Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q1'25 | Q1'26 | Q1'26e | Erotus (%) | 2026e |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Inderes |
| Liikevaihto | 9,4 | 9,2 | 9,5 | -3 % | 38,2 |
| Oik. oman toiminnan liikevoitto | -0,2 | -0,3 | 0,0 | -1069 % | 1,9 |
| Tulos ennen veroja | -1,4 | -0,4 | 0,6 | -159 % | 5,0 |
| EPS (raportoitu) | -0,05 | -0,01 | 0,03 | -139 % | 0,16 |
| Liikevaihdon kasvu-% | -30,0 % | -2,3 % | 1,0 % | -3,3 %-yks. | 1,0 % |
| Liikevoitto-% | -2,4 % | -3,7 % | -0,3 % | -3,4 %-yks. | 5,0 % |
Lähde: Inderes
Ilkan Q1-kehitys jäi ennen tulosvaroitusta asetetuista odotuksistamme. Vuosi lähti hitaasti käyntiin ja näemme kasvua indikoivassa liikevaihto-ohjeistuksessa riskejä. Olemme tehneet ennusteleikkauksia, minkä myötä olemme myös hieman laskeneet jatkuvien liiketoimintojen arvoa osien summa –laskelmassamme. Tämän myötä leikkaamme tavoitehintamme 4,0 euroon ja toistamme vähennä-suosituksen.
Ilkan Q1-liikevaihto laski 2 % 9,2 MEUR:oon alittaen 9,5 MEUR:n ennusteemme. Ennustealitus tuli data- ja teknologiapalveluista, missä liikevaihto laski 4 %. Etenkin jatkuvaveloitteisten palveluiden liikevaihdon lasku (-2 %) herätti pientä huolta ja viittaa siihen, että yhtiö on kärsinyt asiakaspoistumasta, sillä uusmyynnin näkymä oli vielä viime vuoden lopulla kohtuullisen hyvä. Asiantuntijapalveluissa liikevaihto palasi kasvuun (+2 %), mikä sen sijaan ylitti pientä laskua odottaneen ennusteemme, ja täällä yhtiö näkee muutenkin piristyvää kysyntää. Ilkan oikaistu oman toiminnan liikevoitto heikkeni -0,3 MEUR:oon (Q1’25: -0,2 MEUR) heijastellen vaisua liikevaihtokehitystä ja yhtiön kulupuolen panostuksia (mm. kansainvälistymiseen). Isossa kuvassa Q1:n jääminen ennusteistamme ei ollut erityisen suuri yllätys yhtiön edellisellä viikolla antaman negatiivisen tulosvaroituksen jälkeen (ennusteet tehty ennen tulosvaroitusta). Osakekohtainen tulos jäi pakkaselle -0,01 euroon, kun ennusteemme odotti 0,03 euroa. Tähän vaikutti negatiivisesti odotuksiamme hieman pienempi myyntivoitto Arena Interactiven myynnistä (0,7 MEUR, mutta summa tarkentuu vielä Q2:lla) sekä suuremmat nettorahoituskulut (-0,2 MEUR) sijoitustuotteiden käyvän arvon laskuista johtuen.
Ilkka antoi negatiivisen tulosvaroituksen edellisellä viikolla, minkä myötä ohjeistus oli tiedossa. Ilkka odottaa jatkuvien toimintojen liikevaihdon edelleen kasvavan ja oikaistun oman toiminnan liikevoiton olevan edellisvuoden tasolla (aik. kasvaa). Huomioiden yhtiön aiempia odotuksia maltillisempi kasvunäkymä ja kasvun osalta selvä takamatka Q1:lta, näemme selvän riskin myös liikevaihto-ohjeistuksen osalta. Yleisesti toimintaympäristö vaikuttaa pysyvän haastavana yhtiön näkökulmasta, missä sekä geopoliittiiset häiriöt (Iranin sota) että tekoälyn aiheuttama epävarmuus ovat aiheuttaneet hitautta asiakkaiden investointipäätöksissä. Näistä etenkin tekoäly tulee olemaan pidempiaikainen teema yhtiön liiketoiminnassa, ja se tuleekin todennäköisesti muuttamaan Ilkan tytäryhtiöiden kohdemarkkinoita merkittävästi. Yhtiö panostaa tällä hetkellä omaan kilpailukykyynsä tekoälyn saralla, mutta isossa kuvassa näemme tekoälyn nostattavan selvästi myös riskejä yhtiön jatkuvien liiketoimintojen kehityksen osalta. Teimme raportin myötä ennusteleikkauksia ja odotamme nyt Ilkan kuluvan vuoden liikevaihdon kasvavan 1 % 38,2 MEUR:oon, mikä indikoisi vakaata liikevaihtoa, ja oikaistun oman toiminnan liikevoiton pysyvän vakaana 1,6 MEUR:ssa.
Lähestymme Ilkan arvostusta ensisijaisesti osien summa - laskelman kautta, sillä mielestämme se huomioi parhaiten Ilkan merkittävän Alma Media –omistuksen arvon. Olemme hieman laskeneet yhtiön jatkuvien liiketoimintojen arvoa laskelmassamme, ja laskelman indikoima arvo on nyt 5,8 euroa osakkeelta. Ilkan osake hinnoitellaan siten selvällä alennuksella suhteessa tähän sekä pienellä alennuksella Alma Media omistukseen (4,35€/osake). Ilkan yhtiökokous hyväksyi osakesarjojen yhdistämisen, mikä voi toimia ensiaskeleena yhtiön hallintorakenteen uudistamiselle. Oikotie arvon purkautumiseen se ei kuitenkaan ole, sillä pitkällä tähtäimellä yhtiön arvoa ajaa onnistunut pääoman allokointi. Tämän lisäksi jatkuvien toimintojen tuloskasvu voi toimia arvoajurina. Tällä hetkellä liiketoiminnan kehitys yskii, emmekä näe tämän toimivan merkittävänä arvoajurina hetkeen, etenkin kun tekoäly nostaa riskejä liiketoiminnan kehityksen osalta. Jäämme nykyarvostuksella odottelemaan tilaisuutta paremmalle tuotto-riskisuhteelle.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille