Talenom Q1'26: Hyvä aloitus uudelta Talenomilta
Tiivistelmä
- Talenomin Q1-tulos ylitti ennusteet erityisesti Suomen vahvan kasvun ansiosta, vaikka kansainvälisissä toiminnoissa on edelleen haasteita.
- Yhtiö toisti ohjeistuksensa vuoden 2026 liikevaihdolle (110–120 MEUR) ja käyttökatteelle (18–22 MEUR), ja Q1-tulos on linjassa näiden tavoitteiden kanssa.
- Ruotsin ja Espanjan liiketoimintojen kannattavuus on edelleen heikko, mutta kasvunäkymät ovat lupaavia, erityisesti Espanjassa.
- Arvonmäärityksessä käytetään osien summa -analyysia, ja Talenomin arvostus perustuu pääosin Suomen liiketoimintaan, mutta kansainvälisillä toiminnoilla on myös potentiaalia.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q1'25 | Q1'26 | Q1'26e | Q1'26e | Konsensus | Erotus (%) | 2026e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | ||
| Liikevaihto | 29,0 | 30,3 | 29,3 | 3 % | 113 | |||||
| Käyttökate | 5,6 | 5,5 | 5,1 | 7 % | 20,2 | |||||
| Liikevoitto | 2,3 | 2,0 | 1,6 | 27 % | 6,2 | |||||
| EPS (oik.) | 0,02 | 0,02 | 0,01 | 36 % | 0,05 | |||||
| Liikevaihdon kasvu-% | - | 4,5 % | 1,3 % | 3,2 %-yks. | 5,2 % | |||||
| Liikevoitto-% (oik.) | - | 6,5 % | 5,5 % | 1 %-yks. | 5,5 % | |||||
Lähde: Inderes
Toistamme Talenomille osta-suosituksen 1,8 euron tavoitehinnalla. Q1-tulos ylitti odotuksemme erityisesti Suomen ennakoitua vahvemman kasvun takia, mutta kansainvälisissä toiminnoissa on edelleen paljon tehtävää. Arviomme mukaan yhtiö on kuitenkin oikealla uralla, kun johdon fokus on vahvasti tuottavuuden ja kannattavuuden parantamisessa. Kansainvälisen kannattavuuden kääntyessä näyttää Talenomin sijoitustarina merkittävästi nykyistä houkuttelevammalta, mistä arvostuskin saisi tukea.
Suomi siivitti tulosylitykseen
Talenomin Q1-tulos ylitti selvästi ennusteemme Suomen yllättävän vahvan suorituksen vetämänä. Suomen liikevaihto kasvoi vahvalta vertailukaudelta markkinaolosuhteisiin nähden vakuuttavat 3,7 %, ja hyvä suorittaminen välittyi suoraan konsernin kannattavuuteen. Vertailukelpoinen käyttökate 5,5 MEUR ja liikevoitto 2,0 MEUR ylittivät odotuksemme kohtuullisella marginaalilla (käyttökate 5,1 MEUR, liikevoitto 1,6 MEUR). Ruotsissa liikevaihto laski edelleen voimakkaasti (-9 %), mutta myös sopeuttamistoimet jatkuivat ja kannattavuus parani hieman vertailukaudesta. Positiivisen käyttökatteen saavuttamiseen on edelleen paljon tehtävää, mutta pidämme signaaleja (kuten uusmyynti vrt. poistumaan ja henkilöstötyytyväisyys) rohkaisevina. Espanjassa liikevaihdon kasvu (+32 %) ylitti odotuksemme (+27 %), mutta kannattavuus oli heikko osin kertaluontoisien kulujen takia. Yhtiöllä on kuitenkin selkeä ohjelma myös Espanjan kannattavuuden parantamiseen, johon johdon fokus oletettavasti seuraavaksi kääntyy. Kokonaisuutena uuden Talenomin puhdas alku palveluyhtiönä sujui arviomme mukaan operatiivisesti hyvin, vaikka Espanjan kannattavuushaasteet ja Ruotsin liikevaihdon lasku vaativat yhä ratkaisuja.
Asiat etenevät odotetulla uralla
Talenom toisti ohjeistuksensa, jonka mukaan vuoden 2026 liikevaihto on 110–120 MEUR ja käyttökate 18–22 MEUR. Q1 sujui yhtiön suunnitelmien mukaisesti, ja tulos vaikuttaa olevan matkalla suunnilleen kohti ohjeistushaarukan keskikohtaa. Tämän seurauksena ennustemuutoksemme jäivät vähäisiksi. Nostimme hieman Suomen ennusteita heikosta markkinanäkymästä huolimatta, mutta toisaalta laskimme hieman kansainvälisen toiminnan ennusteita. Arviomme mukaan Ruotsin positiivinen käyttökate vuonna 2026 on saavutettavissa myös alemmalla liikevaihdolla, mutta käyttökate-ennusteemme on nollatasolla. Laskimme Espanjan kannattavuusennusteita hieman nopean kasvun vaikeuttaessa kulukuria, mutta kasvu on vakuuttavaa, ja ennusteissamme Espanjan liikevaihto ylittää Ruotsin jo tänä vuonna. Kansainvälisten toimintojen käänne on sijoitustarinan mahdollisesti kriittisin ajuri. Suomen kilpailukyky ja näkymä ovat näkemyksemme mukaan vakaan positiivisia, mutta kansainvälisestä kannattavasta kasvusta ei ole vielä näyttöjä. Mielestämme Talenom on nyt oikealla uralla, mutta käynnissä oleva tekoälymurros koko toimialalla luo yhtiön pidemmän aikavälin näkymään merkittävää epävarmuutta.
Arvostus nousee suorituksien mukana
Talenomin kansainvälinen liiketoiminta kannattaa toistaiseksi heikosti Espanjassa ja surkeasti Ruotsissa, mutta molemmilla näillä liiketoiminnoilla on silti arvoa. Tästä johtuen käytämme arvonmäärityksessä pääosin osien summa -analyysia, jonka perusteella pääsemme 1,8 euron tavoitehintaamme. Arvosta noin 72 % pohjautuu Suomeen, noin 20 % Espanjaan ja noin 8 % ongelmalliseen Ruotsiin. Korkea velkavipu asettaa arvoon valtavan vaihteluvälin positiivisen ja negatiivisen skenaarion suhteen, mutta jos uusi strategia ja johto onnistuvat, edelleen epäsuosiossa olevassa Talenomissa on iso vipu myös ylöspäin. Lisäksi rahavirtaa katsottaessa arvostus on mielestämme jo varsin houkutteleva myös vuoden 2026 ennusteilla, vaikka tulospohjaiset arvostuskertoimet ovat edelleen korkeita.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
