Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Toistamme Elisan 44,0 euron tavoitehinnan ja lisää-suosituksen. Elisan Q1-raportti oli lukujen osalta hieman odotuksiamme pehmeämpi, mutta tärkeintä oli kilpailun hellittäminen, mikä tukee ARPUn ja kannattavuuden kehitystä jatkossa. Koko vuotta tarkastellessa, Q2 on ilmeisesti edelleen pehmeähkö ja kasvu piristynee H2:lla. Yhtiön pitkäaikaisen ja johdonmukaisen strategian onnistunut toteutus antaa luottamusta yhtiön hyvän ja sektoria paremman tuloskasvun jatkumiseen. Näkemyksemme mukaan osakkeen arvostuskuva on operaattorimarkkinan laskeneen riskitason myötä houkutteleva (2026e P/E 17x, EV/EBIT 15x ja tuotto-odotus >10 %).
Elisan liikevaihto laski 1,3 % 548 MEUR:oon ja alitti meidän sekä konsensuksen ennusteet. Liikevaihto laski heikomman laitemyynnin vetämänä. Liikevaihdossa erityisesti seuraamamme telecom-palveluliikevaihdon kasvu hidastui 0,5 %:iin (Q4’25 2,4 %) ja vertailukelpoinen kansainvälinen ohjelmistopalvelukasvu oli 8 %. Näin kyseisillä parametreillä ollaan alkuvuonna koko vuoden tavoitetason alla (telecom-palveluliikevaihto 1–3 % ja kv ohjelmistokasvu yli 10 %). Vertailukelpoinen käyttökate kasvoi 2 % ja käyttökatemarginaali parani vertailukaudesta ja oli 37,0 % (Q1’25 35,8 %). Kannattavuusparannusta ajoi mittava tehostamisohjelma sekä parempi liikevaihdon rakenne, mikä perustui laitemyynnin vähenemiseen. Positiivista oli vertailukelpoisen kassavirran jatkunut paraneminen 95 MEUR:oon (Q1’25 82 MEUR).
Viime vuonna ja erityisesti loppuvuonna kilpailu kiristyi voimakkaimmilleen moneen vuoteen. Q4-raportin yhteydessä kommentit viittasivat kilpailun hellittämiseen, mikä näkyi nyt osin myös numeroissa. Mobiililiittymien vaihtuvuus laski selvästi, mutta ARPU laski hieman viime vuoden kilpailutilanteen painamana. Maaliskuussa uusmyynnin hinnoittelu nousi kuitenkin jo vertailukauden tasolle. Näin voidaan odottaa ARPUn kehittyvän paremmin Q2:lla. Yhtiö kommentoi kuitenkin kehityksen paranevan selvemmin vasta H2’26:lla, kun myös vertailukausi helpottuu.
Elisa ohjeistaa liikevaihdon olevan edellisvuoden tasolla tai hieman korkeampi ja vertailukelpoisen käyttökatteen olevan 815-845 MEUR (2025 808 MEUR. Lisäksi yhtiö ohjeistaa Telecom-palveluliikevaihdon kasvavan 1–3 % (aik. jopa ~5 %) ja kansainvälisten ohjelmistopalvelujen orgaanisen liikevaihdon kasvavan yli 10 %. Odotamme vuoden 2026 tuloskasvun saavan merkittävää tukea 40 MEUR:n säästöohjelmasta. Lisäksi kansainväliset ohjelmistotuotteet tukevat asteittain enemmän myös kannattavuutta. Q1-raportin pohjalta laskimme hieman (1–2 %) ennusteitamme ja odotamme liikevaihdon sekä tuloksen kasvavan 2 % vuonna 2026. Lyhyellä ja keskipitkällä aikavälillä tuloskasvua vetävät 1) 5g-ylösmyynti ja kuitu, 2) kansainväliset ohjelmistopalvelut ja 3) ”uusi” tekoälyn luoma tehostamispotentiaali. Nämä ovat keskeiset ajurit keskipitkän aikavälin tavoitteiden saavuttamiseksi.
Osakkeen arvostus vuoden 2026 ennustetuilla P/E- ja EV/EBIT-kertoimilla on 16x ja 15x, mikä on selvästi alle edellisen 5 vuoden keskiarvojen (20x ja 18x) ja matalampi kuin vuosikausiin. Operaattorimarkkinan yleisesti hyvin matala riskitaso on ollut suhteellisesti korkeahkolla tasolla viime vuonna, mutta nyt laskemaan päin kilpailun hellittäessä. Näkemyksemme mukaan hyväksyttävä P/E-taso on yhtiön keskipitkän aikavälin mediaanin suuntainen noin 20x, sillä myös osakkeen riskiprofiili on matala. Suhteelliset vastaavat kertoimet ovat ~20 % alle lähimpien verrokkien, vaikka yhtiö on laadultaan ja tuloskasvun riskitasoltaan näkemyksemme mukaan kyseisiä verrokkeja parempi. Näin arvostus on näkemyksemme mukaan absoluuttisesti houkutteleva ja suhteellisesti jopa edelleen hyvin houkutteleva. Tuotto-odotus, joka muodostuu osingosta (6 %), tuloskasvusta (3 %) ja kertoimien nousuvarasta, ylittää oman pääoman tuottovaateen ja tukee siten positiivista näkemystä osakkeesta. Lisäksi geopoliittisen epävarmuuden ollessa korkea, voidaan Elisaa näkemyksemme mukaan pitää suomalaisista osakkeista yhtenä turvasatamana.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille