• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Detection Technology Q2'26 snabbkommentar: Medicinteknik drog resultatvagnen i hamn

DETECAnalytikerkommentar06.08.2026 klo 10.01
Juha KinnunenAnalytiker
Discuss

Sammanfattning

  • Detection Technologys Q2-resultat överträffade förväntningarna gällande marginalen, trots att omsättningen var i linje med estimaten. Medicintekniksegmentet visade stark tillväxt, medan säkerhetssegmentet underpresterade.
  • Omsättningen ökade med 5 % till 25,6 MEUR, drivet av en 21 % ökning inom medicinteknik, medan säkerhetsapplikationer minskade med 8 % på grund av svag efterfrågan i Kina.
  • Rörelsemarginalen förbättrades till 6,0 %, över förväntningarna, trots en försämrad försäljningsmix och kostnadstryck från logistik och komponenter.
  • Företaget planerar att övergå till IFRS-rapportering, vilket förväntas förbättra den finansiella rapporteringens jämförbarhet och stödja företagets strategi och investerarattraktion.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-08-06 07:01 GMT. Ge feedback här.

Prognostabell Q2'25Q2'26Q2'26eQ2'26eKonsensus2026e
MEUR / EUR JämförelseUtfallInderesKonsensusLägst HögstInderes
Omsättning 24,425,625,525,525,2-25,9108
EBITA 1,71,81,72,21,8-2,611,0
Rörelseresultat 1,4 1,51,41,91,5-2,39,8
EPS (rapporterad) 0,070,110,080,090,07-0,120,57
          
Omsättningstillväxt-% -6,6 %5,1 %4,6 %4,6 %3,4 %-6,3 %6,7 %
Rörelsemarginal-% 5,8 %6,0 %5,5 %7,5 %6,0 %-8,9 %9,1 %

Detection Technologys Q2-resultat överträffade tydligt våra förväntningar gällande marginalen, som vi sänkte i vår förhandskommentar, även om omsättningen i stort sett var i linje med vårt estimat. Fördelningen av omsättningen överraskade oss, då den starkare än väntade efterfrågan på medicinteknisk utrustning kompenserade för den fortsatt svaga säkerhetsmarknaden, till och med mer än förväntat. Trots en tydligt försämrad försäljningsmix överträffade företagets marginal och vinst något våra förväntningar. Utsikterna för resten av året var i linje med våra förväntningar och företaget estimerar att tillväxten fortsätter att vara ensiffrig under H2, så enligt vår preliminära bedömning kommer estimatrevideringen att vara små. Företaget meddelade också att det kommer att övergå till IFRS-rapportering, vilket vi bedömer vara en positiv drivkraft när det väl genomförs.

Omsättning: Medicinteknik drev tillväxt medan säkerhetssegmentet sviktade

Omsättningen uppgick till 25,6 MEUR, en ökning med 5 % från jämförelseperioden (24,4 MEUR), vilket i praktiken motsvarade vårt estimat på 25,5 MEUR. På segmentnivå var skillnaderna dock betydande. Försäljningen av medicinska applikationer ökade med 21 % till 12,8 MEUR, vilket tydligt överträffade vår förväntning på 12,0 MEUR. Detta berodde särskilt på den globala efterfrågan på datortomografiapplikationer (CT) samt företagets framsteg på marknaden för medicinska TFT-paneler. Omsättningen för säkerhetsapplikationer på 7,6 MEUR (-8 %) låg däremot under vårt estimat på 8,3 MEUR. Enligt företaget fortsatte efterfrågan i Kina att vara svag och införandet av CT-system inom flygindustrin har skjutits upp ytterligare. Även om vi redan sänkte våra förväntningar i förhandskommentaren, låg utvecklingen på säkerhetsmarknaden fortfarande under vår förväntning. Resultatet för industriella applikationer på 5,2 MEUR (-6 %) var i linje med vår förväntning (5,1 MEUR), och ledningen betonade en ökad försäljning av TFT-paneler på västerländska marknader trots den rutinmässiga säsongsvariationen för linjeskannrar.

Marginalen utvecklades ungefär som förväntat

Gällande marginalen gav rapporten enligt vår mening lugnande information, då rörelseresultatet (EBITA) steg till 1,8 MEUR (Q2'25: 1,7 MEUR) och överträffade vårt försiktiga estimat på 1,7 MEUR. Även rörelsemarginalen, som steg till 6,0 %, överträffade något vår förväntning på 5,5 %. Enligt företaget tyngdes resultatet av en produktmix med fokus på medicinska lösningar samt införandet av en ny produktionsprocess. Försämringen av försäljningsmixen syntes enligt vår bedömning särskilt i bruttomarginalen, som försvagades med cirka 2 procentenheter från jämförelseperioden. Delvis kan den hårda priskonkurrensen i Kina fortfarande skapa press. Vi förväntade oss att stigande kostnader för logistik och komponenter skulle påverka marginalerna, men företaget lyckades motverka dessa kostnadstryck bättre än befarat. Den positiva rapportöverraskningen ökade på de nedersta raderna, då skatterna under Q2 exceptionellt var positiva. Som ett resultat av detta överträffade vinsten per aktie på 0,11 euro vårt estimat på 0,08 euro.

Guidning: Utsikterna för slutet av året stöder våra tillväxtförväntningar

Företaget guide:ade i linje med våra förväntningar att "den totala omsättningen kommer att öka från jämförelseperioden under tredje och fjärde kvartalet 2026". Ledningen specificerade för Q3 att försäljningen av medicinska och industriella applikationer kommer att öka, men att säkerhetsapplikationerna fortsätter att minska på grund av svagheten i Kina och efterfrågefluktuationer i EMEIA-regionen. Försäljningsmixen är alltså svag även under resten av året, precis som vi förväntade oss i förhandskommentaren. Guidningen och ledningens marknadskommentar är i stort sett i linje med våra tillväxtförväntningar för slutet av året. I detta skede ser vi inget behov av betydande estimatrevideringen, men situationen kommer att fortsätta att granskas under dagen.

IFRS-övergång: Enligt vår bedömning kommer den rapporterade vinsten att öka

Företaget meddelade separat att det förbereder sig för att övergå från finsk redovisningspraxis (FAS) till internationella IFRS-standarder. DT planerar att publicera bokslutskommunikén för räkenskapsåret som avslutas den 31 december 2026 i enlighet med IFRS-standarderna, och övergångsdatumet är den 1 januari 2025. En IFRS-övergångsrapport med jämförelsesiffror ska lanseras uppskattningsvis i slutet av 2026. Företaget förväntar sig att ändringen kommer att förbättra jämförbarheten i den finansiella rapporteringen med internationella konkurrenter, stödja implementeringen av DT2030-strategin och stärka företagets attraktionskraft för internationella investerare.

Vi ser övergången som positiv i grunden. Inom IFRS-praxis skiljer sig hanteringen av goodwill och vissa utvecklingskostnader från FAS, vilket sannolikt kommer att höja DT:s rapporterade vinst från nuvarande nivå. En bättre vinstnivå och internationell jämförbarhet kan stödja aktiens värdering och bredda investerarbasen. De faktiska siffereffekterna kommer dock att klarna först med övergångsmeddelandet.

Login required

This content is only available for logged in users

Skapa användarkonto

Detection Technology är en global lösnings- och tjänsteleverantör av röntgendetektorer för medicinska, säkerhets- och industriella tillämpningar. Bolagets lösningar sträcker sig från sensorkomponenter till optimerade detektorsystem med mikrokretsar, elektronik, mekanik, mjukvara och algoritmer. Bolaget har sina kontor i Finland, Indien, Kina, Frankrike och USA. Detection Technology grundades 1991 och har sitt huvudkontor i Esbo.

Läs mera

Nyckeltal27.07.

202526e27e
Omsättning101,0107,8117,3
tillväxt-%−6,0 %6,7 %8,8 %
EBIT (adj.)9,611,012,7
EBIT-%9,5 %10,2 %10,8 %
EPS (adj.)0,540,650,73
Utdelning0,300,370,39
Direktavkastning2,7 %4,6 %4,8 %
P/E (just.)20,612,411,2
EV/EBITDA13,07,66,3

Forum uppdateringar

Så är det ju alltid, men att pricka botten är lite si och så, när DT nu har förvandlats till en sådan där långsam nedåtgående “mörnare” (sidledes...
i går
by Gwertheney
9
DT är förmodligen undervärderat och man borde återigen sänka sitt genomsnittspris (average down).. Förnuftet säger att man ska sälja andra l...
i går
19
Ny rapport: Inderes Detection Technology Q2'26: Tulos ja kurssi eri laduilla - Inderes DT:n Q2-tulos ei tarjonnut aihetta juhlaan, vaikka se...
i går
by Gwertheney
20
Det kan vara ganska smart att öka lagret om komponentpriserna stiger och det råder problem med tillgången, så att vi kan säkra produktionen.
i går
by Sioittaja
1
Det var säkert det bolagsledningen syftade på, det vill säga att man i praktiken bara skulle kunna köpa så små mängder att det inte skulle ha...
i går
by Juha Kinnunen
7
Okej, tack för svaret. Jag märkte nog när jag tittade på intervjun att handlingsutrymmet har krympt avsevärt. Och var det så att återköp av ...
2026-08-06 14:41
by Mikko Marttinen
0
Juhan intervjuade DT:s VD Hannu Martola Ämnen: 00:00 Q2 02:36 Marknadsandelar 04:08 Säkerhet 04:39 Industri 05:50 Försvar 07:02 Lönsamhet 08...
2026-08-06 12:37
by Sijoittaja-alokas
12