Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Pidämme siirtoa strategisesti loogisena, sillä sen myötä yhtiö pystyy keskittymään entistä vahvemmin pääliiketoimintoihinsa Merenkulkuun ja Energiaan. Samalla se pienentää Wärtsilän riskiä erittäin kilpaillulla ja viime aikoina haasteita aiheuttaneella liiketoiminta-alueella. Tämä kuitenkin heijastuu myös järjestelyn ehtoihin, mutta kokonaisuudessaan liiketoiminnan rooli Wärtsilän sijoitustarinassa on ollut mielestämme rajallinen. Tulemme tarkastelemaan ennusteitamme viimeistään Q2-tulosennakon yhteydessä.
Wärtsilä tiedotti maanantaina perustavansa yhteisyrityksen saksalaisen RCT Solutionsin kanssa globaalia Energian varastointi -liiketoimintaansa varten. Suunnitelmana on, että yhteisyritykseen kuuluisi Wärtsilän Energian varastointi -liiketoiminta, joka on Wärtsilän pienin liiketoimintasegmentti ja joka raportoidaan tällä hetkellä erillisenä segmenttinä. Vastaavasti RCT Solutions tuo yhteisyritykseen markkinaosaamista, toimeenpanokykyä, globaalin toimitusketjun tuntemusta sekä mahdollisuuden toteuttaa vertikaalista integraatiota lähitulevaisuudessa Yhdysvalloissa käynnissä olevan tuotantohankkeen avulla. Lisäksi yksi RCT-yhtiöistä on toiminut vuosia Wärtsilän Energian varastointi -liiketoiminnan keskeisenä toimittajana.
Yhteisyrityksen omistus tulee jakautumaan tasan 50/50 RCT Solutionsin ja Wärtsilän kesken. Yhteisyritys voi saada myöhemmin myös uusia sijoittajia, mikä voisi vähentää alkuperäisten omistajien osuutta. Eilisen sijoittajapuhelun perusteella kiinnostusta on ollut myös ulkopuolelta, mutta mahdollisen toteutumisen aikataulua on vielä ennenaikaista arvioida. Pidämme kuitenkin melko todennäköisenä, että Wärtsilän omistusosuus tulee laskemaan yhteisyrityksessä keskipitkällä aikavälillä. Kuten viime vuonna päättyneen liiketoiminnan strategisen tarkastelun yhteydessä totesimme, arvioimme myös jäljelle jäävän omistuksen myynnin olevan pidemmällä aikavälillä varsin todennäköisesti harkinnassa.
Yhteisyrityksen odotetaan toteutuvan Q3’26:lla sääntely- ja muut tavanomaiset ehdot ja hyväksynnät huomioiden sekä yhteisyrityksen rahoituksen järjestyttyä. Sopimuksen seurauksena Energian varastointi päättyy erillisenä raportointisegmenttinä Q2’26:lla. Samalla sen taloudelliset tavoitteet päättyvät ja kysyntäohjeistus lopetetaan. Yhtiö kommentoi, että tällä ei ole välittömiä vaikutuksia Merenkulun ja Energian nykyisiin taloudellisiin tavoitteisiin, mutta se tulee tarkastelemaan päivitystarpeita näiden osalta syksyllä järjestettävän pääomamarkkinapäivän yhteydessä.
Puolestaan yhteisyrityksen toteutumispäivään asti Energian varastointi raportoidaan lopetettuina toimintoina ja myytävänä olevana omaisuuseränä. Yhteisyrityksen perustamispäivästä lähtien Wärtsilä raportoi yhteisyrityksen tuloksen osuuden muut liiketoiminnot -kategoriassa erässä "Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksista". Segmentin liikevaihto oli vuonna 2025 694 MEUR (10 % Wärtsilä-konsernin liikevaihdosta) ja liikevoittoa se teki 23 MEUR (2,8 % konsernin liiketuloksesta). Siten segmentin tulosvaikutus on ollut varsin vähäinen konsernin mittakaavassa, ja raportointimuutos tukee myös konsernin operatiivista marginaalia. Wärtsilä tulisi järjestelyn toteutuessa siirtämään yhteisyritykseen myös nettovarallisuutta, joka on alle 5 % Wärtsilän kokonaisnettovarallisuudesta. Puhelun perusteella tämä tulee sisältämään mm. liiketoiminnan saamia ennakoita. Tarkkoja tasevaikutuksia joudutaan kuitenkin toistaiseksi odottamaan. Yhteisyritys hyötyy myös Wärtsilän jo myöntämistä projektitakuista käynnissä oleviin hankkeisiin. Wärtsilä kuitenkin kommentoi, ettei se tällä hetkellä oleta joutuvansa lisärahoittamaan yhteisyritystä myöhemmin.
Yhtiö ei odota sopimuksella olevan merkittävää tulosvaikutusta yhteisyrityksen toteuttamishetkellä. Sen sijaan yhteisyrityksen odotetaan olevan tappiollinen vuonna 2026. Tämän taustalla ovat viimeaikaiset alhaiset tilausmäärät sekä tulevien muutostoimien kustannukset, jotka koostuvat pääosin aktivoitujen tutkimus- ja kehittämismenojen kassavirtavaikutuksettomista alaskirjauksista. Näiden vaikutuksen arvioidaan olevan Wärtsilän koko vuoden 2026 raportoituun liiketulokseen noin -40 ja -50 MEUR:n välillä riippuen yhteisyrityksen tarkasta toteutumisajasta. Liiketoiminnan negatiivinen tuloskontribuutio ei tullut sinänsä yllätyksenä, sillä yhtiö oli jo aiemmin varoittanut, että ilman tilausten merkittävää elpymistä segmentti painuisi tappiolle H2:lla. Tästä ei myöskään nähdäksemme ollut viitteitä viimeviikkoisen strategiapuhelun perusteella. Arvioitujen tappioiden kokoluokka on kuitenkin ennakoimaamme korkeampi, minkä arvioimme selittyvän pitkälti tehtävillä alaskirjauksilla. Wärtsilä odottaa yhteisyrityksen pääsevän voitolliseksi vuoden 2027 loppua kohti mentäessä, mutta tämä nähdäksemme vaatii muutostoimien lisäksi tilausvirran selkeää vahvistumista.
Energian varastointi on kärsinyt viime aikoina muun muassa Yhdysvaltojen tullikorotuksista, sääntelyn muutoksista ja kiristyneestä kilpailusta. Tämän myötä Wärtsiläkin on tarkastellut toimenpiteitä liiketoiminnan kilpailukyvyn vahvistamiseksi. Nähdäksemme kumppaniksi valikoitunut RCT Solutions tuo tähän yhtälöön erityisesti lisäosaamista sekä vertikaalista integraatiota USA:n markkinoille. Samalla riskin jakaminen kumppanin kanssa on mielestämme varsin perusteltua. Toisaalta järjestelyn ehdot mielestämme myös kertovat liiketoiminnan kokemista haasteista sekä todennäköisesti edelleen rajallisista vaihtoehdoista esimerkiksi täysimääräisen divestoinnin osalta. Huomautamme kuitenkin, että Energian varastoinnin rooli Wärtsilän sijoitustarinassa (ml. tulos ja arvo) on ollut varsin rajallinen, emmekä näe järjestelyllä olevan olennaista vaikutusta yhtiön käypään arvoon. Yhteisyrityksen perustamisen sekä loppuun saatettujen Portfolio-liiketoimintojen myyntien myötä yhtiö on kuitenkin nähdäksemme entistä fokusoituneempi ja pystyy jatkossa keskittämään resurssinsa vielä vahvemmin Merenkulkuun ja Energiaan, joista erityisesti jälkimmäinen vetää tällä hetkellä erinomaisesti.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille