Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-08-19 04:00 GMT. Ge feedback här.
| Prognostabell | Q2'25 | Q2'26 | Q2'26e | Q2'26e | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Jämförelse | Faktisk | Inderes | Konsensus | Inderes |
| Omsättning | 1,96 | 1,87 | 8,0 | ||
| Rörelseresultat | -1,06 | -1,29 | -3,9 | ||
| EPS (rapporterad) | -0,03 | -0,03 | -0,07 | ||
| Omsättningstillväxt-% | 103,3 % | -4,6 % | 13,1 % | ||
| Rörelsemarginal-% (just.) | -53,8 % | -68,7 % | -48,9 % |
Källa: Inderes
Modulight publicerar sin Q2-rapport fredagen den 21 augusti. Vi förväntar oss att företagets omsättning har minskat något från jämförelseperioden, som stöddes av kvantberäkningsprojektet. Vi förväntar oss också att resultatet försvagas något till följd av omsättningsminskningen. I rapporten kommer vårt fokus att ligga särskilt på utvecklingen av den återkommande PPT-omsättningen, företagets kostnadsnivå och likviditet. Dessutom följer vi ledningens kommentarer om den nyligen utfärdade guidningen för innevarande år, vilken indikerar tillväxt.
Vi estimerar att Modulights Q2-omsättning minskade något från jämförelseperioden till 1,87 MEUR (Q2'25: 1,96 MEUR). Under jämförelseperioden redovisade företaget en stor del av sitt kvantberäkningsprojekt, som hade ett totalt värde på 0,8 MEUR. Vi förväntar oss dock att den återkommande PPT-omsättningen (Pay-Per-Treatment) från den installerade basen har fortsatt att växa, vilket ger företaget ett mer förutsägbart intäktsflöde än tidigare. Även om början av året är något svagare än våra förväntningar när det gäller omsättning, indikerar företagets guidning att omsättningstillväxten kommer att ta fart under året. I rapporten följer vi särskilt kommentarer om utvecklingen av kundaktiviteten och framstegen för nya projekt mot kommersialiseringsfasen.
Vi förväntar oss att Q2-rörelseresultatet uppgår till -1,29 MEUR (Q2'25: -1,06 MEUR). Vi förväntar oss en måttlig försämring av det rapporterade resultatet, vilket beror på lägre omsättning jämfört med jämförelseperioden. Det finns osäkerhet kring nivån på de operationella kostnaderna. Modulight genomförde sparåtgärder i slutet av förra året, vilket resulterade i mycket låga kostnader under Q4'25. Under Q1'26 var kostnaderna fortfarande lägre än jämförelseperioden, men högre än föregående kvartal. Vi förväntar oss att kostnaderna har ökat något ytterligare jämfört med Q1, då vi bedömer att effekten av de tillfälliga kostnadsbesparingarna avtar. Modulight specificerade inte de ekonomiska besparingarna från förhandlingar om nedskärningar, men företaget meddelade att de hade kommit överens om permitteringar utan uppsägningar. Rörelseresultatet belastas av stora avskrivningar, vilka beror på företagets investeringar i produktionsanläggningar och aktiverade utvecklingskostnader i balansräkningen. Vi förväntar oss att bruttomarginalen förblir på en god nivå, med stöd av den högmarginala PPT-omsättningen.
Modulight utfärdade i början av året en finansiell guidning för 2026, enligt vilken företaget förväntar sig att omsättningen och EBITDA för räkenskapsåret kommer att öka från föregående år. Vi förväntar oss inga ändringar i detta i samband med Q2-rapporten. Vi påminner om att EBITDA inte inkluderar aktiveringar av utvecklingskostnader (cirka 0,9 MEUR/kvartal), varför rörelseresultatet ger en mer realistisk bild av företagets resultat och är bättre i linje med kassaflödet efter investeringar. För helåret 2026 förväntar vi oss att omsättningen ökar till 8,0 MEUR och att rörelseresultatet uppgår till -3,9 MEUR.
Utöver vinstvändningen är företagets finansiella ställning och utvecklingen av nettokassan en central fråga att följa i rapporten. Minskade kostnader har förbättrat utsikterna för likviditet, men eftersom verksamheten fortfarande är olönsam anser vi att finansieringsrisken fortfarande är förhöjd. Vi följer också ledningens kommentarer i rapporten om lanseringen av nya kundprojekt och framstegen i kommersialiseringen av den oftalmologiska Visudyne-lasern i USA. Vi anser det vara viktigt att se tecken på att PPT-modellen skalas upp och börjar stödja företagets resa mot en lönsamhetsvändning.
This content is only available for logged in users