Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Nousuviikko takana, odotettu datatulva edessä

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Tiivistelmä

  • Euroopan ja Yhdysvaltain osakemarkkinat kokivat nousuviikon, Euroopassa talouskasvu ylitti odotukset 0,2 % edellisestä kvartaalista ja 1,4 % vuodentakaisesta.
  • Saksan talouskasvu pysyi nollassa, eikä se toiminut euroalueen talousveturina.
  • Yhdysvalloissa hallinnon sulun päättyminen toi positiivista virettä, mutta taloustilastojen julkaisu on viivästynyt, mikä aiheuttaa odotetun datatulvan.
  • FedWatchin mukaan todennäköisyys USA:n ohjauskoron laskulle on laskenut 44 %:iin, mikä viittaa korkojen pysymiseen ennallaan, mutta tulevat talousjulkaisut voivat vaikuttaa näkemyksiin.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Viime viikko oli Euroopan ja Yhdysvaltain osakemarkkinalla nousuviikko. Euroopassa sijoittajat yllätti hienoisen positiivisesti talouskasvu, joka oli alustavien lukujen mukaan Q3:lla asteen odotuksia vahvempaa, 0,2 % edellisestä kvartaalista ja 1,4 % vuodentakaisesta. Saksasta ei ainakaan vielä ollut talousveturiksi euroalueella, sillä siellä kasvu jäi nollaan edellisestä kvartaalista.

Indeksit päätösmuutos 1 vkovuoden alusta
OMX Helsinki 11854,41,2 %25,1 %
Eurostoxx 600 574,81,8 %13,2 %
S&P500 6734,10,1 %14,5 %

Bkt Ez Ja Saksa

Yhdysvalloissa positiivista virettä teknohermoilujen keskelle toivat uutiset hallinnon sulun loppumisesta. Ennätykselliset 43 päivää kestänyt sulku on sekoittanut taloustilastojen julkaisun pahasti, joten edessä on suuri, kylläkin odotettu, datatulva. Esimerkiksi tuiki tärkeitä syyskuun työllisyyslukuja julkaistaan näillä näkymin torstaina. Niiden luotettavuus ei kuitenkaan ole taattu, sillä datan keruussakin on ollut häiriöitä. Taattua tietoa työllisyydestä saataneen vasta tarkistettujen lukujen muodossa, mutta toki pienetkin inforippeet ovat tässä vaiheessa kullan arvoisia, sillä pimennossa on oltu yli kuukausi.

Korkomarkkinan todennäköisyydet USA:n ohjauskoron tasolle joulukuussa 2025, %

Fed Watch

Lähde: FedWatch

Mitä luvuilta sitten odottaa? Korko-odotusten perusteella suhteellisen tasaista kehitystä. FedWatchin korkofutuurien perusteella laskettu todennäköisyys koronlaskulle oli aamulla enää 44 %, eli suurempi todennäköisyys annetaan nyt korkojen pysymiseen ennallaan. Vielä viikko sitten todennäköisyys koronlaskulle oli 67 %, eli asetelma on selvästi muuttunut. Tähän ovat vaikuttaneet mm. keskuspankkiirien puheet, joista käy yhä selvemmin ilmi rahapolitiikan keventämisen rajat. Pitää kuitenkin muistaa, että Fedissäkin on oltu datapimennossa ja siksi lähiviikkojen julkaisut voivat liikuttaa mielipiteitä suuntaan jos toiseenkin.

Luetuimmat artikkelit

USA:n Black Week sai aikaan yllätysostot
02.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, Saksa pääsi eteenpäin megabudjetissaan
01.12.2025 Artikkeli
Suomen talouskasvu: ”Joka päivä ja joka ikinen yö sinua ajattelen”
25.11.2025 Artikkeli
Laskuviikko takana, AI-huolet yltävät myös bondimarkkinalle
24.11.2025 Artikkeli
USA:n työllisyysluvut: Fedin majakassa välähti valo
20.11.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.