Remedy Q3'25: Vauhdilla kohti seuraavia pelijulkaisuja
Tiivistelmä
- Remedyn Q3'25 liikevaihto laski 32 % 12,2 MEUR:oon, ja käyttökate oli 0,7 MEUR, mikä vastasi ennusteita.
- FBC: Firebreakin kehitysmenoihin tehty alaskirjaus painoi liikevoiton -16,4 MEUR pakkaselle, mutta Alan Wake 2:n rojaltit yllättivät positiivisesti.
- Toimitusjohtajan vaihdoksella pyritään parantamaan peliprojektien johtamista, mutta yhtiön strategia pysyy ennallaan keskittyen tarinavetoisiin yksinpeleihin.
- Remedyn osakkeen arvostus nähdään houkuttelevana pitkän aikavälin potentiaalin valossa, erityisesti tulevien pelijulkaisujen, kuten Control 2:n, menestyksen myötä.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'24 | Q3'25 | Q3'25e | Q3'25e | Erotus (%) | 2025e | |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Tot. vs. inderes | Inderes | |
| Liikevaihto | 17,9 | 12,2 | 12,2 | 0 % | 58,7 | ||
| Käyttökate | 6,7 | 0,7 | 0,7 | -4 % | 12,2 | ||
| Liikevoitto (oik.) | 2,4 | -16,4 | -16,4 | 0 % | -14,0 | ||
| EPS (raportoitu) | 0,14 | -0,99 | -0,96 | -2 % | -0,90 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | 128,5 % | -32,0 % | -31,7 % | -0,2 %-yks. | 15,9 % | ||
| Liikevoitto-% (oik.) | 13,4 % | -135,1 % | -134,3 % | -0,8 %-yks. | -23,9 % | ||
Lähde: Inderes
Toistamme Remedyn osta-suosituksen ja 17,0 euron tavoitehinnan. Ennakkotietojen ja tulosvaroituksen myötä Q3-luvut olivat jo päärivien osalta tiedossa, eikä raportti aiheuttanut enää olennaisia muutoksia ennusteisiimme. Toimitusjohtajan vaihtamisella Remedy hakee lisää vauhtia tekemiseensä, vaikka isossa kuvassa yhtiön strategia pysyy ennallaan. Näemme edelleen seuraavaksi julkaisuputkessa olevilla Max Payne ja Control 2 -peleillä hyvät todennäköisyydet menestyä ja tämän toteutuessa osakkeessa on mielestämme nykytasoilta huomattavaa potentiaalia.
Q3-luvut olivat ennakkotietojen myötä jo selvillä
Remedyn Q3-liikevaihto laski 32 % 12,2 MEUR:oon ja käyttökate oli 0,7 MEUR. FBC: Firebreakin kehitysmenoihin tehty alaskirjaus painoi liikevoiton -16,4 MEUR pakkaselle. Neljänneksen kehitysmaksut (6,1 MEUR) olivat odotuksiamme (8,0 MEUR) matalammat, kun taas omien pelien myynti ja rojaltit (6,0 MEUR) yllättivät positiivisesti. Täällä FBC: Firebreakin b2b-maksut olivat odotetusti yksi keskeinen ajuri, mutta Alan Wake 2:n rojaltit olivat odotuksiamme korkeammalla. Peli on hiljattain julkaistu Kiinassa ja alustavat tulokset tästä ovat yhtiön mukaan lupaavia. Neljänneksen liiketoiminnan rahavirta (11,3 MEUR) oli vahva, missä näkyy muun muassa saadut maksut FBC: Firebreakin b2b-sopimuksista. Tämän myötä Remedyn rahoitusasema vahvistui ja nykyinen kassa (36,5 MEUR) antaa liikkumavaraa tulevien pelien kehittämiseen ja julkaisemiseen.
Toimitusjohtajan vaihtamisella haetaan lisää vauhtia
Remedy kertoi toimitusjohtajan vaihdoksesta reilu viikko sitten, mitä kommentoimme jo aiemmin täällä. Vaihdokseen päädyttiin, kun hallitus ei ole ollut täysin tyytyväinen Remedyn peliprojektien johtamiseen ja muutenkin päätöksentekoon halutaan lisää kellotaajuutta. Strategiaan ei ole tulossa muutoksia, ja siten Remedy odotustemme mukaisesti keskittyy nyt leipälajiinsa eli tarinavetoisten yksinpelien kehittämiseen.
Tulosvaroituksen jälkeen päivitetyt ennusteet ennallaan
Tulosvaroituksen myötä lasketuissa näkymissään Remedy arvioi liikevaihdon kasvavan edellisvuodesta ja liikevoiton olevan negatiivinen ja laskevan edellisvuodesta. Emme tehneet enää Q3-raportin pohjalta olennaisia muutoksia ennusteisiimme, joita päivitimme jo tulosvaroituksen yhteydessä. Emme ennusta FBC: Firebreakista enää liikevaihtoa pelimyynnin kautta, vaan arvioimme pelistä tuloutuvan vielä noin 4 MEUR b2b-maksuja Sonylta ja Microsoftilta Q4’25-Q2’26 välillä. Arvioimme aiemmin yhtiön tekevän henkilöstövähennyksiä pelitiimin supistamiseksi, mutta arvioimme nyt kulusopeutuksen tapahtuvan enemmän alihankinnan pienentymisen sekä mahdollisesti jossain määrin luontaisen poistuman kautta. Siten aiemmat oletuksemme kokonaiskulurakenteesta ovat ennallaan. Ennusteemme odottaa tälle vuodelle 58,7 MEUR:n liikevaihtoa (+16 %) ja -14,0 MEUR:n liikevoittoa. Käyttökatteen ennustamme olevan 12,2 MEUR positiivinen, ja Q4:llä kehitystä tukee mm. Alan Wake 2:n oleminen lokakuussa PlayStation Plus -palvelun kuukauden peli.
Arvostus on houkutteleva suhteessa seuraavien isojen pelijulkaisujen tarjoamaan potentiaaliin
Uskomme Remedyn kykyyn luoda pitkällä aikavälillä useampia laadukkaita ja menestyviä pelejä, minkä tarjoamaan kasvu- ja kannattavuuspotentiaaliin peilattuna osakkeen arvostus (2027e EV/EBITDA 6,6x) on houkutteleva. Pitkän aikavälin potentiaalista kertoo osaltaan myös DCF-mallin perusskenaarion (21,2 €) arvo. Malli on kuitenkin hyvin herkkä tulevien pelien menestykselle kiinteästä kulurakenteesta ja itsejulkaisusta johtuen. Remedyn osakkeen arvonluonnin kannalta keskeisintä on onnistua Control 2:n julkaisussa, johon on arviomme mukaan aikaa enää alle 2 vuotta. Uskomme edelleen, että Remedyn osake alkaa jossain kohtaa lähivuosina heijastella vahvemmin yhtiön pitkän aikavälin potentiaalia peliprojektien edetessä kohti julkaisua.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
