Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Arvopaperimarkkinalain 9 luvun 10 §:n mukainen ilmoitus: Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiön omistus Oma Säästöpankki Oyj:ssä on alittanut 10 prosenttia

OMASPPörssitiedote07.10.2026 klo 18.00
Keskustele

OMA SÄÄSTÖPANKKI OYJ, PÖRSSITIEDOTE 7.10.2026 klo 18:00, SUURIMMAT OSAKKEENOMISTAJAT -TIEDOTE

Arvopaperimarkkinalain 9 luvun 10 §:n mukainen ilmoitus: Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiön omistus Oma Säästöpankki Oyj:ssä on alittanut 10 prosenttia

Oma Säästöpankki Oyj (OmaSp) on 7.10.2026 vastaanottanut Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiön (y-tunnus 2231936-2) arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 §:n mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan säätiön omistus- ja ääniosuus OmaSp:ssä on alittanut 10 prosentin rajan 7.10.2026.

Ilmoituksen mukaan Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiö sr omistaa 0 OmaSp:n osaketta, mikä vastaa 0 prosenttia OmaSp:n osakkeista ja äänimäärästä.

OmaSp:llä on yksi osakesarja, jossa kullakin osakkeella on yksi ääni. Osakkeiden kokonaismäärä on 33 356 729.

Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiö sr:n osuudet ilmoituksen mukaan:

 % osakkeista ja äänistä (A)% osakkeista ja äänistä rahoitusvälineiden kautta (B)Yhteenlaskettu %-osuus (A+B)Kohdeyhtiön osakkeiden
ja äänten
kokonais-
määrä
Osuus liputusrajan saavuttamisen tai rikkoutumisen jälkeen00033 356 729
Edellisessä liputusilmoituksessa ilmoitettu osuus
(jos liputettu)
27,28027,28 

Tiedot omistus- ja ääniosuudesta liputusrajan saavuttamisen tai rikkoutumisen jälkeen:

A: Osakkeet ja äänet:

Osakesarja/Osakkeiden ja äänten lukumääräOsakkeiden ja äänten %-osuus
osakelaji (ISIN)Suora (AML 9:5)Välillinen (AML 9:6 ja 9:7)Suora (AML 9:5)Välillinen (AML 9:6 ja 9:7)
FI40003067330 00
A Yhteensä00

Oma Säästöpankki Oyj

Lisätietopyynnöt:

Karri Alameri, toimitusjohtaja, puh +358 20 758 3040, karri.alameri@omasp.fi

Jakelu:

Nasdaq Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.omasp.fi

OmaSp on vakavarainen ja kannattava suomalainen pankki, joka palvelee ympäri Suomen 48 konttorissa ja digikanavien kautta yli 200 000 henkilö- ja yritysasiakasta noin 600 asiantuntijan voimin. OmaSp:n keskeisenä tavoitteena on ensiluokkainen asiakaskokemus henkilökohtaisen palvelun ja helpon saavutettavuuden kautta sekä digitaalisissa että perinteisissä kanavissa. OmaSp keskittyy pääasiassa vähittäispankkitoimintaan ja tarjoaa asiakkailleen monipuolisia pankkipalveluja sekä oman taseensa kautta että välittäen yhteistyökumppaneidensa tuotteita, kuten luotto-, sijoitus- ja lainaturvatuotteita. OmaSp harjoittaa myös kiinnitysluottopankkitoimintaa. OmaSp:n osakkeet on listattu Nasdaq Helsingin ylläpitämällä säännellyllä markkinalla. OmaSp on osa S-Pankki-konsernia.