanjan liikevaihto nousee jo vuoden 2026 ennusteemme tasolle (liikevaihto noin 20 MEUR), joten ennusteessa on nousupainetta liikevaihdon kasvaessa myös orgaanisesti Espanjassa. Toisaalta koko Talenomin kannalta muutos ei ole merkittävä. Tulemme päivittämään ennusteemme seuraavan päivityksen yhteydessä. Pidämme Espanjan kasvua strategisesti tärkeänä ennen Verifactu -lakimuutosta, joka pakottaa yrityksiä ja tilitoimistoja digitalisoitumaan vuoden 2027 alusta alkaen.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
