Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Ratosbolaget HL Display har tecknat avtal om att förvärva Top Global

RATO BPressmeddelande22.10.2026 klo 09.45

HL Display har tecknat avtal om att förvärva Topglobal SL, Top Global, en spansk leverantör av lösningar inom visuell kommunikation och marknadsföring för detaljhandeln och varumärkes-leverantörer. Förvärvet stärker HL Displays närvaro i Spanien och bolagets position som en ledande leverantör av lösningar för butikskommunikation och varuexponering i Europa. Att genomföra värdeskapande tilläggsförvärv i plattformsbolagen är ett prioriterat område i Ratos strategi 2030.

”HL Displays förvärv av Top Global visar på Ratos förmåga att kombinera en högre förvärvstakt med disciplinerad kapitalallokering. Genom att fokusera på bolag med hög kvalitet i intjäningen, attraktiva värderingar och tydlig potential för värdeskapande fortsätter vi att exekvera på Ratos strategi 2030. Detta är HL Displays tredje tilläggsförvärv under 2026”, säger Gustaf Salford, VD för Ratos.

”Jag är mycket glad över att kunna offentliggöra förvärvet av Top Global. Bolagets etablerade lokala plattform för produktion, tryck och installation, i kombination med starka kundrelationer inom detaljhandeln i Spanien, gör Top Global till ett mycket bra strategiskt komplement till vår befintliga verksamhet och vårt marknadserbjudande. Genom att förena de två teamen kan vi erbjuda våra kunder i Spanien ett bredare och mer heltäckande utbud av lösningar för butikskommunikation och varuexponering. Jag ser fram emot att välkomna Top Globals medarbetare till HL Display”, säger Jonas Magnusson, VD för HL Display.

Top Global grundades 2001 och har etablerat sig som en pålitlig leverantör av lösningar inom butikskommunikation och tryck för detaljhandels- och varumärkeskunder i Spanien. Bolaget är baserat i Móstoles, nära Madrid, och har 31 medarbetare samt starka och långvariga relationer med ledande detaljhandelsaktörer på den spanska marknaden. Under 2025 hade bolaget en årsomsättning om cirka 60 MSEK och en rörelsemarginal i nivå med HL Display.

Förvärvet förväntas slutföras under det fjärde kvartalet, under förutsättning att sedvanliga villkor för transaktionens slutförande uppfylls.

Om HL Display
HL Display är en ledande leverantör av lösningar inom butikskommunikation och varuexponering och hjälper sina kunder att skapa en bättre butiksupplevelse för såväl konsumenter som butikspersonal. Bolaget grundades 1954 och finns idag representerat i fler än 70 länder, med lösningar i 350 000 butiker. HL Display hjälper sina kunder att öka försäljningen, inspirera konsumenter, effektivisera verksamheten, minska svinnet och förbättra arbetet i butik. HL Display har huvudkontor i Stockholm och försäljningskontor i 26 länder, som täcker 40 marknader, samt distributionspartners på övriga marknader globalt. Bolaget har 1 600 medarbetare och hade 2025 en nettoomsättning om 2 834 MSEK och en justerad EBITA om 387 MSEK.

Ratos äger 98 procent av HL Display.

För mer information, vänligen kontakta:
Katarina Grönwall, kommunikations- och hållbarhetschef
070-300 35 38
katarina.gronwall@ratos.com

Anna Vilogorac, CFO och IR
070-616 50 19
anna.vilogorac@ratos.com

Om Ratos
Ratos är ett svenskt börsnoterat investmentbolag med fokus på långsiktigt, aktivt ägande. Bolaget har majoritets- och minoritetsinnehav i nordiska företag. Under 2025 uppgick nettoomsättningen till 19 miljarder SEK och justerad EBITA till 1,9 miljarder SEK. Ratos har cirka 9 100 medarbetare och har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige.

Bifogade filer
Pressmeddelande