Telia Q4 perjantaina: Kassavirtaohjeistus ja strategiakommentit keskiössä
Telia Company julkaisee Q4-raporttinsa ja päivityksen strategian etenemisestä perjantaina kello 8.00. Operatiivisesti isot trendit jatkuvat ennallaan, operaattoriliiketoiminta jatkuu edelleen hyvänä ja TV & Media -markkinassa on edelleen heikkoutta Q4:llä. Odotamme liikevaihdon edelleen kasvaneen orgaanisesti, vaikka alkuvuotta hitaammin. Ennustamme kannattavuuden nousseen kulusäästöjen ajamana. Tuloksen sijaan fokuksessa on kuitenkin kassavirtaohjeistus, jonka tulisi kattaa minimi osingonmaksun. Lisäksi keskiössä on yhtiön kommentit strategiaan liittyen.
Ennustamme liikevaihdon kasvaneen orgaanisesti, vaikkakin hidastuneen
Ennustamme Q4-liikevaihdon laskeneen 4 % 23 485 MSEK:iin Tanskan liiketoiminnan myynnin ajamana. Orgaanisesti ennustamme liikevaihdon kasvun hidastuneen 3 %:iin vahvasta alkuvuodesta (H1: 5-6 % ja Q3: 4 %). Operatiivisesti isot trendit jatkuvat ennallaan, operaattoriliiketoiminta jatkuu edelleen hyvänä ja TV & Media markkinassa on edelleen heikkoutta Q4:lla. TV & Mediaa painaa erityisesti heikko mainonnan markkina, mutta kulusäästöjen tulisi tukea kannattavuutta. Operaattoriliiketoimintaa tukee hinnankorotukset sekä 4G ja 5G siirtymä. Operaattoreille tuttuun tapaan seuraamme palveluliikevaihtoa, jonka tulisi pysyä edellisen kymmenen neljänneksen tapaan kasvu-uralla, jotta tuloskasvu olisi vankemmalla pohjalla. Maantieteellinen ison kuvan dynamiikka on ymmärryksemme mukaan säilynyt ennallaan.
Tanskan kilpailuviranomainen kertoi joulukuussa vievänsä kaupan toiseen vaiheeseen, mikä yleensä tapahtuu, kun tarvitaan enemmän aikaa. Lisäajan tarve nostaa toki hieman kaupan läpimenon riskitasoa. Kaupan osapuolet Telia ja Norlys odottavat kuitenkin edelleen kaupan toteutuvan Q1’24:llä. Odotamme kaupan edelleen toteutuvan, mutta on mahdollista, että kauppa viivästyy ja joitakin Tanskan toimintoja joudutaan myymään kolmannelle osapuolelle.
Kannattavuutta tukee kulusäästöt ja laskeneet energiakulut
Ennustamme konsensuksen tavoin Telian oikaistun käyttökatteen nousseen 1 %:n (7418 MSEK). Näin odotamme oikaistun käyttökatemarginaalin nousseen 31,6 %:iin (Q4’22 30,4 %). Tulosta tukee kulusäästöt ja laskeneet energiakulut (120 MSEK). Tulosta rajoittavat edelleen investoinnit ja inflaatio. Vertailukausi sisälsi useita alaskirjauksia, jotka olivat yhteensä ~20 miljardia kruunua. Nyt odotamme operatiivisten poistojen olleen isossa kuvassa ennallaan, mutta rahoituskulujen olleen vertailukautta noin 250 MSEK korkeammalla.
Yhtiö kertoi Q3:lla odottavansa rakenteellisen kassavirran olevan noin 7,5 miljardia vuonna 2023, mikä oli pelättyä parempi, vaikka se ei aivan kata minimiosinkoa (2 SEK osakkeelta). Yhtiön kommentit ovat kuitenkin indikoineet, että yhtiö tulee jakamaan yhtiön tavoitteleman vähintään 2 SEK osingon vuodelta 2023.
Kassavirtaohjeistus ja strategiakommentit keskiössä
Odotamme yhtiön ohjeistavan kuten vuonna 2023, eli palveluliikevaihdon kasvavan matalaa yksinumeroista lukua ja oikaistun käyttökatteen olevan vertailukauden tasolla tai kasvavan matalaa yksinumeroista lukua vuonna 2024. Operatiivisen kassavirtaohjeistuksen tulisi olla vähintään 8 miljardia kruunua vuonna 2024, jotta osinko oli edes jokseenkin kestävällä pohjalla. Ennustamme ennen raporttia liikevaihdon kasvavan 3 % ja oik. käyttökatteen 2 % (konsensus 1 % ja 4 %).
Yhtiö on kertonut antavansa strategian etenemisen päivityksen Q4-raportin yhteydessä. Fokuksessa on näkemyksemme mukaan kulusäästöt, sillä kasvustrategia on näkemyksemme mukaan suhteellisen onnistunut, mutta kulusäästöt jäivät strategiakaudella selvästi tavoitteesta (2 miljardia vuosina 2022-2023). Helpoimmat kulusäästöt on varmasti tehty ja uuden strategiakauden 2024-2025 uudet 2 miljardin säästöt ovat arviomme mukaan vaikeammin saavutettavissa. Odotamme yhtiön antavan tietoja tulevan strategiakauden isosta kuvasta, joka on arviomme mukaan isossa kuvassa ennallaan, mutta jättävän tilaa uuden toimitusjohtajan näkemyksille ja tavalle saavuttaa säästöt.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Telia Company
Telia Company on vuonna 2003 perustettu monikansallinen teleoperaattori, joka tarjoaa kiinteän verkon ja mobiilin tietoliikennepalveluja. Telia on Bonnier kaupan myötä Pohjoismaiden suurimmista TV-yhtiöistä. Yhtiön asiakkaita ovat niin yritys- kuin kuluttaja-asiakkaatkin. Yhtiön kotipaikkana on Tukholma. Telian osakkeet ovat noteerattu Helsingin ja Tukholman pörsseissä.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut19.10.2023
2022 | 23e | 24e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 90 827,3 | 89 171,1 | 91 449,3 |
kasvu-% | 2,8 % | −1,8 % | 2,6 % |
EBIT (oik.) | 11 310,3 | 11 171,7 | 12 243,3 |
EBIT-% (oik.) | 12,5 % | 12,5 % | 13,4 % |
EPS (oik.) | 0,53 | 1,28 | 1,51 |
Osinko | 2,00 | 2,00 | 2,05 |
Osinko % | 7,5 % | 5,5 % | 5,7 % |
P/E (oik.) | 50,27 | 28,26 | 23,94 |
EV/EBITDA | 6,61 | 8,12 | 7,59 |
