Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet

Riksbanken sänkte räntorna före stora centralbankerna

Av Marianne PalmuEconomist

Riksbanken har återigen gjort det som ECB förväntas göra. På tisdagen sänkte den sin styrränta för andra gången i år, nu till 3,5 %. Riksbanken var också den första nordiska centralbanken som lättade på penningpolitiken under våren, så den har tagit en ledande roll i penningpolitiken i år.

Korot Swe

Ruotsi Kiinteistöt Swe

Eursek

Riksbankens ledning säger att fler räntesänkningar är på kommande. Inflationen har kommit under kontroll (1,7 % i juli, 2,2 % ökning av bottenpriserna) och är i linje med centralbankens mål. Om inflationsutsikterna inte förändras anser centralbanken att styrräntan kan sänkas ytterligare 2-3 gånger i år. Detta skulle innebära en sänkning av styrräntan vid varje återstående möte, dvs. förväntningarna ligger i stort sett i linje med ECB:s.

Lättande av Riksbankens penningpolitik var nu på önskelistan, eftersom den svenska ekonomin har visat omfattande tecken på avmattning. Arbetslöshetsgraden har ökat i samma takt som i Finland, och priserna på bostadsmarknaden har fortsatt att sjunka, vilket har en negativ inverkan på hushållens förmögenhet. Förväntningarna på penningpolitiken och den tröga ekonomin har skadat den svenska kronan mot bland annat euron. Prognoserna visar dock att botten är i sikte, då Refinitivs valutaprognoser förväntar att EUR/SEK kursen sjunker till cirka 11,2 kronor inom 12 månader (var 11,34 kronor i morse).

Populära artiklar

Bryter ekonomiska myter: Tysklands industri är ett minne blott
10.12.2025 Artikel
Federal Reserves räntebeslut: Bråkmakarna i farten
10.12.2025 Artikel
Måste man arbeta långa dagar? Ekonomen funderar
04.12.2025 Artikel
Uppgångsvecka bakom oss, Tyskland gick vidare med sin megabudget
01.12.2025 Artikel
USA:s Black Week ledde till överraskande inköp
02.12.2025 Artikel
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.