Nousuviikko takana, Fed ja Valkoinen talo jälleen napit vastakkain
Tiivistelmä
- Viime viikko oli nousujohteinen Euroopan ja Yhdysvaltain osakemarkkinoilla, ja EU eteni Mercosur-maiden kanssa vapaakauppasopimuksessa.
- Federal Reserven pääjohtaja Jerome Powell paljasti, että USA:n hallinto on uhannut häntä rikossyytteellä, mikä liittyy keskuspankin pääkonttorin remonttiin, ja tämä on lisännyt poliittista painetta keskuspankkia kohtaan.
- Yhdysvaltain talousluvut olivat monipuolisia: työttömyysaste laski 4,4 %:iin, palkat nousivat 3,8 % vuodentakaisesta, mutta uusien työpaikkojen määrä jäi odotuksista.
- Atlantan Fedin GDPNow-ennuste osoittaa 5,4 %:n talouskasvua Q1:lle, mikä viittaa BKT:n kasvavan työllisyyttä nopeammin.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Viime viikko oli Euroopan ja Yhdysvaltain osakemarkkinoilla tapahtumarikas nousuviikko. EU eteni Mercosur-maiden kanssa pitkään neuvotellussa vapaakauppasopimuksessa (tästä lisää huomisessa makrokatsauksessa), Yhdysvaltain talousluvuissa oli tarjolla jokaiselle jotakin, ja jännitteet Federal Reserven ja Valkoisen talon välillä kärjistyivät jälleen.
| Indeksit | päätös | muutos 1 vko | vuoden alusta | |
| OMX Helsinki | 12547,5 | 1,1 % | 1,1 % | |
| Eurostoxx 600 | 609,7 | 2,3 % | 3,0 % | |
| S&P500 | 6966,3 | 1,6 % | 1,8 % |
Federal Reserven pääjohtaja Jerome Powell paljasti viikonloppuna, että USA:n hallinto on uhannut häntä rikossyytteellä, joka liittyy keskuspankin pääkonttorin remonttiin. Tarkemmin sanottuna syyte kohdistuu Powellin kuulemiseen senaatissa viime kesäkuussa. Presidentti Donald Trump on aikaisemminkin kritisoinut Powellia paitsi korkopolitiikasta, myös Valkoisen talon mielestä liian korkeiksi nousseista keskuspankin pääkonttorin korjauskustannuksista (2,5 miljardia dollaria). Powell myös kertoi suoraan tulkintansa asiasta ja kutsui uhkauksia tekosyyksi, jonka tarkoituksena on painostaa keskuspankkia laskemaan korkoja. Uutiseen reagoitiin myös markkinoilla, jossa dollari heikkeni ja Wall Streetin osakefutuurit laskivat hieman. Se on jälleen osoitus kasvaneesta poliittisesta paineesta keskuspankkia kohtaan, joka toistaiseksi on näkynyt vain uutishälynä eikä aitona muutoksena politiikan suunnassa tai korko-odotuksissa.
US: Työttömyysaste ja uusien työpaikkojen määrä
Lähde: LSEG
US: Avoimet työpaikat, miljoonaa työpaikkaa
Lähde: LSEG
US: Palkat ja työtunnit
Lähde: LSEG
Atlantan Fedin GDPNow, muutos vuodentakaisesta, %
Lähde: LSEG
Yhdysvaltain talousluvuista saatiin laajalla skaalalla apetta niin optimisteille kuin pessimisteillekin. Uusien työpaikkojen määrä jäi joulukuussa odotuksista ollen 50 000 ja todistaen, että vuodentakaiset 200 000:n luvut ovat toistaiseksi taakse jäänyttä elämää. Kuitenkin työttömyysaste laski hieman 4,4 %:iin ja palkkojen nousu yllätti positiivisesti ollen 3,8 % vuodentakaisesta, eli moni tekijä puhuu edelleen kestävän kuluttajan puolesta. Myös JOLTS-data avoimista työpaikoista on tasaantunut hieman yli 7 miljoonan tuntumaan, eikä toistaiseksi osoittanut selvää laskua.
Kun otetaan vielä huomioon Atlantan Fedin GDPNow’n tuorein estimaatti, joka osoittaa 5,4 %:n talouskasvua Q1:lle, voidaan todeta, että BKT on ottamassa kaulaa työllisyyteen nähden. Sitä, onko ilmiön taustalla Yhdysvaltain tuottavuuden kasvu, tekoälyn negatiivinen vaikutus työpaikkojen määrään vai työmarkkinan suhdanteen tasaantuminen kuuman kauden jälkeen (vai kaikki yhdessä), on vielä mahdoton sanoa.
