SSAB palkkaa noin 700 kesätyöntekijää Suomessa
SSAB hakee kesätyöntekijöitä erilaisiin tehtäviin. Raahen terästehtaalle palkataan noin 540 kesätyöntekijää, Hämeenlinnaan noin 160, ja lisäksi paikkoja on tarjolla myös pienemmillä toimipaikoilla eri puolilla Suomea. Kesätöitä tehdään sekä vuorotyönä että päivätyönä.

Kesätyöntekijä vuodelta 2025, Konsta Laukkanen, SSAB Hämeenlinna. Kuva: SSAB
Sadat nuoret saavat tulevanakin kesänä työpaikan SSAB:ltä. Kesätyöpaikkoja on avoinna erilaisissa tehtävissä sekä tuotannossa että muissa toiminnoissa. Kesätyöt ajoittuvat pääsääntöisesti touko-elokuulle 2025.
Raahessa kesätyöpaikkoja on satamassa, rauta- ja terästuotannossa, valssaamolla sekä mekaanisessa ja sähkökunnossapidossa, kiinteistöhuollossa ja laboratorioiden toiminnoissa. Tuotannon kesätyöpaikkojen lisäksi SSAB:llä on Raahessa tarjolla kesäksi töitä tuotannonohjauksessa, kuljetustensuunnittelussa, prosessitietojärjestelmien kehityksessä, prosessikehityksessä sekä tukifunktioissa kuten esim. hankinnassa ja SCM-tiimissä (Supply Chain Management/toimitusketjun hallinta).
Hämeenlinnassa työntekijätehtäviä on esimerkiksi nosturinkuljettajana, kelaajana sekä pakkaus- ja lähetystehtävissä. Töitä on myös sähkö- ja mekaanisessa kunnossapidossa sekä tehdaspalvelussa esim. varastotyöntekijöille ja LVI-asentajille. Toimihenkilötehtäviä on tarjolla tuotannon, kunnossapidon ja tehdaspalvelun työnjohtotehtävissä sekä asiantuntijatehtävissä tuotannonohjauksessa, kuljetustensuunnittelussa, prosessikehityksessä, laboratorioissa, kiinteistöhuollossa ja IT-tiimissä.
"Kesätyöntekijöiden rooli on tärkeä, jotta pystymme palvelemaan asiakkaitamme myös loma-aikana. Samalla nuoret saavat mahdollisuuden tutustua terästoimialaan ja SSAB:hen yrityksenä. Suurin osa kesätyöntekijöistä opiskelee tekniikan alan tutkintoa joko ammatti- tai korkeakoulussa. Tehtävät edellyttävät pääasiassa vähintään 18 vuoden ikää", kertoo SSAB Europen henkilöstöjohtaja Matti Santala.
Hakuajat:
Kesätoimihenkilöpaikkojen hakuajat vaihtelevat tehtäväkohtaisesti. Tuotannon työntekijätehtävien hakuaika päättyy 15.2.2026. Haastattelut aloitetaan jo hakuaikana.
Avoimet kesätyöpaikat löytyvät osoitteesta:
https://www.ssab.com/fi-fi/ssab-konserni/tyopaikat
Tule tapaamaan meitä alkuvuoden opiskelija- ja rekrytointitapahtumiin:
14.1. Ensitreffit TAMK:ssa, Tampere
15.1. Pestipäivät: Linnanmaan kampus, Oulu
15.1. Tsäänssi työ- ja koulutusmessut: Tapahtumatalo, Raahe
20.1. Tuudo- mobiilisovelluksen rekrymessut
22.1. Tekniikan alan rekrymessut: HAMK, Riihimäki
29.1. Ammattiopisto Tavastian Rekrytapahtuma, Hämeenlinna
29.1. Yrityspäivät: Hervannan kampus, Tampere
12.2. Rekrytapahtuma kauppakeskus Tavastilassa, Hämeenlinna
Lisätietoja medialle:
SSAB:n konserniviestintä, Atte Kaksonen, atte.kaksonen@ssab.com, puh. 050 3143 634