Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-08-14 04:00 GMT. Ge feedback här.
Vi upprepar vår Minska-rekommendation för Administer och justerar vår riktkurs till 2,3 euro (tidigare 2,4 EUR). Bolagets Q2-resultat var lägre än våra förväntningar, vilket dock till stor del berodde på engångsposter relaterade till Sarastia-arrangemanget. För resten av året förutspår bolagets utsikter en stark resultatförbättring, vilket de redan genomförda effektiviseringsåtgärderna skapar en god grund för. Om resultatförbättringen fortsätter nästa år, kommer även aktiens värdering att sjunka till en måttlig nivå. Efter en svag inledning på året har bolaget fortfarande mycket att bevisa i detta avseende, och vi förblir i en observationsposition gällande aktien.
Sarastia medförde ett väntat tillväxtsprång i omsättningen
Administer-koncernens Q2-omsättning ökade nästan i linje med våra förväntningar med 63 % till 31,2 MEUR. Tillväxten drevs som väntat av Sarastia-förvärvet, vilket fick omsättningen inom den offentliga sektorn att hoppa till 14,1 MEUR (Q2’25: 0,8 MEUR). Omsättningen inom den privata sektorn minskade med 2 % till 14,4 MEUR, då utmaningar som redan sågs under Q1 (förseningar i mjukvaruprojekt, minskad efterfrågan från befintliga kunder samt uppsägning av vissa kundavtal) tyngde den organiska utvecklingen. Omsättningen från personaluthyrning minskade med 15 % till 3,3 MEUR, men tillväxten var redan något positiv jämfört med föregående kvartal.
Engångsposter tyngde resultatet
Administers EBITDA uppgick till 0,5 MEUR under Q2 (Q2’25: 1,9 MEUR), vilket var betydligt lägre än vårt estimat på 2,5 MEUR. Vårt estimat beaktade dock inte de engångskostnader som var förknippade med Sarastia-förvärvet. Justerat för dessa var den jämförbara EBITDA 1,8 MEUR. Den organiska omsättningsminskningen tyngde marginalutvecklingen, då effektiviseringsåtgärder alltid ligger något efter. Administer uppskattar att resultateffekten av de effektiviseringar som redan genomförts i Sarastia uppgår till 2,5 MEUR på årsbasis, vilket kommer att börja synas från början av Q3. Mot slutet av året förväntas även åtgärderna inom den privata sektorn (Q2’26 EBITDA 1,6 MEUR, 11 % av omsättningen) börja synas i resultatet.
Guidningen startar i underläge efter H1
Administer guide:ar för en omsättning på 105-115 MEUR och en EBITDA på 6,5-9,0 MEUR för år 2026. Efter H1 har företaget en EBITDA på 1,9 MEUR, så resultatet måste förbättras avsevärt under H2 för att uppfylla guidningen. Tack vare redan vidtagna åtgärder (personalminskningar, besparingar i externa tjänster samt sammanslagning av lokaler) estimerar vi att marginalen kommer att förbättras avsevärt under H2. Dessutom kan den ljusare ekonomiska utsikten i Finland ge viss draghjälp under slutet av året. Efter ett svagare Q2-resultat än förväntat sänktes dock vårt EBITDA-estimat för innevarande år till den nedre delen av guidningen, 6,7 MEUR, och riskerna för att uppnå guidningen har ökat. Detta beror delvis på engångsposter relaterade till Sarastia-arrangemanget, och med en jämförbar EBITDA (2026e: 8,0 MEUR) skulle det se betydligt lättare ut att uppnå resultatguidningen. För år 2027 estimerar vi att EBITDA kommer att öka till 9,6 MEUR (7,8 % av omsättningen), vilket enligt vår bedömning kräver en vändning i Sarastias resultat samt förbättrad utveckling även i andra affärsområden.
Vi förblir i en observationsposition gällande aktien
För år 2026 är aktiens multiplar (P/E 35x och EV/EBIT 18x) höga, vilket delvis beror på att resultatet tyngs av engångsposter. Sarastias multiplar för 2027 (10x och 9x), som fullt ut beaktar bolaget, är däremot måttliga. Om resultatförbättringen fortsätter enligt våra prognoser därefter, kommer värderingen för 2028 (P/E 9x och EV/EBIT 8x) att bli mycket måttlig. I ett gott scenario skulle Sarastias marginal på medellång sikt också kunna vara betydligt bättre än våra nuvarande prognoser, men innan det finns bevis för en vändning anser vi att förväntningarna bör hållas försiktiga. Relativt sett ser bolagets värdering inte heller särskilt attraktiv ut för de närmaste åren, då värderingsnivåerna för flera tjänsteföretag på Helsingforsbörsen fortfarande är låga.
This content is only available for logged in users