Fondia Q2'25: Kasvuun täytyy päästä pian kiinni
Tarkistamme Fondian tavoitehinnan 5,2 euroon (aik. 5,6 €) ja suosituksen lisää-tasolle (aik. osta). Q2-tulos ei yltänyt odotuksiimme yhtiön tekemien säästötoimien hyötyjen hävitessä liikevaihdon ennakoitua jyrkempään laskuun. Leikkasimme myös kasvuennusteitamme, mitä kautta lähivuosien tulosennusteemme laskivat noin 10 %. Arvostuksessa ollut voimakas turvamarginaali on kutistutunut käänteen takellellessa, mutta osake on silti erittäin edullinen.
Liikevaihdon lasku söi Q2:lla kulusäästöt
Fondian liikevaihto (6,2 MEUR) laski Q2:lla 7,5 %, kun Suomessa pakitettiin 10,8 %. Taustalla oli seurannaisvaikutukset alkuvuoden muutosneuvotteluista ja heikko markkinatilanne, jossa transaktioita ei juuri tapahtunut. Liikevaihtokehitys oli ennakoimaamme heikompaa Suomessa ja Ruotsissa (-1,5 %), eikä pienen Baltian hyvä kasvu (+17,4 %) riittänyt paikkaamaan kehitystä. Liikevaihto jäi ennusteestamme noin 200 TEUR, ja sama poikkeama jatkui läpi operatiivisen tuloksen. Fondian säästöohjelman arvioidut 1,3 MEUR:n säästöt vuodelle 2025 ovat realisoitumassa odotetusti ja kulurakennetta laskee edelleen laskenut henkilöstömäärä, mutta hyödyt uhkaavat hukkua liikevaihdon laskuun. Lisäksi Q2-tulos sisälsi 118 TEUR kertakuluja liittyen Suomen muutosneuvotteluihin, vaikka odotimme näihin liittyvien kulujen olleen jo takana. Raportoitu liiketulos jäi lopulta lähes nollatasolle. Vapaa rahavirta oli H1:llä negatiivinen ja osinkoja maksettiin 1,1 MEUR, mitä kautta kassassa oli jakson lopussa vain 0,9 MEUR. Tämä asettaa jo paineita käänteelle, koska muuten osinkoakin jouduttaisiin ennen pitkää leikkaamaan. Velkaa yhtiöllä ei toki edelleenkään ole, joten tase on sinänsä edelleen vahva.
Näkymiin saatiin hieman lisäväriä
Näkymissään Fondia edelleen ”keskittyy vuonna 2025 kannattavuuden parantamiseen”. Vaikkei varsinaista tulosohjausta saatu, yhtiö indikoivansa ohjeistuksen kautta kannattavuuden paranemista vuonna 2025. Odotamme nyt 2025 liiketuloksen olevan 1,1 MEUR eli hieman edellisvuoden yläpuolella (2024: 1,0 MEUR). Molemmat vuodet ovat heikkoja ja kertaerien painamia, mutta ennusteissa on pieni parannus sekä liikevoitossa että liikevoittomarginaalissa (2025e 4,3 % vs. 2024: 4,0 %). Kulupuolella työt on jo toistaiseksi tehty, mutta liikevaihto täytyy pystyä vakauttamaan loppuvuonna, jotta ennusteet ovat realistiset. Markkinassa näkyy pieniä positiivisia merkkejä ja vertailukaudet ovat vaisuja, mitä kautta riman ei pitäisi olla korkealla. Lähivuosien kasvuennusteita laskimme kuitenkin selvästi, mitä kautta tulosennusteet laskivat noin 10 %. Emme ole vakuuttuneita Fondian kyvystä kasvaa markkinaa nopeammin, mutta jo alentuneella kulurakenteella tulosvivun pitäisi olla hyvä ja nykytasolta on sinänsä ”helppo” parantaa. Seuraavan puolen vuoden aikana liikevaihdon suunta on saatava käännettyä, koska muuten riskinä on negatiivisen kierteen jatkuminen.
Turvamarginaalista katosi palanen
Luottamus Fondian sijoitustarinaan on ollut koetuksella jo pidempään, ja itsekin olemme vaatineet merkittävää turvamarginaalia yhtiön matkassa oloon. Edellisestä päivityksestä osake on noussut hieman (+5 %) ja ennusteet laskeneet, mutta osake on silti edullinen. Vuoden 2025 heikolla tuloksella kertaeristä oikaistu EV/EBITA on noin 9x. Taso on alhainen, ja osakkeessa on nähtävissä merkittävää nousuvaraa ilman kertoimien venytystä. Jos lähivuosien ennusteet toteutuisivat, osakkeessa olisi lähivuosina huomattava nousupotentiaali. Tätä voi hahmotella laittamalla 2027e ennusteelle maltillinen EV/EBITA 10x kerroin, jolloin osakkeessa olisi pyöreästi 50 %:n nousupotentiaali. Tuottoa nostaisi merkittävästi myös osinkotuotto, sillä tässä skenaariossa osinkoennusteemme olisivat kestäviä. Loppuvuonna täytyy kuitenkin alkaa tapahtumaan vakautumista myös liikevaihdossa, koska muuten edessä on vielä suurempia hankaluuksia.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
