Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Du kan ladda ner hela rapporten på engelska i PDF-format från knappen ovan.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-09-23 05:00 GMT. Ge feedback här.
Kreate höjde sin guidning för tredje gången i år. Höjningen var väntad, men dess storleksklass överträffade klart våra tidigare estimat. Samtidigt meddelade bolaget att vd:n lämnar sin post före utgången av nästa år, vilket vi naturligtvis ser som en förlust, även om en lång övergångsperiod möjliggör ett kontrollerat vd-byte. Våra estimat för de kommande åren höjdes tydligt och främst drivet av marginalen, eftersom vi förväntar oss att ett framgångsrikt projektgenomförande, en växande andel privata projekt och den operationella hävstången stöder lönsamheten även de kommande åren. Till följd av ganska betydande estimatrevideringar och en ytterligare stärkt utsiktsbild höjer vi vår riktkurs till 38 euro (tid. 30 euro). Vår rekommendation förblir på Öka-nivån.
Bakom Kreates nya helårsguidning ligger flera tillväxtmotorer som drar starkare än vi väntat oss. Enligt bolaget har projekten framskridit snabbare än tidigare förutsett, och datacenterprojekt lyftes fram separat som en tillväxtpelare för både Kreate och KFS Finland. Dessutom stöds tillväxten av nya projekt som vunnits efter den föregående guidningsuppdateringen. Vi ansåg att just nya order var den sannolikaste utlösande faktorn för en positiv vinstvarning, eftersom bolaget redan i rapporten för det andra kvartalet bedömde att det skulle nå det föregående omsättningsintervallet enbart med orderstocken vid juni månads utgång.
Den positiva vinstvarningen överskuggades av att vd Timo Vikström, som framgångsrikt lotsat bolaget i tio år, har sagt upp sig, även om han fortsätter i sin roll till slutet av nästa år. Vi ser naturligtvis detta som en förlust för Kreate, men en exceptionellt lång övergångsperiod på över ett år möjliggör ett kontrollerat vd-byte och minimerar de operationella riskerna på kort sikt.
Även om våra tidigare estimat förväntade sig en tredje positiv vinstvarning (omsättning 662 MEUR, EBITA 28 MEUR), materialiserades den klart starkare än våra förväntningar. Den uppdaterade guidningen (omsättning 670–710 MEUR, EBITA 32–36 MEUR) innebär en omsättningstillväxt på 104–126 % för det andra halvåret och ett EBITA-marginalintervall på ungefär 5,0–6,5 %. Tillväxten stöds av förvärvet av SRV Infra vid årsskiftet samt konsolideringen av KFS Finland från och med början av april, men enligt vår bedömning är ungefär två tredjedelar av tillväxten under det andra halvåret organisk. Bakom den organiska tillväxten ligger en rekordstark orderstock, som vid sidan av datacenterbyggande drivs brett av bland annat försvarsrelaterade projekt samt mer traditionella infrastruktur- och järnvägsprojekt.
Varken orderstocken för närvarande omsätts i snabb takt till omsättning, tror vi att bolaget även inleder nästa år med en orderstock som är klart starkare än under jämförelseperioden. Volymnivån stöds dessutom av den fleryriga naturen hos flera stora projekt. Efterfrågan med koppling till datacenter upprätthålls i sin tur av projekt som redan fått ett investeringsbeslut men som ännu inte har inletts.
Kreates aktie har stigit med över 150 % sedan vår rekommendationsändring i februari, men uppgången har enligt vår ståndpunkt varit motiverad, eftersom våra vinstestimat för innevarande och kommande år ungefär har fördubblats under samma tidsperiod. Med våra nuvarande estimat förblir bolagets värdering (2026–27e EV/EBIT 11–9x, P/E 13–12x) som helhet på en attraktiv nivå i förhållande till den värderingsnivå vi godkänner (EV/EBIT 10–12x, P/E 10–13x). En betydande uppsida från den nuvarande nivån skulle enligt vår mening göra nödvändigt med ytterligare bevis på att den nuvarande resultatonivån är uthållig, eftersom resultanivåns kontinuitet, trots goda fundamentala värden, är aktiens tydligaste riskfaktor efter årets nivåhopp.
This content is only available for logged in users