Koskisen liikevaihto kasvoi – heikko suhdanne ja operatiiviset haasteet heikensivät kannattavuutta
Koskisen Oyj pörssitiedote, 15.5.2026 kello 8.30
Koskisen liikevaihto kasvoi – heikko suhdanne ja operatiiviset haasteet heikensivät kannattavuutta
Tämä tiedote on tiivistelmä Koskisen Oyj:n tammi-maaliskuun 2026 osavuosikatsauksesta. Kokonaisuudessaan osavuosikatsaus on tämän tiedotteen liitteenä sekä yhtiön verkkosivuilla osoitteessa koskisen.fi/sijoittajille.
Tammi-maaliskuu 2026 lyhyesti
- Liikevaihto kasvoi ja oli 105,0 (86,3) miljoonaa euroa.
- Käyttökate oli 6,5 (9,4) miljoonaa euroa.
- Käyttökatemarginaali oli 6,2 (10,9) prosenttia.
- Oikaistu käyttökate oli 6,6 (9,5) miljoonaa euroa.
- Oikaistu käyttökatemarginaali oli 6,3 (11,0) prosenttia.
- Liikevoitto oli 2,5 (6,2) miljoonaa euroa ja oli 2,4 (7,2) prosenttia liikevaihdosta.
- Kauden tulos oli 0,9 (4,2) miljoonaa euroa.
- Laimentamaton osakekohtainen tulos oli 0,04 (0,18) euroa.
Suluissa olevat luvut viittaavat vertailukauteen eli vastaavaan ajanjaksoon vuotta aiemmin, ellei toisin ilmoiteta. Iisveden Metsän liiketoiminta sisältyy tämän osavuosikatsauksen lukuihin 1.6.2025 alkaen.
Päivitetty tulosohjeistus vuodelle 2026 (julkaistu 13.5.2026)
Koskisen-konsernin vuoden 2026 liikevaihdon odotetaan kasvavan vuoden 2025 tasosta. Oikaistun käyttökatemarginaalin odotetaan jäävän koko vuoden 2025 tasosta (2025: 8,1 %).
Aiempi tulosohjeistus (julkaistu 13.2.2026)
Koskisen-konsernin vuoden 2026 liikevaihdon odotetaan kasvavan vuoden 2025 tasosta. Oikaistun käyttökatemarginaalin odotetaan olevan 8–12 prosenttia.
Avainluvut
| Miljoonaa euroa | 1–3 2026 | 1–3 2025 | Muutos % | 1–12 2025 |
| Liikevaihto | 105,0 | 86,3 | 21,7 | 354,9 |
| Käyttökate (EBITDA) | 6,5 | 9,4 | -30,9 | 28,8 |
| Käyttökatemarginaali (EBITDA margin), % | 6,2 | 10,9 | 8,1 | |
| Oikaistu käyttökate (EBITDA) | 6,6 | 9,5 | -30,8 | 28,9 |
| Oikaistu käyttökatemarginaali (EBITDA margin), % | 6,3 | 11,0 | 8,1 | |
| Liikevoitto (EBIT) | 2,5 | 6,2 | -60,0 | 14,3 |
| Liikevoittomarginaali (EBIT margin), % | 2,4 | 7,2 | 4,0 | |
| Kauden tulos | 0,9 | 4,2 | -78,6 | 8,6 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos, euroa | 0,04 | 0,18 | 0,37 | |
| Laimennettu osakekohtainen tulos, euroa | 0,04 | 0,18 | 0,36 | |
| Bruttoinvestoinnit | 10,9 | 3,7 | 42,1 | |
| Oma pääoma / osake, euroa | 6,8 | 6,7 | 6,8 | |
| Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE), % | 4,5 | 7,5 | 6,2 | |
| Käyttöpääoma, kauden lopussa | 47,9 | 41,0 | 41,4 | |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | -0,0 | -1,2 | 19,7 | |
| Omavaraisuusaste, % | 50,2 | 54,9 | 50,9 | |
| Nettovelkaantumisaste, % | 32,8 | 18,3 | 26,3 |
Toimitusjohtaja Jukka Pahta:
Koskisen-konsernin kehitys jatkui haasteista huolimatta vahvana liikevaihdon osalta. Vuosineljänneksen liikevaihto nousi kaikkien aikojen korkeimmalle tasolle 105,0 (86,3) miljoonaan euroon ja ylitti näin ensimmäistä kertaa 100 miljoonan euron rajan. Kyseessä oli kahdeksas peräkkäinen kasvuneljännes, mikä osoittaa kasvustrategian määrätietoisen toimeenpanon jatkuvan. Kannattavuus jäi kuitenkin selkeästi vertailukautta heikommaksi. Oikaistu käyttökate oli 6,6 (9,5) miljoonaa euroa.
Vuoden alussa toimintaympäristössä oli nähtävissä varovaista, mutta laaja-alaisempaa positiivisuutta useilla keskeisillä markkinoilla. Tämä heijastui erityisesti kuluttajasentimentin asteittaiseen vahvistumiseen. Kehitys kääntyi kuitenkin nopeasti, kun Yhdysvaltojen epävakaa ulkopolitiikka, Iranin sota, energiatuotannon infrastruktuuriin kohdistuneet vahingot sekä Iranin päätös sulkea Hormuzinsalmi muuttivat tilannetta merkittävästi. Hormuzinsalmen sulkeminen vaikutti kriittiseen meriliikenteeseen ja johti vakaviin häiriöihin erityisesti energian toimitusketjuissa.
Energian, erityisesti maakaasun ja öljyn, hinnat nousivat nopeasti toimitushäiriöiden seurauksena, mikä näkyi kustannuspaineiden kasvuna laajasti. Inflaatio-odotusten kääntyessä uudelleen nousuun kasvoi myös paine rahapolitiikan kiristämiseen. Tämä heijastui muun muassa euriborkorkojen nousuna sekä Yhdysvalloissa odotettujen koronlaskujen siirtymisenä kauemmas tulevaisuuteen. Tämä vaikutti erityisen epäedullisesti jo ennestään heikkoon kuluttajasentimenttiin ja hidasti elpymistä niin rakentamisen kuin kulutustavaroiden markkinoilla.
Sahateollisuudessa vuosineljännes käynnistyi haasteellisesti. Järvelän sahalla jäätiin merkittävästi suunnitelluista tuotantomääristä, johtuen haasteista huoltoseisakin jälkeisessä tuotannon ylösajossa sekä alkuvuoden kylmästä säästä. Kauden edetessä tuotantotaso saatiin kuitenkin nostettua tavoitellulle kuukausitasolle, ja alkukauden tuotantovajetta onnistuttiin osittain kuromaan umpeen. Iisvedellä tuotanto eteni suunnitellusti. Kannattavuutta rasittivat heikko markkinatilanne ja korkeat raaka-ainekustannukset; käyttökate heikkeni ja oli 2,9 (5,4) miljoonaa euroa.
Sahatavaran markkinatilanne pysyi alavireisenä, eikä hinnoissa nähty merkittävää muutosta. Pitkään jatkunut heikko markkinatilanne heijastui asiakkaiden taloudelliseen tilanteeseen ja näkyi myynnin kannalta keskeisten luottovakuutuslimiittien merkittävänä tiukentumisena. Puuraaka-aineen hintataso säilyi markkinaolosuhteisiin nähden korkeana, erityisesti tilanteessa, jossa tuotannon sivutuotteina syntyvän hakkeen sekä puunhankinnan yhteydessä saatavan kuitupuun hinnat laskivat selvästi.
Puunhankinta sujui hyvien talvikorjuuolosuhteiden ansiosta lähes koko neljänneksen ajan suunnitelmien mukaisesti, kunnes sään nopea lämpeneminen rajoitti korjuuta kauden lopussa. Sekä pysty- ja tehdasvaranto säilyivät tavoitetasoilla. Energiajakeiden kysyntä oli vahvaa, ja edelliseltä lämmityskaudelta kertynyt ylijäämävarasto saatiin pääosin purettua alkuvuoden aikana.
Levyteollisuudessa koivuvanerin kysyntä ja hinnat säilyivät kauden aikana vakaina. Lastulevyn kysyntä pysyi edelleen vaisuna kotimaan rakentamis- ja kalustemarkkinoiden heikon suhdanteen vuoksi. Koren alkuvuosi sujui haastavista markkinaolosuhteista huolimatta hyvin sekä myynnin että tuotannon osalta. Samoin Hirvensalmen ohutvaneriliiketoiminta. Kokonaisuutena Levyteollisuuden käyttökate heikkeni ja oli 4,0 (4,5) miljoonaa euroa. Koivuraaka-aineen saatavuus jatkui normaalina ja raaka-ainetta riitti tuotantoihin suunnitellut määrät.
Vanerituotannossa jatkettiin automatisoidun kittauslinjan ylösajoa. Haasteita aiheutti erityisesti kitin käyttäytyminen kylmissä olosuhteissa. Kittausta jouduttiinkin tekemään myös ylitöinä rinnakkaisella vanhalla linjalla, mikä vaikutti negatiivisesti sekä tuotannon läpimenoon että kustannustasoon.
Levyteollisuuden Zero-tuoteperhe laajeni rakennuslevyjen tuotekategoriaan. Biopohjaiset ja kokonaan uusiutuvista materiaaleista valmistettavat ZeroFloor ja ZeroWall -rakennuslevyt mahdollistavat rakentamisen päästöjen vähentämisen. Koskisen Zero-tuoteperhe vastaa lisääntyneeseen biopohjaisten ratkaisujen kysyntään monilla eri toimialoilla. Koskisen on vastuullisuusohjelmassaan sitoutunut sekä oman toiminnan että arvoketjun ilmastopäästöjen vähentämiseen.
Toimintaympäristön riskit ovat edelleen koholla. Energiakriisin pitkittyminen ja korkoympäristön kiristyminen voivat johtaa laajempaan ja pitkäkestoisempaan talouden heikkenemiseen. Lisäksi mahdollisesti tänä keväänä voimaan tulevat lintujen pesimäaikaiset puunkorjuurajoitteet muodostavat riskin kevään ja alkukesän raaka-ainehuoltoon Levyteollisuudessa, sillä vaikutukset kohdistuisivat parhaillaan käynnissä olevaan kauteen. Puunhankinnassa tähän on kuitenkin varauduttu ennakoivasti mahdollisuuksien mukaan.
Webcast
Koskisen järjestää tammi-maaliskuun 2026 osavuosikatsaukseen liittyvän suoran webcast-lähetyksen tänään 15.5.2026 klo 10.00. Webcast-lähetystä voi seurata Koskisen verkkosivuilla osoitteessa koskisen.fi/videot. Esitysmateriaali ja webcastin tallenne ovat saatavilla yhtiön kotisivuilla tilaisuuden jälkeen.
Lisätietoa:
Jukka Pahta, toimitusjohtaja, Koskisen Oyj
jukka.pahta@koskisen.com
puh. 020 553 4561
Mediakyselyt:
Sanna Väisänen, vastuullisuus- ja viestintäjohtaja, Koskisen Oyj
sanna.vaisanen@koskisen.com
puh. +358 20 553 4563
Koskisen on kansainvälinen puunjalostuksen erikoisosaaja, joka tunnetaan ketteryydestään ja kyvystään kuunnella asiakasta. Hyödynnämme arvokkaan puuraaka-aineen tarkasti, viimeistä purua myöten. Toteutamme samalla parasta hiilitarinaa: valmistamme korkealaatuisia ja kestäviä tuotteita, joihin hiili sitoutuu vuosikymmeniksi. Konsernin liikevaihto vuonna 2025 oli 355 miljoonaa euroa. Lue lisää: koskisen.fi