DistIT: Bokslutskommuniké 2025
1 OKTOBER – 31 DECEMBER 2025
- Rörelseintäkterna uppgick till 265,5 MSEK (287,1), en minskning med 7,5 procent. Exklusive valutaeffekter uppgick rörelseintäkterna till 256,8 MSEK.
- Bruttomarginalen uppgick till 23,0 procent (25,4).
- EBITA uppgick till -0,3 MSEK (3,1).
- Periodens resultat uppgick till 8,4 MSEK (89,4). Vinsten per aktie uppgick till 0,01 SEK (3,18).
- Omsättningen från Egna märkesvaror (EMV) för hela DistIT-koncernen uppgick till 105,2 MSEK (126,5) och motsvarade en andel av omsättningen om 41,7 procent (44,3).
- Likvida medel uppgick till 70,0 MSEK (20,7 MSEK). Räntebärande nettoskuld, inklusive leasingskuld, uppgick till 123,1 MSEK (154,9 MSEK).
1 JANUARI – 31 DECEMBER 2025
- Rörelseintäkterna uppgick till 927,2 MSEK (1 167,5), en minskning med 20,6 procent. Exklusive valutaeffekter uppgick rörelseintäkterna till 905,4 MSEK.
- Bruttomarginalen uppgick till 19,0 procent (20,4). Exklusive jämförelsestörande poster avseende lagerreserveringar i Aurdel och EFUEL på 38,8 MSEK uppgick koncernens bruttomarginal till 23,2 procent.
- EBITA uppgick till -98,4 MSEK (-89,3). Justerat för jämförelsestörande poster avseende lagerreserveringar 38,8 MSEK, omstruktureringskostnader relaterat till personal 2,3 MSEK, nedskrivning av anläggningstillgångar 4,5 MSEK, nedskrivning fordringar 10,5 MSEK, avsättning för momsutredning Litauen 10,5 MSEK (se not 8) samt goodwill 30,8 MSEK totalt 97,4 MSEK, uppgick EBITA till -1,0 MSEK.
- Periodens resultat uppgick till -97,0 MSEK (-28,9) och resultatet per aktie före utspädning minskade till -0,30 kr (-1,03).
- Omsättning från Egna märkesvaror (EMV) för hela DistIT-koncernen minskade till 394,1 MSEK (461,1), motsvarande en minskning med 14,5 procent men en ökning till 44,0 procent (39,8) som andel av omsättningen.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER FJÄRDE KVARTALET 2025
- DistIT offentliggör utfall i företrädesemissionen där eget kapital ökades med 106 MSEK varav 75 MSEK influtit i likvida medel.
- DistIT har valt att ackumulera räntebetalning på sina obligationer.
- Ett samarbetsavtal ingås med madHat AB, villkorat av godkännande på extra bolagsstämma 19 januari 2026. Samarbetsavtalet avser breddning av DistITs produktutbud, gemensamt inköpsarbete samt tillhandahållande av konsulttjänster till varandra inom inköp, ekonomi och administration.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
- En extra bolagsstämma hölls 19 januari där Anders Bladh frånträder och Martin Benckert utses till ny styrelseordförande, Agata Debska väljs till ny styrelseledamot, samarbetsavtal med madHat AB beslutas samt teckningsoptionsavtal för CEO godkänns.
- Tomas Fällman lämnar posten som CFO i DistIT AB och kommer att kvarstå under uppsägningstiden på sex månader.
- DistIT har valt att ackumulera räntebetalning på sina obligationer för obligationens resterande löptid.
VD HAR ORDET
STRUKTURELLA FÖRÄNDRINGAR
DistIT’s konsolideringsarbete kopplat till bolag, varumärkesportfölj och sortiment är i princip avslutat. Stärkt av en förbättrad likviditet från höstens företrädesemission är fokus återigen på lönsam tillväxt. Koncernen består nu av Aurdel inklusive Deltaco Baltics, EFUEL samt det egna varumärket Tight AV.
Med en ny stark ägarstruktur så finns det en bra plattform för utveckling av verksamheten de närmaste åren. Till följd av ägarförändringarna har styrelsen under kvartalet utökats med en medlem, Martin Benckert, som under Q1 2026 även valts in som Styrelsens ordförande.
FINANSIELL UTVECKLING I KVARTALET
DistIT omsatte 265,5 (287,1) MSEK, en nedgång med 7,5 procent.
Bruttomarginalen för koncernen minskade till 23,0 procent (25,4). Koncernens EBIT för kvartalet uppgick till -2,2 MSEK (1,2).
Tillgång på produkter har förbättrats för Aurdel under fjärde kvartalet och det kommer fortsätta in i starten på 2026 då vi investerar i ökad tillgänglighet. EFUEL tar fortsatt marknadsandelar och fjärde kvartalet innebar totalt sett en ökning i omsättning även om december rent traditionellt är en svag månad i branschen.
Med fortsatt stark likviditet, en marknad som bedöms resultera i tillväxt under 2026 tillsammans med våra egna målsättningar och planer kring varumärken, produktinnovation, service och tillgänglighet så går vi väl rustade in i 2026.
AURDEL
Rörelseintäkterna minskade med 13,3 procent till 224,5 MSEK (259,0).
Basen i verksamheten är våra Egna märkesvaror som kompletteras med en konstant sortimentsutveckling av Externa märkesvaror samt god kostnadskontroll. Med stöd av en stärkt likviditet kan vi investera i ökad tillgänglighet av produkter, utveckling av nya produkter samt ökad servicegrad gentemot våra kunder. Vi har fortsatt ett högt fokus på att öka omsättningshastigheten i vårt lager.
EFUEL
EFUEL visar tillväxt men har fortsatt svag lönsamhet. Marknaden utvecklas svagt och det kan komma att begränsa möjligheterna till tillväxt.
TIGHT AV (tidigare del av SEPTON)
Septon, verksamheten för professionellt ljud, bild och ljus såldes i slutet av april 2025. Kvar är det egna varumärket Tight AV som utvecklas enligt plan.
HÅLLBARHET
Vårt hållbarhetsarbete fortsätter med särskilt fokus på våra leverantörer. En styrka är vår närvaro i Kina där vi har ett eget kontor med lokala medarbetare som arbetar nära våra leverantörer. Senaste kvartalet innebär även fortsatta kunddialoger, som hjälper oss att förstå hur krav och förväntningar ändras över tid. Vi har också lagt fokus på EU’s förordning om prissättning av koldioxidutsläpp (CBAM), genomgått en hållbarhetsrevision kopplat till produkter samt förberett rapportering enligt standarden VSME som EU-kommissionen har rekommenderat för små och medelstora företag.
Älvsjö, 20 februari 2026
Peter Bäckius
Group CEO, DistIT