Säästöpankkien Keskuspankki Suomi Oyj kertoi viime viikon perjantaina, että Säästöpankkiliitto, Säästöpankit ja Säästöpankkien omistajasäätiöt ovat allekirjoittaneet etuosto-oikeussopimuksen. Tiedotteen mukaan pankkien välisellä etuosto-oikeussopimuksella pyritään vahvistamaan Säästöpankkiryhmän yhtenäisyyttä. Aiemmin ryhmästä irtaantumispäätöksen tehnyt Liedon Säästöpankki jää nyt solmitun etuosto-oikeussopimuksen ulkopuolelle.
Säästöpankkiryhmä on pankkiryhmä, jonka muodostavat 15 Säästöpankkia, Säästöpankkiliitto, Säästöpankkien Keskuspankki, Sp-Kiinnitysluottopankki, Sp-Rahastoyhtiö, Sp-Henkivakuutus, Sp-Koti ja Säästöpankkipalvelut. Säästöpankkiryhmän liiketoiminnan tuotot olivat viime vuonna noin 356 MEUR ja taseen loppusumma noin 13 mrd. euroa.
Säästöpankkiryhmän rivit ovat viime vuosina rakoilleet ja ryhmästä ovat irtaantuneet viime aikoina ainakin Eurajoen Säästöpankki (12/2021) sekä Liedon Säästöpankki (2/2023), jotka ovat siirtyneet seurannassamme olevan OmaSp:n leiriin. Kehityskulku huomioiden jonkinlaiset vastatoimenpiteet Säästöpankkiryhmän taholta olivat varsin odotettuja ja nyt solmittu etuosto-oikeussopimus tarjoaa sille työkalun estää pankkien karkaamisen ryhmän ulkopuolelle. Myös luottoluokittaja S&P on peräänkuuluttanut Säästöpankkiryhmältä toimia ryhmän yhtenäisyyden vahvistamiseksi.
Näemme Säästöpankkiryhmässä solmitun etuosto-oikeussopimuksen osaltaan rajoittavan tulevaisuudessa OmaSp:n epäorgaanisia kasvumahdollisuuksia yritysjärjestelykentän kaventuessa. Uutisella ei kuitenkaan ole kuitenkaan vaikutusta näkemykseemme, emmekä ole sisällyttäneet ennusteisiimme tulevia yritysostoja (pl. yhdistyminen Liedon Säästöpankin kanssa, joka toteutuu 2/2023). Viimeisin yhtiöpäivitys OmaSp:stä on luettavissa täältä.
Käy kauppaa. (OmaSp)
