Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Federal Reserven korkokokous: "Party like it’s 1999"

– Marianne PalmuEkonomisti

Otsikkoa koristava Princen kappale kuvastaa hyvin nykyistä rahapolitiikkaympäristöä ja tuo mukanaan myös historian siipien havinaa. Federal Reserven keskiviikkoinen korkopäätös oli pitkälti odotettu: keskuspankki piti ohjauskorkonsa ennallaan 1,5-1,75 %:ssa. Tilanteessa on samankaltaisuuksia vuoden 1999 tammikuuhun: tuolloinkin keskuspankki oli edellisenä vuonna tehnyt sarjan ohjauskoron ”varmuuslaskuja” ja välttänyt taantuman. Epävarmuutta oli kuitenkin jo ilmassa, sillä Y2K-ilmiön pelättiin sekoittavan tietokoneet vuosituhannen vaihteessa ja taantumaindikaattorina pidetty kääntynyt korkokäyrä nähtiin vuoden aikana (lisätietoja kääntyneestä korkokäyrästä täällä).

Keskiviikkona sijoittajaa mietitytti mm. koronavirusepidemian leviäminen ja se, ollaanko USA:n taloudessa jo syklin lopussa, eli kuinka kauan juhlien luvataan vielä jatkuvan. Korkokokouksen jälkeisessä lehdistötilaisuudessa keskeisimmät huomiot pääjohtaja Powellin puheista olivat seuraavat:

  • Koronavirus mainittiin riskinä taloudelle, mutta Powell ei lähtenyt spekuloimaan sen vaikutuksilla näin aikaisessa vaiheessa
  • Maailmantaloudessa on perusteita varovaiselle optimismille. Epävarmuuksia (mm. osittainen kauppasopu, sopimuksettomaan Brexitiin liittyvät todennäköisyydet, teollisuuden taantuma) on poistunut, joten tilanne on siinä mielessä parempi kuin 2019 alussa.
  • Työmarkkina vakaa, mutta moni amerikkalainen on edelleen työvoiman ulkopuolella, mikä antaa perusteita nykyiselle rahapolitiikalle
  • Inflaatio kiihtynyt viime kuukausina, ja keskuspankki jopa toivottaa kehityksen tervetulleeksi, eli toleranssi sitä kohtaan on korkealla. Inflaatiopeikkoa ei siis odoteta kuokkavieraaksi tai ainakaan ongelmaksi talouteen.
  • Fed jatkaa repo-operaatioita ainakin huhtikuulle ja odottaa reservien palaavan ”riittävälle” tasolle Q2:lla

Kokonaisuudessaan keskuspankin johto lensi kyyhkyn lailla lehdistötilaisuudessa. Työmarkkina vetää eikä inflaatiokaan oikein aiheuta huolia, mutta puheet eivät antaneet toisaalta aihetta elvytysodotuksienkaan painon lisäämiselle.

Vuoden 1999 tammikuussa harva osasi arvata, että edessä oli ensin sarja ohjauskoron nostoja, sitten teknokuplan puhkeaminen ja taantuma. Nykytilanteessa, vuoden 2020 tammikuussa, odotetaan USA:n taloudelle jälleen yhtä kasvuvuotta. Federal Reserve ei anna syytä huoleen ja aineksia talouskasvuun voidaan saada kuluttajakysynnän lisäksi myös piristyvistä investoinneista, mikäli talouden epävarmuus hälvenee. Luottoa siihen, ettei historia toista itseään, riittää näissä rahapolitiikkajuhlissa. USA:n pääindeksit olivat pienessä nousussa heti korkopäätöksen jälkeen, mutta päätyivät lopulta lähelle lähtötasojaan.

Artikkelia päivitetty 30.1.2020 klo 8.00

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
Taloustieteen myyttejä murtamassa: Datakeskusinvestoinnit johtavat aina vain parempaan tekoälyyn
16.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, USA:n työllisyystaantuma ei edelleenkään luvuissa
08.12.2025 Artikkeli
USA:n työllisyysluvut: Taapertaen kohti vuoden loppua
16.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.