Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Loihteen Q3-kannattavuus ylitti odotuksemme selvästi, ja oikaistu käyttökate oli yhtiön historian paras kolmannella neljänneksellä. Liikevaihto jäi hieman ennusteestamme, kun Turvaratkaisujen hankkeita siirtyi Q4:lle ja alkuvuoteen. Nostimme kuluvan vuoden tulosennustettamme, mutta pidimme Q4-ennusteemme varovaisena BLC Turvan mukaan tulon takia ja vuoden 2027 ennusteemme nousi hieman. Tulosvipu painottuu yhä vuosiin 2028-29, jolloin synergiat toteutuvat. Hyvän kehityksen myötä aiempaa tukevammalla pohjalla oleva tuloskasvu ja hyvä osinkotuotto tekevät tuotto-odotuksesta mielestämme edelleen houkuttelevan ja riskit painottuvat BLC Turvan integraation onnistumiseen. Toistamme Lisää-suosituksemme ja nostamme tavoitehintamme 15,25 euroon (aik. 14,75 €), joka vastaa noin 10x P/E-kerrointa vuoden 2029 ennusteillamme.
Loihteen liikevaihto kasvoi Q3:lla 1 % 32,4 MEUR:oon, mikä alitti aavistuksen ennusteemme. Yksiköiden kehitys oli lähes päinvastainen kuin odotimme, sillä Turvaratkaisujen liikevaihto laski hankkeiden siirtyessä Q4:lle ja alkuvuoteen, kun taas Kyberturva- ja verkkopalvelut -yksikkö kasvoi isojen verkkolaitetoimitusten ansiosta vahvasti. IT-konsultoinnin liikevaihto laski yhä, mutta sen kannattavuus pysyi yhtiön mukaan hyvänä. Oikaistu käyttökate nousi 3,9 MEUR:oon (ennuste: 3,3 MEUR) ja marginaali 12,0 %:iin. Kannattavuutta tukivat vahvat verkkolaitetoimitukset, mutta sitä myös laski Turvaratkaisujen vaisumpi kvartaali. Turvaratkaisujen vaisumpi Q3 oli ajoituksellisista tekijöistä kiinni vahvan tilauskannan myötä ja datakeskuksista voi potentiaalisesti muodostua segmentille ja yhtiölle hyvin merkittävä ajuri.
Nostimme vuoden 2026 oikaistun liikevoiton ennustettamme 5 % Q3:n ylityksen myötä, mutta laskimme Q4-ennustettamme. Arvioimme BLC Turvan Q4-tuloksen jäävän aiempaa pienemmäksi pitkän kilpailuviranomaiskäsittelyn jäljiltä. Integraatio sitoo ensi vuonna paljon voimavaroja. Laskimme hieman Turvaratkaisujen kasvuennustetta vuodelle ja liikevaihtoennustettamme kokonaisuutena 2 %. Tehostuneen kulutason ansiosta tulosennusteemme kuitenkin nousi hieman. Kriittisten vuosien 2028-29 tulosennusteet laskivat vain 1-2 %, ja ennustamme oikaistun liikevoittomarginaalin nousevan synergioiden toteutuessa 5,6 %:iin vuonna 2029 (2027e 4,4 %). Datakeskushankkeet, joita varten Loihde perusti oman yksikön, tukevat arviomme mukaan turvaliiketoimintojen kasvua lähivuosina. Hankkeesta riippuen niiden kokoluokka on helposti 1-2 MEUR ja Loihteella on mielestämme potentiaalia voittaa niitä jopa kymmeniä hyvässä skenaariossa. Hankkeiden ajoitusta on kuitenkin vaikea ennustaa.
Q3 osoitti vanhan rakenteen kannattavuusparannuksen jatkuvan, mikä on tärkeä näyttö ennen BLC Turvan integraatiota. Vuoden 2027 tulospohjainen arvostus (vuokravastuista oik. EV/EBITA 11x, oik. P/E 15x) on neutraali, mutta synergioiden toteutuessa kertoimet painuvat vuonna 2029 houkutteleville 7,5x ja 9,7x tasoille. Liikevaihtopohjainen arvostus on matala (2027e vuokravastuista oik. EV/Liikevaihto: 0,47x), mikä antaa nousuvaraa, jos uusi kokonaisuus pystyy nostamaan kannattavuuttaan synergioita pidemmälle. Tuotto-odotusta tukee lähivuosien noin 6 %:n osinkotuotto. Vuokraveloista oikaistu DCF-mallimme (16,3 €/osake) ja osien summa -laskelmamme (14,2 €/osake) asettuvat nykykurssin molemmin puolin, kun taas BLC Turva -kaupan potentiaali on vuoden 2029 tuloksella 15,5 €/osake. Sijoittajan on hyvä huomioida, että tuloskasvu nojaa synergioihin ja integraation onnistumiseen, mikä kasvattaa ennusteriskiä. ”Vanhan” Loihteen vahvan kehityksen myötä tukevammalla pohjalla oleva tuloskasvu ja osinko nostavat kuitenkin tuotto-odotuksen tuottovaatimuksemme yläpuolelle, ja pidämme tuotto-riskisuhdetta houkuttelevana.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille