Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi
Pörssitiedote

Enersensen osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle 2026

Enersense International
Lataa tiedote

Enersense International Oyj | Pörssitiedote | 28.01.2026 klo 14:00:00 EET

Enersensen osakkeenomistajien nimitystoimikunta esittää 1.4.2026 pidettäväksi suunnitellulle varsinaiselle yhtiökokoukselle seuraavat ehdotukset:

Hallituksen kokoonpano

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa, että hallitus koostuu viidestä (5) jäsenestä.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa, että toimikaudeksi, joka päättyy vuoden 2027 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä, hallituksen jäseniksi valitaan uudelleen nykyisistä hallituksen jäsenistä Anders Dahlblom, Jan-Elof Cavander, Anna Miettinen ja Jari Ålgars. Lisäksi nimitystoimikunta ehdottaa, että Åsa Neving valitaan hallituksen uudeksi jäseneksi samalle toimikaudelle.

Nykyinen hallituksen jäsen Sari Helander on ilmoittanut, ettei ole enää käytettävissä hallituksen jäsenen tehtävään.

Åsa Neving (kauppatieteiden maisteri) on työskennellyt eri teollisuuden aloilla, ja tällä hetkellä hän on Strukton Nordicin väliaikainen talousjohtaja. Aikaisemmin Neving on työskennellyt Bravida Groupin talousjohtajana 2019–2025, Svevia Groupin talousjohtajana 2012–2019 sekä Vattenfall Groupissa useissa talouden ja liiketoiminnan johtotehtävissä 1996–2012. Neving on myös toiminut Adven Oy:n hallituksen jäsenenä 2017–2024. Åsa Nevingin ansioluettelo on tämän tiedotteen liitteenä.

Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan. Nimitystoimikunta suosittelee hallituksen järjestäytymiskokoukselle, että Anders Dahlblom valitaan uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta esittää, että osakkeenomistajat ottavat yhtiökokouksessa kantaa hallituksen kokoonpanoon yhtenä kokonaisuutena. Nimitystoimikunta on ottanut Enersensen strategian ja liiketoiminnan asettamat vaatimukset sekä hallituksen monimuotoisuutta koskevat periaatteet huomioon valmistellessaan hallituksen kokoonpanoa.

Kaikki ehdokkaat ovat antaneet suostumuksensa tehtävään ja nimitystoimikunnan arvion mukaan kaikki ehdolla olevat henkilöt ovat riippumattomia yhtiöstä. Anna Miettinen, Åsa Neving ja Jari Ålgars ovat lisäksi riippumattomia merkittävistä osakkeenomistajista. Anders Dahlblom ja Jan-Elof Cavander eivät ole riippumattomia yhtiön merkittävästä osakkeenomistajasta, koska he toimivat Nidoco AB:n emoyhtiön Virala Oy Ab:n operatiivisina johtajina.

Hallituksen jäsenille maksettavat palkkiot

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa, että hallituksen jäsenille maksettavia palkkioita ei muuteta ja ne ovat tulevana toimikautena seuraavat:

  • puheenjohtajan vuosipalkkio 42 000 euroa
  • jäsenen vuosipalkkio 27 000 euroa

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa myös, että kokouspalkkiot pysyvät ennallaan ja maksetaan kustakin hallituksen ja valiokuntien kokouksesta seuraavasti:

  • hallituksen ja valiokuntien puheenjohtajille 1 000 euroa
  • muille jäsenille 500 euroa

Matkustuskustannukset ehdotetaan korvattavaksi yhtiön kulloinkin voimassa olevan matkakulujen korvaamista koskevan politiikan mukaisesti.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta

Varsinaiselle yhtiökokoukselle 2026 ehdotukset valmistelleen osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoonpano on seuraava: puheenjohtaja Alexander Ehrnrooth (Nidoco AB), Marjo Miettinen (Ensto Invest Oy) ja Janne Vertanen (Verman Holding Oy).

Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset sisällytetään myöhempänä ajankohtana julkaistavaan yhtiökokouskutsuun.

ENERSENSE INTERNATIONAL OYJ
Liisi Tamminen
Viestintä- ja vastuullisuusjohtaja
 
Lisätietoja:
Alexander Ehrnrooth
Nimitystoimikunnan puheenjohtaja
Puhelin: +358 9 6122340

Mediayhteydenotot:
Liisi Tamminen, viestintä- ja vastuullisuusjohtaja
Puh. +358 44 222 5552
liisi.tamminen@enersense.com

Tietoa meistä
Enersense International Oyj toimittaa tulevaisuuden yhteiskunnan keskeisiä toimintoja. Se on elinkaarikumppani asiakkailleen energiansiirrossa ja -tuotannossa, teollisuuden energiasiirtymässä sekä tietoliikenteessä. Yhtiö toteuttaa projekteja ja palveluita Suomessa, Baltiassa ja Pohjoismaissa. Enersensen 2000 osaajaa mahdollistavat energiasiirtymän ja luotettavat yhteydet päivittäin. Enersensen liikevaihto vuonna 2024 oli 425 miljoonaa euroa ja sen osake noteerataan Nasdaq Helsingissä (ESENSE). www.enersense.fi

Liitteet
Åsa Neving Cv FI

Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.