QPR Q3’25 förhandskommentar: Övervakning av försäljningsutsikterna
Sammanfattning
- QPR:s omsättning förväntas ha minskat med cirka 4 % till 1,3 MEUR under Q3, främst på grund av minskade underhållsintäkter och licensförsäljning.
- Rörelseresultatet förväntas ha försvagats till -0,1 MEUR, delvis på grund av minskad omsättning och ökade tillväxtinvesteringar, men kostnadsbesparingar kan ge stöd framöver.
- Företaget förväntar sig att SaaS-omsättningen ökar och att EBITDA blir positiv, men det finns begränsat utrymme för besvikelser i guidningen.
- Försäljningsutsikterna är fortfarande oklara, men slutet av året är en viktig försäljningsperiod, och nya affärsmöjligheter kan stödja framtida tillväxt.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2025-10-27 05:45 GMT. Ge feedback här.
| Estimat tabell | Q3'24 | Q3'25 | Q3'25e | Q3'25e | 2025e | |
| MEUR / EUR | Jämförelse | Verkligt utfall | Inderes | Konsensus | Inderes | |
| Omsättning | 1,4 | 1,3 | 6,2 | |||
| EBITDA | 0,3 | 0,1 | 0,1 | |||
| Rörelseresultat (just.) | 0,0 | -0,1 | -0,9 | |||
| Rörelseresultat | 0,0 | -0,1 | -0,9 | |||
| EPS (rapporterad) | 0,00 | -0,01 | -0,04 | |||
| Omsättningstillväxt-% | -21,9 % | -4,3 % | -6,9 % | |||
| Rörelsevinst-% (just.) | -0,4 % | -9,3 % | -14,0 % |
Källa: Inderes
QPR publicerar sin Q3-rapport fredagen den 31 oktober cirka klockan 9.00. Vi förväntar oss att företagets omsättning fortsatte att minska på grund av utgångna gamla avtal, en försvagad dollar och en allmänt svag försäljningsutsikt. Vi förväntar oss också att vinstnivån har försvagats något i och med den minskande omsättningen och de ökade tillväxtsatsningarna under början av året. I förhållande till guidningen ligger företaget efter, särskilt vad gäller resultatet, men vi ser förutsättningar att nå dit då H2 är en resultatmässigt starkare period, dessutom stöds resultatet av de färska kostnadsbesparingarna. Vi strävar återigen efter att i rapporten belysa företagets försäljningsutsikter, eftersom slutet av året är den viktigaste försäljningsperioden för företaget. Den omfattande analys som publicerades om QPR i september kan läsas här.
Vi förväntar oss att omsättningen fortfarande var under lätt press
Vi förväntar oss att QPR:s omsättning för Q3 har minskat med ungefär 4 % till 1,3 MEUR. Nedgången drivs i våra estimat särskilt av underhållsintäkterna, vars trend har varit kraftigt minskande under innevarande år på grund av SaaS-övergången. Vi förväntar oss också att andra intäktsposter relaterade till licensförsäljning (licenser och förnybara licenser) har minskat jämfört med jämförelseperioden. Vi förväntar oss att SaaS-intäkterna har ökat med 7 % till 0,72 MEUR. Vi förväntar oss därmed att tillväxttakten har accelererat från början av året (H1: +1 %). Estimaten är dock relativt måttliga i den meningen att våra estimat skulle innebära en tillväxt på endast 1 % jämfört med föregående kvartal.
Vi estimerar att vinstnivån förblev svag
Vi förväntar oss att QPR:s rörelseresultat för Q3 har försvagats något till -0,1 MEUR (Q3’24: 0,0 MEUR). Den negativa vinstutvecklingen påverkas naturligtvis delvis av den förväntade minskande omsättningen. Företaget ökade också tillväxtinvesteringarna från början av året, men har nu bromsat in genom att meddela personalminskningar och permitteringar. Dessa ger ett litet stöd till lönsamheten, men enligt vår bedömning kommer en större effekt att synas i Q4:s kostnadsstruktur. Ett visst stöd för marginalen kommer också från företagets kostnadsbesparingsprogram för administrationstjänster.
Guidningen lämnar inget betydande utrymme för besvikelser
QPR estimerar att SaaS-omsättningen kommer att växa och att EBITDA kommer att vara positiv trots tillväxtinvesteringar. Våra nuvarande estimat förväntar att SaaS-omsättningen växer med drygt 4 % till 2,8 MEUR. Vi förväntar oss att EBITDA uppgår till 0,1 MEUR (1,1 % av omsättningen). Våra estimat överstiger därmed guidningen med liten marginal. Särskilt när det gäller resultatet kommer det att vara svårt att nå guidningen, då bolaget hade en ackumulerad EBITDA på -0,2 MEUR under H1. Slutet av året är dock typiskt sett starkare för företaget resultatmässigt, dessutom stöder förhandlingar om nedskärningar och besparingsprogrammet för administration marginalen. Även den färska Metrics-affären stöder resultatet för slutet av året. Därmed anser vi det fortfarande realistiskt att företaget når sin guidning.
Vi strävar efter att i rapporten återigen belysa företagets försäljningsutsikter. Slutet av året är vanligtvis den mest aktiva försäljningsperioden för företaget, så en betydande del av nästa års tillväxt (särskilt inom SaaS-intäkter) kommer att genereras nu. Sammantaget har försäljningsutsikterna fortfarande varit ganska oklara. Det finns också potentiella positiva drivkrafter, såsom försäljningen av QPR ProcessAnalyzer i Snowflake Marketplace-appbutiken, som dock ännu inte har tagit fart. Dessutom erbjuder Mellanösternmarknaden, som i viss mån är frikopplad från konjunkturcyklerna, tillväxtmöjligheter för företaget.
Login required
This content is only available for logged in users