• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Yhdysvaltain talous on ollut teflonia tullien suhteen

Marianne PalmuEkonomisti
04.11.2025 klo 07.36

Tiivistelmä

  • Yhdysvaltain talous on jatkanut kasvuaan, ja talouskasvuennusteita on nostettu vuoden loppua kohden, vaikka tuontitullien pelättiin hidastavan kasvua.
  • Inflaatio on pysynyt 3 %:ssa, mutta odotetaan laskevan edelleen, mikä viittaa siihen, että tullien vaikutus on ollut odotettua vaimeampi.
  • Bank of American estimaatin mukaan 50–70 % tulleista siirtyy kuluttajien maksettavaksi, kun taas yritykset kantavat osan kustannuksista.
  • Pantheon Macroeconomicsin analyysi osoittaa, että liittovaltio keräsi lokakuussa 34 mrd. USD tullituloja, mikä viittaa 12,5 %:n efektiiviseen tullitasoon, alle yleisesti määritellyn 17 %:n tason.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Donald Trumpin junailemien tuontitullien pelättiin nostavan hintoja merkittävästi ja toppaavan talouskasvua. Niin ei kuitenkaan ole toistaiseksi käynyt.

Bloombergin ennusteet talouskasvulle, %

Blomma Talous

Bloombergin ennusteet Yhdysvaltain inflaatiolle, %

Us Inflaatio Ennuste

Viime keväänä ”vapautuspäivän” jälkeen tunnelmat talousennustajien keskuudessa olivat kireät. Muistan itsekin povanneeni, että tullit varmasti siirtyvät kuluttajien maksettaviksi samalla inflaatiota kiihdyttäen. Samalla talouskasvu hidastuu, koska yhä suurempi osa kuluttajien tuloista menee tullien kustannuksiin.

Kuinkas sitten kävikään? Yhdysvaltain talous puksuttaa edelleen ja talouskasvuennusteita on nostettu vuoden loppua kohden. Inflaatio on tuoreimpien lukujen mukaan edelleen koholla 3 %:ssa, mutta matalampana kuin kevään huiput, ja sille odotetaan edelleen laskua. Tullien vaikutus on siis ollut vaimeampi kuin odotettiin, mikä luonnollisesti on hyvä asia kuluttajan kannalta. WSJ:n tuoreessa artikkelissa esitellään lisäksi Bank of American estimaattia, jonka mukaan 50–70 % tulleista tulee lopulta kuluttajan maksettavaksi, ei suinkaan 100 %. Yritykset siis kantavat osan kustannuksista.

WSJ tarjoaa mielenkiintoisen noston myös todellisista yritysten maksamista tullitasoista, mikä tukee väitettä vaimeista talousvaikutuksista. Artikkelissa esitelty Pantheon Macroeconomicsin analyysi nimittäin näyttää, että liittovaltio keräsi lokakuussa 34 mrd. dollaria tullituloja. Jos sama tahti jatkuu, tarkoittaisi se 400 mrd. tuloja koko vuodelle, eli selvästi alle valtiovarainministeri Scott Bessentin 500–1000 mrd. arvioiden. Analyysin mukaan kerätyt tulot viittaavat 12,5 %:n efektiiviseen tullitasoon, eli selvästi alle yleisesti määritellyn 17 %:n tason. Tämä viittaa paitsi erinäisten tullien porsaanreikien käyttöön, myös tuonnin siirtämiseen korkeampien tullien maista, kuten Kiinasta, muualle. Vaikka pahinta siis pelättiin, sitä ei taaskaan sattunut, mikä on osaltaan myös pörssinousun taustalla.

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

EKP:n korkopäätös: Polttaa, kesäkatu kuuma
11.06.2026 Artikkeli
SPAC – vaihtoehtoinen tie pörssiin
22.06.2026 Artikkeli
EKP:n korkokokous tänään: Keskuspankki inflaatiopaineiden saartamana
11.06.2026 Artikkeli
Kiinan vientikone kiihtyy tekoälybuumin siivittämänä
10.06.2026 Artikkeli
Tekoälyinvestoinnit ylittävät vielä selvästi uumoillut tuottavuusedut
09.06.2026 Artikkeli