Sotkamo Silver Q4'25: Pelkkä hopean hinta ei riitä
Tiivistelmä
- Sotkamo Silverin Q4'25 liikevaihto kasvoi 25 %, mutta hopean tuotanto jäi ennusteiden alapuolelle, mikä korvattiin korkeammilla metallien hinnoilla.
- Yhtiö odottaa hopean tuotannon olevan kuluvana vuonna 0,9–1,2 miljoonaa unssia ja käyttökatteen yli 25 MEUR, mutta alkuvuoden tuotantoennusteita on laskettu.
- Osakkeen nykyhinta perustuu pitkälti hopean suotuisaan hintakehitykseen, ja riskikorjattu tuotto-odotus on erittäin heikko, mikä johti suosituksen laskemiseen myy-tasolle.
- Ennusteet ja osien summa ovat herkkiä hopean hinnan muutoksille, ja 10 %:n muutos voi vaikuttaa osien summan arvoon noin 0,7 SEK/osake.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q4'24 | Q4'25 | Q4'25e | Q4'25e | Erotus (%) | 2025 | |
| MSEK / SEK | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Tot. vs. Inderes | Toteutunut | |
| Liikevaihto | 109 | 135 | 134 | 1 % | 393 | ||
| Käyttökate | 23,3 | 50,9 | 49,4 | 3 % | 80 | ||
| Liikevoitto | 3,3 | 32,5 | 30,9 | 5 % | 9 | ||
| Tulos ennen veroja | -3,1 | 0,3 | 27,9 | -53 | |||
| EPS (raportoitu) | -0,01 | 0,00 | 0,09 | -0,16 | |||
| Osinko/osake | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |||
| Liikevaihdon kasvu-% | -0,7 % | 24,7 % | 23,6 % | 1,1 %-yks. | -4,6 % | ||
| Käyttökate-% | 21,5 % | 37,6 % | 36,8 % | 0,8 %-yks. | 20,3 % |
Lähde: Inderes
Sotkamo Silverin Q4-tuotanto jäi selkeästi odotuksistamme, mutta operatiiviset luvut olivat linjassa ennusteisiimme vahvistuneen metallimarkkinan tukemana. Kuluvalle vuodelle yhtiö odottaa tuotantonsa kasvavan, mutta vaihteluväli on vielä leveä. Annetun ohjeistuksen ja alkuvuotta koskevien kommenttien perusteella laskimme kuluvan vuoden tuotantoennusteitamme, mutta markkinaparametrit ja lähivuosien ennusteet pidimme pitkälti ennallaan. Vahvistuneen rahoitusaseman ja suotuisan markkinatilanteen myötä laskimme tuottovaatimustamme, mutta muutokset osien summassamme jäivät maltillisiksi. Tätä heijastellen tarkistamme tavoitehintamme 3,1 SEKiin (aik. 3,0 SEK). Mielestämme osakkeen nykyhinta on pitkälti hopean suotuisan hintakehityksen varassa ennen konkreettisia merkkejä tuotantotasojen kestävästä nostosta. Tätä peilaten näemme osakkeen riskikorjatun tuotto-odotuksen erittäin heikkona ja laskemme suosituksemme myy-tasolle (aik. vähennä).
Hopean hintakehitys paikkasi matalan tuotannon
Yhtiön liikevaihto kasvoi Q4:llä 25 %, mikä oli linjassa ennusteemme kanssa. Sen sijaan hopean tuotanto jäi heikolle tasolle 193 000 unssiin (Q4’24: 0,27 Moz) ja alle ennusteemme (0,24 Moz). Siten saavutetut metallien hinnat olivatkin reippaasti ennusteitamme korkeammat, sillä hinnanmuodostusmekanismi tuki kehitystä markkinahintojen noustessa. Tuotannon vaisun kehityksen taustalla oli malmin matala hopeapitoisuus (65 g/t), kun taas louhintavolyymit olivat edelliskvartaalien tasolla. Yhtiön mukaan tähän vaikuttivat vuoden aikana esiintyneet operatiiviset haasteet, joiden myötä se ei päässyt käsiksi suunniteltuihin louhoksiin Q4:llä. Toteutuneen kehityksen perusteella tuotantotrendissä ei tapahtunutkaan edistymistä, ja merkkejä tästä joudutaan vielä odottamaan. Yhtiö kommentoi uuden urakoitsijan toiminnan ylösajon alkaneen kuitenkin hyvin. Käyttökatetta yhtiö teki 51 MSEK, mikä oli linjassa ennusteemme kanssa. Metallimarkkinan tukeman kehityksen myötä yhtiön rahoitusasema oli vahvistunut ja rahoituksen riskitaso laskenut.
Laskimme kuluvan vuoden ennusteita ohjeistuksen myötä
Sotkamo Silver antoi raportin yhteydessä tuotanto-ohjeistuksen kuluvalle vuodelle ja odottaa hopean tuotantonsa olevan 0,9–1,2 miljoonaa unssia. Käyttökatteensa yhtiö odottaa olevan yli 25 MEUR (nykykurssilla noin 267 MSEK). Samalla se odotti hopeapitoisuuden olevan alemmalla tasolla myös Q1:llä, mutta nousevan sen jälkeen tasaisesti 80–90 g/t tasolle. Aiempi ennusteemme oli annetun tuotanto-ohjeistuksen ylälaidassa, ja odotuksistamme jääneen Q4-tuotannon sekä kommenttien myötä laskimme alkuvuoden tuotantoennusteitamme. Odotamme tuotannon kuitenkin nousevan asteittain vuoden edetessä ja nousevan tänä vuonna 1,07 miljoonaan unssiin (aik. 1,16 Moz). Sen sijaan lähivuosien tuotantoennusteet pidimme ennallaan. Tarkistimme myös markkinaparametrien ennusteemme, jotka pysyivät lähivuosille pitkälti ennallaan. Kuluvan vuoden hopean keskihinta ennusteissamme on noin 78 USD/oz (spot ~85 USD/oz). Tätä peilaten odotamme yhtiön käyttökatteen nousevan 480 MSEKiin (aik. 516 MSEK).
Riskikorjattu tuotto-odotus kääntynyt erittäin heikoksi
Ennustemuutosten ja laskemamme tuottovaatimuksen myötä osien summa -mallimme arvo säilyi lähes ennallaan ja asettuu noin 3,1 SEKiin osakkeelta (aik. 3,0 SEK). Siten osakkeen nykykurssi hinnoitteleekin nähdäksemme jo reipasta kestävää tasokorjausta yhtiön tuotantomääriin, jota esimerkiksi kuluvan vuoden ohjeistus ei vielä täysimääräisesti tue. Samalla yhtiön tuloksenteko on arviomme mukaan vielä täysin vahvan markkinatilanteen jatkumisen varassa. Markkinan selkeästi nykyodotuksiamme voimakkaamman myötätuulen pitkäkestoiseen jatkumiseen on mielestämme vaikea nojata ennen konkreettisia merkkejä tuotantotasojen onnistuneesta nostosta. Huomautamme, että ennusteemme ja osien summamme ovat erittäin herkkiä hopean hinnan muutoksille: 10 %:n muutos oletuksissamme vaikuttaa noin 0,7 SEK/osake osien summan indikoimaan arvoon.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
