Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Q2'25 | Q2'26 | Q2'26e | Q2'26e | Erotus (%) | 2026e | ||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Tot. vs. inderes | Inderes | |
| Liikevaihto | 8,5 | 7,2 | 9,0 | -20 % | 29,0 | ||
| Käyttökate | 1,1 | 0,2 | 1,3 | -83 % | 2,1 | ||
| Liikevoitto (oik.) | 0,5 | -0,2 | 0,7 | -124 % | -0,1 | ||
| Liikevoitto | 0,5 | -0,4 | 0,7 | -157 % | -0,3 | ||
| Tulos ennen veroja | 0,3 | -0,6 | 0,5 | -211 % | -1,0 | ||
| EPS (oik.) | 0,00 | -0,01 | 0,01 | -181 % | -0,01 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | -8,6 % | -15,3 % | 6,0 % | -21,3 %-yks. | -1,5 % | ||
| Liikevoitto-% (oik.) | 5,5 % | -2,2 % | 7,3 % | -9,5 %-yks. | -0,3 % |
Lähde: Inderes
Tulikiven Q2-kannattavuus jäi odotuksistamme ennakoitua heikomman liikevaihdon takia. Supistuneen tilausvirran perusteella ohjeistuksen edellyttämä kysynnän elpyminen antaa odottaa itseään, mikä kasvattaa riskejä ohjeistusta kohtaan ja kuluvan vuoden liikevaihtoennusteemme onkin ohjeistuksen alapuolella. Osakkeen arvostuskuva vaikuttaa mielestämme paineessa olevan tuloskunnon myötä haastavalta ja jättää huomattavia odotuksia talkkihankkeen arvon spekulatiivisen purkautumisen varaan. Toistamme myy-suosituksen, mutta tarkistamme ennustemuutosten ajamana tavoitehintamme 0,38 euroon (aik. 0,40 eur).
Tulikiven Q2-liikevaihto laski 15 % 7,2 MEUR:oon, mikä alitti sekä 9,0 MEUR:n ennusteemme että vertailukauden 8,5 MEUR:n tason. Liikevaihdon supistuminen oli laaja-alaista, sillä kotimaan liikevaihto laski 13 %, kun taas vienti supistui 17 %. Liikevaihdon ohella Q2:n tilausvirta supistui 20 % 7,0 MEUR:oon. Ennusteitamme heikomman liikevaihdon myötä Q2:n -0,2 MEUR:n vertailukelpoinen liiketulos jäi 0,7 MEUR:n ennusteestamme. Viime kvartaalien heikko tuloskehitys on rasittanut Tulikiven taseasemaa, ja nettovelat asettuivat Q2:n lopussa 12,7 MEUR:oon. Edellisen 12 kuukauden vertailukelpoiseen liiketulokseen suhteutettuna nettovelka oli erittäin korkealla 10x tasolla, mikä alleviivaa kasvavaa tarvetta tuloskäänteelle, jotta yhtiön velkavipu pysyisi kurissa.
Toisen vuosineljänneksen heikosta kehityksestä huolimatta Tulikivi toisti kasvavaa liikevaihtoa ja paranevaa vertailukelpoista liiketulosta viitoittavan ohjeistuksensa. Loppuvuoteen yhtiö lähtee lukujen valossa takaa-ajoasemasta vertailukautta pienemmällä tilauskannalla (3,2 MEUR vs Q2’25: 4,0 MEUR), mikä alleviivaa ripeää tilausvirran kasvua ohjeistuksen saavuttamiseksi. Korkeat kuluttajaenergian hinnat ovat historiassa ruokkineet Tulikiven suurimman tuotekategorian, tulisijojen, kysyntää, mistä ei kuitenkaan vielä alkuvuoden tilausvirrassa ollut merkkejä. Odotamme nykyisen energiainflaatioshokin tukevan Tulikiven kysyntää, mutta vaikutuksen jäävän edellistä kysyntäpiikkiä lievemmäksi, sillä Euroopan edellisestä kuluttajaenergian hintashokista on vasta muutama vuosi eikä sen yhteydessä ostettuja tulisijoja uusita vielä pitkään aikaan. Kuluvan vuoden päivitetty liikevaihtoennusteemme asettuu 29 MEUR:oon, mikä on hieman edellisvuoden alapuolella, kun taas -0,1 MEUR:n vertailukelpoinen tulosennusteemme on edellisvuoden tasolla. Odotamme yhtiön vientiliikevaihdon kiihtyvän loppuvuoden aikana, mutta nykyisen ohjeistuksen saavuttaminen vaikuttaa mielestämme siitä huolimatta haastavalta. Kuluvan vuoden tulosta keskeisempänä pidämme kuitenkin kestävän kasvun saavuttamista vientimarkkinoiden tukemana. Yhtiö on laajentanut viennin jakeluverkostoaan noin 460 myyntipisteeseen, kun vuoden 2023 lopussa niitä oli 330. Tämä ei kuitenkaan toistaiseksi ole näkynyt vientiliikevaihdon kehityksessä, mutta odotamme sen heijastuvan lukuihin markkinan elpyessä. Myyntipisteiden laadussa on luonnollisesti merkittäviä eroja, minkä seurauksena vientiliikevaihdon ekstrapoloiminen myyntipisteiden mukaan on vaarallista.
Tulikiven tulospohjainen arvostus on lähivuosien ennusteillamme korkea ja kääntyy neutraaliksi vasta vuoden 2030 ennusteillamme. Myös 0,34 euron osakekohtaista arvoa viitoittava DCF-mallimme puhuu osakkeen korkean hinnoittelun puolesta. DCF-mallin ja Nordic Talcin NPV-laskelman huomioiva osien summa -laskelma antaa osakekohtaiseksi arvoksi 0,41 euroa. Ajurit kyseisen arvon realisoitumiseen vaikuttavat kaukaisilta rajallisen investointihalukkuuden vuoksi, mikä tekee osakkeen preemiohinnoittelusta erityisen haastavan. Verrokkeihin nähden tulospohjainen arvostus on noussut selvälle preemiolle, mitä on mielestämme vaikea perustella verrokkien vahvemmat arvonluontinäytöt huomioiden.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille