Toivo Q4'24 -ennakko: Näkymät ja ohjeistus Q4-raportin keskiössä
Odotamme Toivon Q4-raportin olevan heikko, mutta ohjeistuksen ennakoivan käännettä parempaan, mihin positiivisen uutisvirran pitäisi antaa hyvät eväät. Teimme merkittäviä negatiivisia ennustemuutoksia lyhyen aikavälin ennusteisiin. Muutoksiin vaikuttivat arviomme mukaan lykkääntynyt uudisrakentamisen elpyminen, 35 MEUR portfoliomyynti, heikentyneet vuokrausasteet ja hankkeiden aloitusten viivästymiset. Toivon kilpailuasema on mielestämme vahvistunut vaikeassa syklissä ja näemme nykyisen arvostustason yhä houkuttelevana tasona ottaa näkemystä lähivuosina parantuvaan rakennusmarkkinaan. Toistamme 1,25 euron tavoitehintamme ja lisää-suosituksemme.
Odotuksissa heikot Q4-luvut, mutta käännettä parempaan ennakoiva ohjeistus
Toivo julkaisee Q4-raporttinsa keskiviikkona noin klo 8.00. Arvioimme liikevaihdon laskevan 20 % 8,1 MEUR:oon. Arvioimme Q4:lle osuvan vain muutamien omistusasuntohankkeiden myynnit. Arvioimme nettovuokratuottojen laskevan varsin selvästi 1,1 MEUR:oon (Q4’23: 1,6 MEUR) heikompien vuokrausasteiden ja asuntomyyntien painamana. Liikevoiton odotamme asettuneen 0,7 MEUR:oon ja oik. liikevoiton 0,1 MEUR:oon. Olemassa olevan kiinteistökannan käypien arvojen muutosten arvioimme olevan +0,5 MEUR inflaation ajamana. Raportoidut luvut tulevat olemaan kokonaisuutena arviomme mukaan heikot ja raportin keskeisemmässä roolissa onkin yhtiön ohjeistus ja näkymät. Ennustamme Toivon liikevoiton ja oik. liikevoiton olevan tänä vuonna 9,4 MEUR. Toivon positiivisen tilausvirran pitäisi mahdollistaa selvästi parantuva tulostaso tänä vuonna, mitä odotamme ohjeistuksen indikoivan. Raportissa erityistä mielenkiintoa kohdistuu lisäksi portfoliokaupan myyntitappion kokoluokkaan sekä E-Heat-yrityskaupan ja liiketoiminnan tarkempaan avaamiseen.
Toivo uinut vaikean syklin vastavirtaan, mutta uudisrakennusmarkkinan näkymä yhä heikko
Arvioimme uudisrakentamisen alkavan palautua aiempia odotuksia hitaammin 2026-27, mihin osaltaan vaikuttaa kiinteistörahastokriisi. Lisäksi tuleva eläkejärjestelmän uudistus, jossa eläkeyhtiöt voivat allokoida aiempaa enemmän pääomia osakemarkkinoille, tulee arviomme mukaan rajoittamaan uudisasuntotuotantoa. Pitkällä aikavälillä asuntotarve määrittää markkinan suunnan ja kasvukeskuksien nettomuutto onkin pysynyt korkeana, mutta lähivuosina likviditeetin puute vaikuttaa todennäköisesti merkittävästi kiinteistömarkkinaan. Toivo on uinut sektoriin suhteellisesti vastavirtaan, mutta heikko markkina tulee pitelemään yhtiötä telineissä.
Lyhyen aikavälin ennusteisiin leikkauksia ja lisää turvamarginaalia
Laskimme merkittävästi Toivon lyhyen aikavälin ennusteita. Tulosennusteet laskivat 35-4 % (2025-26) ja osakekohtaiset NAV-ennusteet 8 %. Ennustamme Toivon EBIT:n nousevan nyt 9-15 MEUR:oon vuosina 2025-26. Huomioimme ennusteissamme 35 MEUR:n asuntoportfolion myynnin (~26 % sijoituskiinteistöistä), josta arvioimme tulevan noin 4 %:n (-1,4 MEUR) myyntitappion. Odotamme 2026 rakennusvolyymista tuloutuvan aiempaa vähemmän paremman kannattavuuden omistusasuntohankkeina. Osa tiedotetuista hankkeista on lähtenyt ennakoitua hitaammin liikkeelle, minkä takia siirsimme merkittävän osan hankkeiden volyymistä lähivuosille.
Espoon rakennus- ja ympäristölautakunta on päättänyt vastoin Espoon rakennustarkastajan näkemystä, että vuokralaisena olevan Luona Oy:n vastaanottokeskuksen toiminta on AK kaavan vastaista. Luona on valittanut päätöksestä hallinto-oikeuteen ja tilanne on edelleen auki, mutta huonossa tapauksessa Toivolle tulisi suuri määrä tyhjiä vuokra-asuntoja Miilunkorpeen, mikä laskisi vuokrausasteita ainakin lyhyellä aikavälillä. Varovaisuuden periaatteiden mukaisesti laskimme vuokrausaste-ennusteitamme. Huomautamme, että Toivon ennustaminen on vaikeaa yhtiön useiden uusien liiketoimintalähtöjen vuoksi, joten ennusteet voivat elää merkittävästikin.
Arvostus on houkutteleva epävarmuudesta huolimatta
Toivo on voittanut merkittävästi markkinaosuutta nykyisessä heikossa rakennussyklissä ja taseen onnistuneet realisoinnit siedettävin myyntitappioin ovat nostaneet yhtiölle hyväksymäämme arvostustasoa. Yhtiön ja markkinan lyhyen aikavälin näkymään liittyy paljon epävarmuutta, mutta näemme nykyisen arvostustason (2024e-25e P/NAV: 1,10x-1,0x; 2025e-26e EV/EBIT 15-9x ja P/E 12x-6x) houkuttelevana tasona ottaa näkemystä lähivuosina parantuvaan rakennusmarkkinaan.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
