Stora Enso Q3’25 förhandskommentar: Varningssignaler i väntan på kapitalmarknadsdagen
Sammanfattning
- Stora Enso förväntas rapportera ett svagt Q3-resultat, med en omsättning på 2 302 MEUR och ett justerat rörelseresultat på 115 MEUR, vilket är något över konsensus.
- Företaget står inför utmaningar med fallande massapriser, höga virkeskostnader och förluster från uppstarten av kartongfabriken i Uleåborg.
- Den kortsiktiga marknadsutsikten förblir dyster, men sänkta virkespriser kan ge tillfällig lättnad under vintern.
- Stora Enso planerar att meddela en omstrukturering vid kapitalmarknadsdagen i november, vilket kan påverka aktiens värdering positivt.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2025-10-21 04:23 GMT. Ge feedback här.
| Estimat tabell | Q3'24 | Q3'25 | Q3'25e | Q3'25e | Konsensus | 2025e | |||
| MEUR / EUR | Jämförelse | Verkligt utfall | Inderes | Konsensus | Lägsta | Högst | Inderes | ||
| Omsättning | 2261 | 2302 | 2334 | 2242 | - | 2548 | 9531 | ||
| Rörelseresultat (just.) | 175 | 115 | 108 | 88 | - | 142 | 536 | ||
| Rörelseresultat | 139 | 115 | 108 | 71 | - | 150 | 355 | ||
| Resultat före skatt | 98 | 70 | 63 | 23 | - | 106 | 182 | ||
| EPS (rapporterad) | 0,11 | 0,07 | 0,07 | 0,02 | - | 0,10 | 0,21 | ||
| Omsättningstillväxt-% | 6,3 % | 1,8 % | 3,2 % | -0,8 % | - | 12,7 % | 5,3 % | ||
| Rörelsevinstmarginal (just.) | 7,7 % | 5,0 % | 4,6 % | 3,9 % | - | 5,6 % | 5,6 % | ||
Källa: Inderes & Vara Research, 16 estimat (konsensus)
Stora Enso publicerar sitt Q3-resultat på onsdag cirka klockan 8.30, vilket återigen kommer att vara mycket svagt i en mycket svår verksamhetsmiljö. Det finns inga tydliga tecken på en förbättring av situationen, även om den senaste tidens sänkning av virkespriset kan ge företaget lite andrum under vintern, åtminstone tillfälligt. För aktien spelar även CMD i slutet av november en central roll, i samband med vilken företaget väntas meddela en uppdelning i en industriell verksamhet och ett nytt företag fokuserat på svenska skogar. Vår positiva ståndpunkt för aktien baseras på den väntade omstruktureringens förmåga att minska aktiens undervärdering i förhållande till sum-of-the-parts, medan aktien inte ser billig ut baserat på vinst och kassaflöde.
I en usel verksamhetsmiljö finns det ingen anledning att jämföra med referenssiffrorna
Nyhetsflödet inom skogssektorn var negativt under Q3, då europeisk ekonomisk data som driver efterfrågan på olika produktgrupper (mot efterfrågan på förpackningar och träprodukter) var svagare än förväntat, massapriset rörde sig huvudsakligen nedåt och kostnaderna för virke förblev höga. Dessutom har uppstarten av kartongfabriken i Uleåborg fortsatt att orsaka betydande förluster under Q3, som är något större än företagets ursprungliga uppskattning, liksom under Q2. Vi förväntar oss att Stora Ensos omsättning ökade med 2 % till 2302 MEUR under Q3, vilket är något under konsensus. Vi förväntar oss att volymerna och priserna på koncernnivå har utvecklats ganska stabilt under Q3. Vi estimerar att Stora Ensos justerade rörelseresultat minskade med 34 % till 115 MEUR under Q3, vilket är något över konsensus. Vår prognos motsvarar fortfarande en mycket svag vinstnivå för Stora Enso (ROCE-% < WACC-%). Vi har sänkt våra resultatestimat för Stora Enso något, främst på grund av större resultatbelastningar än tidigare förväntat från uppstarten av Uleåborgsfabriken.
På divisionsnivå förklaras resultatnedgången särskilt av Biomaterials och Packaging Materials. Problemet för massafabriken har varit sjunkande massapriser, valutor och höga träkostnader. Resultatet för förpackningsverksamheten tyngs särskilt av resultatpåverkan på uppskattningsvis 40–50 MEUR från uppstarten av Uleåborgsfabriken, men i en fortsatt svag efterfrågesituation har inte heller enhetens övriga fabriker i allmänhet uppnått ens acceptabla siffror. Vi bedömer att Packaging Solutions och Wood Products med effektiviseringsåtgärder har lyckats vända siffrorna från en rörelseförlust under jämförelseperioden till ett knappt positivt resultat. Forest har däremot, enligt vår bedömning, fortsatt att leverera starka resultat, trots att priset på virke sjönk under Q3 i Norden. Försäljningen av 12 % av Forests skogstillgångar i Sverige skedde också den sista dagen av Q3, så försäljningen hade praktiskt taget ingen inverkan på Q3-siffrorna ännu.
Utsikterna på kort sikt är fortfarande dystra
Stora Enso har inte gett någon guidning för innevarande år. Nyhetsflödet relaterat till skogssektorn har förblivit negativt under Q3, så företagets marknadskommentarer kommer sannolikt att förbli försiktiga och svaga för alla affärsområden inom den industriella portföljen. Vi anser också att det är möjligt att företaget kan behöva justera sin uppskattning av resultateffekterna från uppstarten av Uleåborgs kartongfabrik i en mer negativ riktning. De senaste veckornas sänkning av virkespriset, särskilt i Finland, ger företaget lite andrum under vintern, men för att uppnå en tillfredsställande vinstnivå krävs också en bättre efterfrågemiljö än den nuvarande. Vi misstänker också starkt att Stora Enso måste sanera sin fabriksportfölj ytterligare för att finna en tillfredsställande vinstnivå. Gällande den pågående strategiska utredningen avseende den svenska skogstillgången tror vi inte att företaget kommer att ge ytterligare information i sin Q3-rapport, men vi uppskattar att företaget kommer att meddela vid CMD i november om att separera den industriella portföljen och den svenska skogstillgången till egna företag.
Login required
This content is only available for logged in users
