Tunteet lämpenevät Davosissa
Tiivistelmä
- Maailman talousfoorumissa Davosissa on nähty Kiinan puolustavan talousmalliaan ja Ranskan presidentti Macronin kritisoivan Yhdysvaltojen kauppapolitiikkaa.
- Pörssiviikko on ollut punainen sijoittajien epävarmuuden kasvaessa Trumpin tulliuhkailujen vuoksi.
- Kiinan varapääministeri He Lifeng korosti maan avoimuutta taloudelliselle yhteistyölle, vaikka kauppataseen ylijäämä kasvoi ennätyksellisesti.
- EU-maat ovat törmäyskurssilla Yhdysvaltojen kanssa tuontitullien vuoksi, ja EU harkitsee uusia tullitoimenpiteitä.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Alkanut viikko Maailman talousfoorumissa Davosissa on ollut tapahtumarikas. Nyt on jo nähty Kiinan puolustavan talousmalliaan ja Ranskan presidentti Emmanuel Macronin kritisoivan Valkoisen talon politiikkaa. Donald Trump ei ole vielä saapunut Davosiin, mutta matkustaa sinne tänään aikeenaan Grönlanti-diilin solmiminen.
Pörssiviikko on ollut tähän mennessä vahvasti punainen sijoittajien epävarmuuden lisäännyttyä Donald Trumpin tulliuhkailujen vuoksi. Viikkoa värittää vahvasti perinteikäs, Davosissa startannut Maailman talousfoorumi, johon suurvaltojen johtajat kerääntyvät keskustelemaan maailmantalouden keskeisistä aiheista. Tänä vuonna eittämättä pinnalle nousee suurvaltojen geopoliittinen ja -taloudellinen vääntö. Tähän mennessä Kiinan varapääministeri He Lifeng on puolustanut Davosissa sen kasvumallia ja kertonut maan olevan avoin taloudelliselle yhteistyölle. ”Emme ole koskaan tavoitelleet kauppataseen ylijäämää”, Lifeng totesi ja kertoi Kiinan haluavan olevan ”maailmanmarkkina” ja halukas kasvattamaan myös tuontiaan. Lukujen valossa tämä ei ole toteutunut, sillä Kiina kasvatti viime vuonna kauppataseen ylijäämänsä ennätykselliseen 1200 miljardiin dollariin. Nykyisessä kauppapoliittisessa tilanteessa ja protektionismin jyllätessä puheet ovat ristiriidassa tekojen kanssa. On kuitenkin positiivista, että Kiinan johto antaa kauppayhteistyöllekin mahdollisuuksia.
Osa EU-maista on joutunut törmäyskurssille Valkoisen talon kanssa tuontitullien suhteen, ja alkuviikolla Trump patisteli Emmanuel Macronia Gazan rauhanneuvoston pöytään uhkaamalla Ranskaa vielä erikseen 200 %:n tulleilla ranskalaisen viinin ja samppanjan tuontia koskien. Macronin Davos-puheesta kuulsi läpi turhautuminen USA:n kauppapolitiikkaa kohtaan, jota hän kuvasi Bloombergin mukaan ”tavoitteenaan avoimesti heikentää ja alistaa Eurooppaa”. Macron myös kertoi, että ”uusien tullien loputonta kertymistä on täysin mahdotonta hyväksyä”. EU on jo päättänyt laittaa viime kesästä alkaen luonnosvaiheeseen edistyneen EU:n ja Yhdysvaltain kauppasopimuksen ratifioinnin jäihin, ja pohtii mm. uusien, lähes 100 miljardin dollarin tuontia koskevien tullien käyttöönottoa.
Lähde: Bloomberg
Maailmanpolitiikassa tunteet käyvät nyt kuumina jo ennen Trumpin saapumista. Otaksun, että vauhtia ja vaarallisia tilanteita ei tule loppuviikollakaan puuttumaan Davosin näyttämöillä. Sijoittajan näkökulmasta olemme palanneet osin samankaltaiseen tilanteeseen kuin viime keväänä. Sen kokemukset muistissa ja tullijargoniin jo tottuneina tiedämme, että neuvottelutulos on suurvaltojen sapeleidenkalistelusta huolimatta mahdollinen. Paljon on kuitenkin nyt pöydällä.
