Titanium lanseerasi vihdoin uuden PE-rahaston
Titanium kertoi keskiviikkona lanseeranneensa uuden Titanium Private Equity -erikoissijoitusrahaston. Rahasto on rakenteeltaan rahastojen rahasto ja se sijoittaa globaalisti avoimiin PE-rahastoihin. Rahasto on aluksi saatavilla instituutioille ja syyskuusta alkaen myös yksityissijoittajille.
Rahaston tiedot hyvin linjassa odotuksiimme
Olimme jo aiemmin odottaneet Titaniumin lanseeraavan PE-rahastojen rahaston, ja nyt ilmoitettu tuote vastaa hyvin ennakko-odotuksiamme. Rahaston arvioitu palkkiotaso (TER) nyt lanseeratulle instituutiosarjalle on 2,3 % ja Titaniumin osuus tästä on 0,95 %. Syyskuussa lanseerattavan yksityissijoittajille suunnattavan sarjan palkkiotaso on arviomme mukaan lähempänä 3 %:n tasoa, josta Titaniumin osuus olisi noin 1,5 %.
Yhtiöllä kovat odotukset rahaston suhteen
Keskeinen kysymys Titaniumilla on totta kai se, miten hyvin yhtiö kykenee myymään uutta rahastoa. Rahastoon on ladattu isot odotukset ja sen olisi tarkoitus kasvaa Titaniumin seuraavaksi merkittäväksi rahastoksi. Lähtökohtaisesti suhtaudumme varauksella Titaniumin kykyyn myydä tuotettaan instituutioille, sillä historiassa yhtiö ei ole tässä onnistunut ja instituutioille on tätä nykyään tarjolla jo yllin kyllin erilaisia PE-tuotteita. Yksityissijoittajien osalta näemme rahaston mahdollisuudet huomattavasti parempina ja rahaston myynnin onnistumista päästäänkin todenteolla mittamaan vasta loppuvuodesta.
Rahaston myyntipotentiaalia haarukoidessa parhaat verrokit sille Suomesta ovat OP Private Equity (perustettu 3/23 ja koko 112 MEUR 5/25) sekä jossain määrin myös Alexandria Pääomasijoitukset (9/24 ja 21 MEUR) ja S-Pankki Global Private Assets (6/21 ja 99 MEUR). Kuten numeroista näkee, ovat rahastot jääneet yllättävän pieniksi, kun huomioidaan vaihtoehtoisten tuotteiden voittokulku esimerkiksi kiinteistöjen puolella. Mielestämme rahastot antavat kuitenkin kohtalaisen indikaation Titaniumin rahaston myyntipotentiaalista ja selvästi näitä suurempaan kokoluokkaan kasvu olisi mielestämme erinomainen suoritus. Ennusteemme huomioivat jo valmiiksi uuden rahaston lanseerauksen, mutta odotuksemme ovat sen suhteen maltilliset.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
