Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Erotus (%) | 2026e |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Tot. vs. Inderes | Inderes |
| Korkokate | 40,2 | 37,7 | 36,5 | 3 % | 147,7 | |
| Nettopalkkiotuotot | 12,5 | 12,7 | 13,2 | -4 % | 52,2 | |
| Liiketoiminnan tuotot | 53,1 | 51,1 | 50,8 | 1 % | 204,8 | |
| Liiketoiminnan kulut | -26,8 | -29,8 | -28,7 | -4 % | -121,2 | |
| Luottotappiot | -10,1 | -14,2 | -9,8 | -44 % | -38,9 | |
| Tulos ennen veroja | 15,5 | 6,6 | 11,9 | -45 % | 38,9 | |
| Tulos ennen veroja (ilman kertaeriä) | 16,1 | 9,5 | 11,9 | -20 % | 43,7 | |
| Osakekohtainen tulos | 0,37 | 0,16 | 0,29 | -44 % | 0,93 | |
| Osakekohtainen tulos (ilman kertaeriä) | 0,38 | 0,23 | 0,29 | -19 % | 1,05 |
Lähde: Inderes / OmaSp
OmaSp:n Q3-tulos jäi selvästi ennusteestamme, kun luottotappiot olivat odotettua korkeammat. Raportti oli kuitenkin sijoittajille enää muodollisuus, sillä S-Pankki omistaa jo yli 97 % yhtiön osakkeista ja jäljellä olevien osakkeiden lunastus on käynnissä. Nostamme tavoitehintamme 17,20 euroon (aik. 17,00 €) vastaamaan lunastushintaa, sillä yrityskauppaan ei enää liity epävarmuutta, ja toistamme vähennä-suosituksemme.
OmaSp:n vertailukelpoinen tulos ennen veroja oli Q3:lla 9,5 MEUR, joka jäi selvästi 11,9 MEUR:n ennusteestamme. Alituksen taustalla olivat ennustettamme selvästi korkeammat luottotappiot (14,2 MEUR vs. 9,8 MEUR ennuste). Raportin mukaan tappioiden tasoon vaikuttivat erityisesti maksukyvyttömien vastuiden tappio-odotusten nousu, yksittäisiin sopimuksiin kohdistetut johdon harkintaan perustuvat oikaisut sekä maksukyvyttömien vastuiden määrän kasvu. Lainakannan laatu heikkeni yhä, kun järjestämättömien luottojen osuus luottokannasta nousi 9,5 %:iin (Q2: 9,4 %). Yhtiön mukaan järjestämättömien saamisten kasvu kohdistui pääosin yritysasiakassegmenttiin, erityisesti kiinteistötoimialalle.
Positiivisen yllätyksen tarjosi korkokate, joka ylitti ennusteemme (37,7 MEUR vs. 36,5 MEUR ennuste) ja kasvoi 3,7 % edelliskvartaalista. Korkotason nousu tuki korkokatetta selkeämmin jo Q3:lla, vaikka ennakossamme odotimme vaikutuksen näkyvän vahvemmin vasta tulevina kvartaaleina. Nettopalkkiotuotot sen sijaan jäivät lievästi ennusteestamme. Kokonaisuutena liiketoiminnan tuotot olivat linjassa ennusteemme kanssa, kun korkokatteen ylitys paikkasi nettopalkkiotuottojen alituksen. Vakavaraisuus vahvistui edelleen, kun ydinvakavaraisuussuhde (CET1) nousi jo 19,0 %:iin (minimivaatimus 9,3 %). Näkymiään OmaSp ei muuttanut syyskuun tulosvaroituksen jälkeen, ja yhtiö arvioi yhä konsernin tilikauden 2026 vertailukelpoisen tuloksen ennen veroja laskevan merkittävästi vertailukaudesta (2025: 56,9 MEUR).
S-Pankin ostotarjous toteutui 7.10.2026, ja S-Pankki on tiedottanut vaativansa, että jäljellä olevien osakkeiden lunastushinnaksi vahvistetaan lunastusmenettelyssä 17,20 euroa osakkeelta. Hinta vastaa ostotarjouksessa maksettua tarjousvastiketta. Yrityskaupan varmistuttua osakkeen arvo ja tavoitehintamme nojaavat lunastushintaan. Lopullinen lunastushinta lopuille osakkeille vahvistetaan kuitenkin osakeyhtiölain mukaisessa välimiesmenettelyssä.
| Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Erotus (%) | 2026e | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Tot. vs. Inderes | Inderes | |
| Korkokate | 40,2 | 37,7 | 36,5 | 3 % | 147,7 | |
| Nettopalkkiotuotot | 12,5 | 12,7 | 13,2 | −4 % | 52,2 | |
| Liiketoiminnan tuotot | 53,1 | 51,1 | 50,8 | 1 % | 204,8 | |
| Liiketoiminnan kulut | −26,8 | −29,8 | −28,7 | −4 % | −121,2 | |
| Luottotappiot | −10,1 | −14,2 | −9,8 | −44 % | −38,9 | |
| Tulos ennen veroja | 15,5 | 6,6 | 11,9 | −45 % | 38,9 | |
| Tulos ennen veroja (ilman kertaeriä) | 16,1 | 9,5 | 11,9 | −20 % | 43,7 | |
| Osakekohtainen tulos | 0,37 | 0,16 | 0,29 | −44 % | 0,93 | |
| Osakekohtainen tulos (ilman kertaeriä) | 0,38 | 0,23 | 0,29 | −19 % | 1,05 | |
| Lähde: Inderes | ||||||
OmaSp:n Q3-tulos jäi selvästi ennusteestamme. Vertailukelpoinen tulos ennen veroja oli 9,5 MEUR, kun ennusteemme oli 11,9 MEUR. Alituksen taustalla olivat selvästi ennustettamme korkeammat luottotappiot (14,2 MEUR vs. 9,8 MEUR ennuste). Raportoitua tulosta painoivat lisäksi ostotarjoukseen liittyvät kulut. Q3-raportti oli S-Pankin ostotarjouksen jo varmistuttua sijoittajille kuitenkin enää muodollisuus.
Luottotappiot kääntyivät jälleen selvään kasvuun, ja näiden määrä oli Q3:lla vuositasolla noin 1,0 % lainakannasta. Taso on hyvin korkea, sillä vertailun vuoksi Nordean johto arvioi normaaliksi luottotappiotasokseen noin 0,1 %. Raportin mukaan OmaSp:n luottotappioiden tasoon vaikuttivat erityisesti maksukyvyttömien vastuiden tappio-odotusten nousu, yksittäisiin sopimuksiin kohdistetut johdon harkintaan perustuvat oikaisut sekä maksukyvyttömien vastuiden määrän kasvu. Myös lainakannan laadussa näkyi edelleen pientä heikkenemistä, kun järjestämättömien luottojen osuus luottokannasta nousi 9,5 %:iin. Yhtiön mukaan järjestämättömien saamisten kasvu kohdistui pääosin yritysasiakassegmenttiin, erityisesti kiinteistötoimialalle.
Korkokate ylitti ennusteemme (37,7 MEUR vs. 36,5 MEUR ennuste) ja kasvoi 3,7 % edelliskvartaalista. Ennakossamme arvioimme korkotason nousun positiivisen vaikutuksen näkyvän vahvemmin vasta tulevina kvartaaleina, joten kehitys oli tämän osalta suotuisaa. Lainakanta kuitenkin jatkoi supistumistaan (-0,6 % edelliskvartaalista). Uusia luottoja yhtiö myönsi Q3:n aikana 6,7 % edelliskvartaalia vähemmän, mikä johtui yhtiön mukaan ostotarjoustilanteen heikentämästä uusmyynnistä sekä Suomen yleisesti vaisusta lainakysynnästä.
Nettopalkkiotuotot sen sijaan jäivät lievästi ennusteestamme (12,7 MEUR vs. 13,2 MEUR ennuste). Taustalla olivat heikon uusmyynnin painamat luotonannon palkkiot sekä alkuvuoden tasolta laskeneet kortti- ja maksuliikenteen palkkiotuotot. Kokonaisuutena OmaSp:n liiketoiminnan tuotot olivat linjassa ennusteemme kanssa, kun korkokatteen ylitys paikkasi nettopalkkiotuottojen alituksen.
OmaSp:n vakavaraisuus vahvistui edelleen, kun ydinvakavaraisuussuhde (CET1) nousi 19,0 %:iin (Q2: 18,7 %). Näin ollen puskuria CET1-minimivaatimukseen on turvalliset 9,7 %-yksikköä ja kokonaisvakavaraisvaatimukseen (TC) 5,9 %. Näkymiään OmaSp tarkisti alaspäin jo syyskuussa antamassaan tulosvaroituksessa. Tähän ei tullut tulosraportilla muutosta, ja OmaSp arvioi konsernin tilikauden 2026 vertailukelpoisen tuloksen ennen veroja laskevan merkittävästi vertailukaudesta (2025: 56,9 MEUR).
OmaSp sai myös tulospäivänä uuden toimitusjohtajan, kun S-Pankin pankkiliiketoiminnan johtajana toiminut Iikka Kuosa nimitettiin vetovastuuseen. Kuosan päätehtävä on johtaa OmaSp:n ja S-Pankin yhdistymistä, ja valinta vaatii vielä Finanssivalvonnan hyväksynnän.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille