Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
    • Avskrifter
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Delårsrapport januari-september 2022

Fastator
Ladda ner börsmeddelandet

Perioden januari-september

  • Omsättning, 481,3 MSEK (233,1)
  • Substansvärde vid periodens slut, 2 001,4 MSEK (2 278,6)
  • Substansvärde per aktie efter utspädning, 25,75 SEK (29,32),
    utdelning om 1 SEK per aktie har genomförts under perioden
  • Avkastning på eget kapital, -3,1% (10,2)
  • Soliditet vid periodens slut, 41,2% (33,5)
  • Periodens totalresultat, -68,4 MSEK (174,2)
  • Resultat per aktie efter utspädning, -1,73 SEK (2,27)

Kvartalet juli-september

  • Omsättning, 122,2 MSEK (82,2)
  • Avkastning på eget kapital, -10,0% (10,0)
  • Periodens totalresultat, -219,4 MSEK (170,7)
  • Resultat per aktie efter utspädning, -2,89 SEK (2,21)

Kommentarer från VD
I tider som dessa gäller det att stå på tå, vara aktiv och lyhörd. Aktiviteten har varit hög de sista månaderna. Omvärlden byter skepnad dagligen och det gäller att styra rätt. Alla våra innehavsbolag står på egna ben. Tillväxten syns sällan i direkta siffror just nu, men stabiliteten gör att den finns runt hörnet.

Företagsparken, vårt största innehav har en fantastisk tillväxt. Det är inte många som kan skryta om tillväxt just nu, men vi kan det! En nyemission om 900 miljoner och förvärv av 46 fastigheter för 1,3 miljarder talar sitt tydliga språk. Efter tillträdet finns 350 miljoner i kassan och en beräknad intjäningsförmåga om 254 miljoner per år. Vi ser fler affärer i närtid och bolagets kassaflöde växer för var dag.

Självklart så påverkar värdeförändringar ett investmentbolag som Fastator negativt. Men det påverkar inte kassan. Kontanter är mer värda i tider som dessa, då fler affärer finns till vettiga priser.

Knut Pousette, VD Fastator

För ytterligare information, vänligen kontakta:


Knut Pousette, VD Fastator
knut.pousette@fastator.se
+46 (0) 70 733 80 00

Christoffer Strömbäck, CFO Fastator
christoffer.stromback@fastator.se
+46 (0) 70 249 72 55

Om Fastator


Aktiebolaget Fastator (publ) är ett investmentbolag specialiserat på fastighetssektorn. Fastators affärsidé är att starta och investera i fastighetsrelaterade bolag där vi genom aktivt ägarskap bidrar till en långsiktig värdeutveckling. Fastators aktie handlas på Nasdaq Stockholm Main Market, Mid Cap. 

Denna information är sådan information som Fastator är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 2022-11-10 07:30 CET.

Bifogade filer


Fastator Q3 2022

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.