Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Konsensus | Erotus (%) | 2026e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | ||
| Liikevaihto | 101 | 112 | 109 | 113 | 0,0 | - | 0,0 | 2 % | 466 | |
| Käyttökate | 14,4 | 16,3 | 16,6 | 17,4 | 0,0 | - | 0,0 | -2 % | 66,6 | |
| Oikaistu EBITA | 10,9 | 11,5 | 10,2 | 11,0 | 0,0 | - | 0,0 | 13 % | 44,7 | |
| Tulos ennen veroja | 4,4 | 5,5 | 5,6 | 6,1 | 0,0 | - | 0,0 | -2 % | 21,2 | |
| EPS (raportoitu) | 0,18 | 0,11 | 0,17 | 0,19 | 0,0 | - | 0,0 | -35 % | 0,63 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | 34,9 % | 10,3 % | 8,2 % | 11,7 % | -100,0 % | - | -100,0 % | 2,1 %-yks. | 21,5 % | |
| EBITA-% | 10,8 % | 10,3 % | 9,3 % | 9,7 % | - | 1 %-yks. | 9,6 % | |||
Lähde: Inderes & Modular Finance (konsensus, 4 ennustetta)
Relaisin Q3 sujui operatiivisesti ennakoimaamme paremmin kaikkien segmenttien hieman ennusteitamme korkeamman kannattavuuden ansiosta. Emme ole tehneet tulosennusteisiimme juurikaan muutoksia, mutta yritysostojen vaikutusten täsmennettyä taseen velkavipu osoittautui ennakoimaamme suuremmaksi. Nykyinen velkataso mielestämme kohottaa osakkeen riskitasoa, joten etenkin lyhyellä tähtäimellä kohollaan olevaa tuottovaadetta heijastellen laskemme tavoitehintamme 14,5 euroon (aik. 15,5 euroa) ja toistamme Lisää-suosituksemme. Relaisin toimitusjohtajan Q3-haastattelu (eng.) on katsottavissa tästä linkistä.
Relaisin Q3-liikevaihto kasvoi 10 % vertailukaudesta 112 MEUR:oon. Kasvun taustalla olivat erityisesti yritysostot. Oikaistua EBITAa Relais teki Q3:lla 11,5 MEUR, mikä ylitti 10,2 MEUR:n ennusteemme selkeästi. Tämä vastaa ennustamaamme parempaa 10,3 %:n kannattavuutta, mikä on kohtuullisen hyvä taso. Segmenteittäin Hyötyajoneuvopalveluiden kannattavuus palautui hyvälle tasolle Q2:n väliaikaisten hidasteiden jäljiltä, kun taas Tuotteet ja ratkaisut jatkoi erinomaisella kannattavuustasollaan. Teknisen tukkukaupan kannattavuus parantui myös vaimealta Q2:n tasolta, mutta sitä rasittavat edelleen tehtyjen orgaanisten investointien vaisut tuotot. Yhtiö on kuitenkin reagoinut näihin epätyydyttäviin tuottoihin, minkä takia raportoitua tulosta rokotti tuntuvat kertaerät. Näitä sekä veroihin sisältynyttä kertaluonteista erää heijastellen raportoitu EPS alitti ennusteemme selvästi.
Relais ei ohjeistuskäytäntönsä mukaisesti anna tulosohjeistusta. Yleisesti ottaen markkinanäkymä vaikuttaa pääosin tavanomaisen vakaalta, joskin polttoaineiden kohonneet hinnat jarruttavat asiakaskysyntää jossain määrin Hyötyajoneuvopalveluissa. Tämän vaikutuksia nähtiin jo Norjassa Q2:lla, ja vastaavanlaista on odotettavissa Ruotsissa loppuvuonna. Johdon fokuksessa on kommenttien perusteella yhä laaja-alainen tehokkuuden nosto eri liiketoiminnoissa, mistä myös Q3:lla toteutetut toimet kertovat.
Olemme tehneet tulosennusteisiimme vain marginaalista hienosäätöä Q3-raportin jälkeen. Kuluvan vuoden oikaistun EBITAn ennusteemme nousi 3 % vajaaseen 45 MEUR:oon käytännössä Q3-tuloksen ansiosta, kun taas lähivuosien tulosennusteemme säilyivät pitkälti ennallaan. Lyhyellä tähtäimellä Relaisin liikevaihto kasvaa vielä voimakkaasti yritysostojen turvin, mikä yhdessä tehostamistoimien kanssa ylläpitää vauhdikasta tuloskasvua. Ensi vuonna odotamme kasvun (+ 4 %) olevan pääosin orgaanista, mutta tehostustoimien ylläpitävän hieman ylärivin kasvua nopeampaa tuloskasvua. Olemme avanneet ennusteitamme tarkemmin tuoreessa laajassa raportissamme.
Relaisin ennusteidemme mukaiset vuosien 2026-2027 oikaistut P/E-kertoimet ovat 10x ja vastaavat EV/EBITA-kertoimet ovat 11x ja 9x. Tehdyt yritysostot täysimääräisesti huomioivat ensi vuoden kertoimet ovat mielestämme maltilliset, mutta korkea velkavipu kohottaa etenkin lyhyellä tähtäimellä tuottovaadetta ja rajaa osakkeen nousuvaraa. Olemmekin kohottaneet tuottovaadettamme lievästi, mitä mukaillen päivitetty kassavirtamallimme on 15,3 eurossa. Osakkeen arvostus on maltillinen, mutta ostointoa rajoittaa korkea velkavipu yhdessä noususuunnalla olevan korkotason ja sitä kautta myös tuottovaateen kanssa.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille