• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Diamyd Medical AB: Diamyd Medical erhåller Notice of Allowance för Precisionsmedicin-patent

DMYD BRegulatoriskt pressmeddelande11.06.2026 klo 09.55
Discuss
Ladda ner börsmeddelandet

Diamyd Medical har meddelats att USPTO har godkänt en patentansökan och att ett patent förväntas beviljas som skyddar användningen av retogatein (GAD65) för behandling av personer med typ 1-diabetes som bär den genetiska markören HLA DR3-DQ8. Patentet gäller till 2038 och är viktigt för bolagets globala IP-portfölj inom precisionsmedicin för typ 1-diabetes.

Diamyd Medical har för närvarande beviljade precisionsmedicinska patent, eller har erhållit besked om att patent kommer att beviljas, för behandling och förebyggande av typ 1-diabetes på viktiga globala marknader:

  • Behandling och förebyggande av typ 1-diabetes hos personer som bär HLA DR3-DQ2 med hjälp av retogatein (GAD65) i USA, Europa, Japan, Eurasien, Mexiko, Hongkong, Israel, Sydafrika och Sydkorea, med patentskydd som gäller till 2038. Ansökningar för ytterligare länder är för närvarande under behandling.
  • Behandling och förebyggande av typ 1-diabetes hos personer som bär HLA DR4-DQ8 med insulin som antigen i Europa, Eurasien, Hongkong och Sydkorea, med patentskydd som också gäller till 2038, samt med pågående ansökningar i flera andra territorier.

Tillsammans förekommer dessa två genetiska markörer - HLA DR3-DQ2 och DR4-DQ8 - hos upp till 90 % av personer med typ 1-diabetes, vilket understryker deras breda kliniska relevans.

Om Diamyd Medical
Diamyd Medical är ett svenskt bioteknikföretag med fokus på precisionsmedicinska behandlingar för typ 1-diabetes och biologisk tillverkning. Bolagets prövningsläkemedel retogatein, baserat på rekombinant GAD65, utvärderades i fas 3-studien DIAGNODE-3 för nydebuterad typ 1-diabetes. Bolaget har etablerat en anläggning för tillverkning av biologiska produkter i Umeå, Sverige.

Diamyd Medicals B-aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market under kortnamnet DMYD B. FNCA Sweden AB är bolagets certifierade rådgivare.