Vaikutat käyttävän laajaa näyttöä, haluatko laajentaa myös videosoittimen näkymän?
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Huomio: Tämä on koneellisesti luotu transkripti ja se saattaa sisältää epätarkkuuksia.
Kalmar julkisti tänään Q2-tuloksensa, ja sen tiimoilta mulla on haastattelussa yhtiön toimitusjohtaja Sami Niiranen. Terve Sami! Terve, terve. Lähdetään perinteiseen tyyliin käymään läpi mennyttä kvartaalia. Niin mitä nostaisit pääkohdiksi Q2:lta?
Sanotaanko, että jos. Jos katsotaan kokonaisuutta, niin mun mielestä oli ihan vahvaa tekemistä läpi linjan, että siellä löytyi hyvin paljon positiivisia elementtejä Q2:n osalta. Jos lähdetään nyt myynnistä eli liikevaihdosta, niin siinä tehtaat toimittivat hyvin laitteita ja materiaalia, että saatiin niitä laskutettua asiakkaille, eli myynti oli hyvällä tasolla. Kassavirta oli hyvin vahvaa myöskin. Sanoisin sitten, että jos katsotaan kannattavuutta absoluuttisesti eli miljoonissa euroissa, niin todella hyvä. Hyvä kvartaali, suhteellisesti sitten 12,4 %. No okei, siihen jäi ehkä vähän parantamista, mutta kvartaalit ei ole aina ihan samanlaisia kuin ollaan nähty tässä viime vuosina myöskin. Ja sitten tämä tehokkuusohjelma on Driving Excellence, niin kutsuttu. Oikein. Oikein hyvin edistyi myös se, että ollaan jo lähellä 50 miljoonaa bruttotehokkuussäästöissä siellä puolella.
Ja sitten, mikä ilahdutti kyllä mieltä, oli sitten nämä muutamat tilaukset ja erityisesti ne, mitkä linkittyi sitten näihin täyssähkölaitteisiin. Ja niitä tuli eri puolilta maailmaa ja eri maanosistakin, että ne ei ollut pelkästään yhdestä maasta. Niin sanotaanko, että kokonaisuudessaan kun vetää yhteen kvartaalin, niin ihan vahvaa tekemistä.
Justiinsa näin. Ja tosiaan tänäänhän useampi tilausjulkistus tulikin, mutta ehkä jos mennään siihen kannattavuuteen ja nimenomaan marginaaliin, niin. Operatiivinen tulos kasvoi, kuten mainitsit. Mutta sitten samaan aikaan marginaali oli paineessa siellä laitepuolen vetämänä, ja mainitsit, että siinä oli tuo tuote. Miksi vaikutti niin, pystyykö vähän avaamaan, että mikä siihen? Miksi se sitten oli tekijänä?
Joo, niin kuin sanoin aluksi, niin kvartaalit vaihtelee ja kannattavuuden ynnä muuta. Tärkeintähän on se, että me ollaan ennustettavia ja me mennään kohti sitten konsolidoidusti sitä 15 prosentin kannattavuutta koko Kalmarin osalta 2028 mennessä. Se on se tärkein asia siinä. Mutta sitten esim. Nyt tässä Q2-kvartaalissa siellä oli toimituksia, isompia toimituseriä kuin myös pienempiä. Eli se on sitten miksaus tavallaan näistä kaikista, ja sieltä se tulee eri maanosista ja muualta. Että ne sanotaanko, että ehkä sitten kasaantui enemmän. Jos katsotaan sitä prosenttia, niin tälle kvartaalille verrattuna edelliseen, milloin myynti oli paljon pienempi, 420 miljoonaa. Kuitenkin kannattavuus melkein samalla tasolla. Koko Kalmarin osalta tässä se näkee sen vaihtelun, että se olisi yksi asia, ja sitten toinen oli myöskin tämä kustannuspuoli eli logistiikkakustannukset, tämmöiset laivauskustannukset ynnä muut. Siellä oli kustannuspainetta tai oli korkeampaa kustannusta. Materiaali. Mitä tulee öljyyn, teräkseen, sähkökomponentteihin muun muassa, niin siellä hienoista kustannusnousua, kuin myös tariffit edelleen, vaikka niitä hyvin mitigoitiinkin. Eli siellä ei paljon ollut sitten enää tällaista laimentumista tavallaan tariffien johdosta, niin sieltä se tulee. Oikeastaan tämä koko 12,4 %, että se ei ehkä ole ihan suhteessa siihen 480 miljoonan myyntiin.
Mutta jos katsotaan kokonaisuutta, niin tietysti täytyy laskea sitten tämä huoltopuoli. 17 %, iloinen siitä, että se parani nyt siitä Q1:n 16 prosentista prosenttiyksikön. Mutta jos katsotaan viime vuotta, niin mehän tehtiin 17,6 % servicessä huoltopuolella. Elikkä silti se on alle sen. Eli koko Kalmarin osalta totta kai se hieman alhaisempi huollon kannattavuuskin vaikuttaa.
Kyllä, kyllä, justiinsa näin. Ehkä jos menee vielä ihan yhdellä tarkentavalla kysymyksellä siihen laitepuoleen, niin tosiaan Eco-portfolion tuotteet oli selkeässä kasvussa, mutta tästä ei kuitenkaan tarvitse olla huolissaan, että tämä sitten dilutoisi tuolta laitepuolen marginaalia.
Eco-portfolio, se on. Se on fantastinen portfolio, ja sehän käsittää täyssähkölaitteet, hybridilaitteet, mitkä on sitten diesel-akkukäyttöisiä, kuin myöskin sitten huoltopuolen. Nämä vastuulliset ratkaisut. Ja se huoltopuolen vastuulliset ratkaisut on itse asiassa yli puolet siitä. Eli ei siitä tarvitse huolehtia tai huolestua. Eli me sitä koko ajan raivataan kyllä, että se tulee olemaan kannattavaa bisnestä.
Just näin. Palvelupuoleen viittasitkin tuossa jo vähän, mutta tosiaan yleisesti jos miettii, niin viime kvartaalilla oli haasteita, ja yksi teema mikä silloin nousi esille oli tämä USA:n varaosamyynti. Niin mikä tilanne siellä tällä hetkellä on?
No sanotaanko, että kokonaisuudessaan USA:n markkina on ehkä kaksijakoinen, eli siellä laitepuolella ja erityisesti terminaalitraktoripuolella ja tässä jakelukeskusympäristössä, niin siellä on ollut hyvää tekemistä. Siellä se parantuminen, myynnin parantuminen, on jatkunut, kun taas sitten varaosapuolella edelleen ollaan sanotaanko sellaisella etenee tasaisesti. Sanotaan, että ei oikeastaan eroa kuin ykkösestä. Eli jos puhutaan hitaammasta markkinasta, niin se jatkui sitten Q2:lla. Ja mistä sitten johtuu, niin siinä on tietysti eri syitä takana, mutta sehän on tämä niin kutsuttu Cass Freight -indeksi, eli mikä mittaa volyymi- ja materiaalivirtoja USA:ssa, niin se on tullut monta vuotta alaspäin. Nyt on pientä valoa tunnelin päässä ehkä ollut viime kuukausina vasta siellä, ja se korreloi aika hyvin tähän meidän varaosamarkkinaan. Eli ihan sitäkin myötä niin se markkina on ollut alhaalla.
Kuin myös sitten kun laitetilauksia tulee, niin huoltovaraosat ei mene välttämättä käsi kädessä, että siellä on tämmöistä aikaviivettä ennen kuin sitten huolto lähtee. Ehkä laitteet on käytössä ja ehkä mennyt takuuajat umpeen ynnä muut, niin että saadaan sitten sitä varaosamyyntiä enemmän niille laitteille. Pohjaa tietysti sille olemassa olevalle laitekannalle, mitä meillä on siellä suunnassa, mutta se on vähän tämmöinen kombinaatio näistä.
Kyllä, kyllä. No ehkä tuosta sitten aasinsiltana. Niin, miten tuo ylipäätään muuten kysyntätilanne on? Jos lähdetään vaikka maantieteellisesti katsomaan, niin ehkä tuossa Amerikan markkinaa tuli käytyä, mutta jos katsotaan sitten Eurooppaa ja Aasiaa.
Kokonaisuudessaan globaalisti stabiilia, niin kuin me indikoidaan, että seuraavat kuusi kuukautta kysyntäympäristö pysyy suurin piirtein samana mitä edelliset kvartaalit. Ja jos katsotaan edellisiä kvarttaaleita, vaikka neljä kappaletta, elikkä viimeinen vuosi taaksepäin katsotaan, niin jos tilauksia nyt tarkastelee, niin hyvin lähellä ollaan oltu siellä 450 miljoonan luokassa, mutta sehän ei ole sama kuin se markkinaympäristö, mutta kuitenkin nyt indikoidaan, että jatkuu suunnilleen samalla tasolla. Ilahduttavaa, että USA:n tai Amerikoiden markkina oli nousussa. Nyt siellä on pientä sanotaanko valoa tunnelin päässä. Niin laitepuolella. Ja tosiaan varaosat vielä odottaa sitä kasvua.
Eurooppa, viime vuoden vastaava kvartaali. Siellä oli sitten aika paljon näitä isompia tilauksia, näitä konttilukkitilauksia ynnä muita, mitä nyt ei ollut sitten tällä kvartaalilla. Mä en vetäisi siitä sen isompaa johtopäätöstä toistaiseksi, että niitä tietysti yritetään nyt saada sitten tulevina kuukausina ja kvartaaleina sisään myöskin. Eli kokonaisuudessaan hyvin stabiilia. Aasian markkina, sehän on ollut meillä tasaista, ollaan kasvettu siellä. Ollaanko kasvettu markkinoiden mukana vai ei? Se on sitten toinen asia. Se on hyvin kilpailtu markkina, että siellä tapahtuu kyllä paljon, että fokus sinnekin suuntaan jatkuu.
Kyllä, kyllä. No ehkä sitten tuohon Lähi-idän tilanteeseen. Mikä on totta. Tässä nyt edelleen tapetilla ja taas nostanut päätään tässä viime viikkoina. Mutta onko sillä ollut selkeitä vaikutuksia kysyntään taikka muita vaikutuksia? Sitten tietysti tuo kulupuoli ehkä mainitsikin vähän, että sinne tietysti on tullut, etenkin sinne logistiikkaan. Mutta miten se kysyntä, niin onko siellä asiakkaiden päätöksenteossa viiveitä?
Jos sanotaan nyt, sekin on ehkä kaksijakoinen, että siellä on tapahtunut semmoisia muutamia Lähi-idän suunnassa investointeja. Mitkä on sitten johdannaisia varmaan tästä konfliktista. Eli siellä on löytynyt uusia tai on perustettu uusia kuljetusreittejä, ja tiettyjä vanhempia satamia on sitten herätetty eloon. Eli sinne on tullut ihan tilauksia, että ollaan saatu lisätilauksia, mikä on tietysti positiivista.
Sitten toisaalta taas tarkastellaan itse tätä konfliktia, niin sehän aiheuttaa epävarmuutta maailmaan, että meillä on tietysti nämä edelliset konfliktit, mitkä osa niistä on edelleen meneillään. Ja sitten on tariffit ja sitten on tämä Lähi-idän konflikti ynnä muut, niin ei se helpota sitä epävarmuutta. Ja siltä tiimoilta tai siltä puolelta, niin voi sanoa, että ehkä päätöksenteon viivästymistä tiettyihin bisneksiin tai tarjouksiin on nähtävissä. Eli tavallaan ehkä tämmöistä pienempää laitetta voi olla mennyt sitten vähän enemmän, mitä me ehkä ajateltiin tässä kvartaalin aikana. Mutta sitten taas on viivästynyt. Tuossa isommalla laitepuolella kylläkin. Se on se mitä se tekee, ja epävarmuudet jatkuu.
Tietysti justiinsa näin, mutta odotatte kuitenkin tuon kysyntätilanteen pysyvän suurin piirtein samanlaisena. Kyllä. Ja pystyykö siinä sitten? Millaisia oletuksia tietysti tämän taustalla on. Tietysti varmaan voi tulkita, ettei odoteta, että tuo tilanne nyt ihan maailmantaloutta solmuun vetäisi, mutta onko jotain tarkempia oletuksia mitä siellä on taustalla?
Ei, me katsotaan meidän tilauskantaa. Tietysti on tilauskanta mitä meillä on, mutta myöskin sitä tulevaa putkea. Mitä siellä on sitten meneillään. Asiakkaiden kanssa keskustellaan, diilereiden, jälleenmyyjien kanssa, asiakkaiden kanssa. Sieltähän me saadaan hyvää dataa. Me katsotaan käyttötunteja tämän meidän kytkettyjen laitteiden osalta, ja sitten myöskin tietysti tarkastellaan näitä ulkoisia parametreja kuten näitä konttivolyymivirtoja jälleen tai näitä jakelukeskusmittareita ynnä muita. Eli sieltä kun ne kaikki yhdistää, niin sieltä oikeastaan tulee se tämmöinen johtopäätös.
Ja palaisin vielä siihen Lähi-itään. Sen verran tosiaan jo kustannuspuolella siinä on tullut vähän negatiivista vaikutusta, mutta Lähi-idän bisnes itsessään, kun mainitsin, että on voinut tulla muutama tilaus enemmän sieltä, niin tässä viimeisellä kvartaalilla se itsessään ei ole mikään kovin merkittävä bisnes meille, että merkittävä bisnes, mutta ei niin vaikuttava bisnes kuitenkaan meidän koko Kalmarin tulokseen.
Justiinsa näin. Kytkettyjen laitteiden aktiviteetista voisi kysyä, kun mainitsit, ja välttämättä kaikki katsojat ei katsonut tätä webcastia, niin haluatko lyhyesti tiivistää millaista dataa oli? Oli tuossa Q2:lla.
Hyvin stabiilia siinäkin. Eli sanotaanko, että aavistuksen vihreällä. Eli positiivista eri puolilla maailmaa käytännössä. Elikkä. Eli nähdään, että hieman enemmän laitteita käytetty, ei mitään radikaalia muutosta, että sanotaanko, että ei niin kvartaalitasolla verrattuna edelliseen kvartaaliin kuin myöskin vuoden takaiseen, niin hyvin stabiili kuva oikeastaan siltäkin puolelta. Ja niitähän on niitä kytkettyjä laitteita meillä sitten. Niin. 17 000-plus toiminnassa.
Just näin. Ehkä sitten jos nivoo tätä, mitä puhuttiin marginaaleista ja kysynnästä, niin voi. Yhteen, toistitte kuitenkin kuluvan vuoden ohjeistuksen, joka on se, että odotetaan liikevoittomarginaalin olevan yli 12,5 %. H1:n jälkeen ollaan ihan aavistuksen perässä. Mutta millä toimenpiteillä tuo saavutetaan? Kuinka luottavainen on.
Luottavainen. Koska me vahvistettiin meidän. Tämä ohjeistus ehdottomasti. Eli pitää parantaa tästä H2:sta, jos näin yksinkertaisesti ajatellaan. Siinä se on sitten konsolidoitu toimenpide tavallaan huoltopuoli kuin myöskin laitepuoli. Eli sieltähän se tulee sitten.
Mutta sanotaanko, että ehkä resepti on aika lailla vastaava kummallakin puolella, niin laitepuolella kuin huoltopuolella. Elikkä ollaan asiakkaiden lähellä, tarjotaan heille meidän fantastisia ratkaisuja, ja siihen fantastisiin ratkaisuihin kuuluu meidän tämä läsnäolo, ihmiset, huoltoteknikot ynnä muut ympäri maailmaa. Keitä meillä on, tuotteet, teknologiat. Se tuki, tämä jälleenmyyntituki mikä meillä on, ja sitten tämä koko maailmanlaajuinen läsnäolo eli footprintti, niin sitä tarjotaan meidän asiakkaalle proaktiivisesti kuin myöskin meidän jälleenmyyjille. Eli sieltä se lähtee, että volyymia pitää saada ylöspäin. Se on ehdottomasti tavoite. Eli me halutaan kasvaa ja halutaan kasvaa kannattavasti.
Ja miten kannattavuutta sitten? Miten sen kanssa työskennellään, niin se on sitten hinnoittelua ja se on sitten kustannusten hallintaa niin tuotekustannusten kuin myöskin sitten näiden kiinteiden kustannusten ynnä muiden. Eli se on tosi tärkeä osa-alue. Sitten ehkä otetaan yhtenä osa-alueena vielä tämä tehokkuusohjelma Driving Excellence, niin sinne valtavasti panostuksia myöskin, että siellä katsotaan tätä meidän koko toimintamallia. Siellä on paljon fokusta sitten hankintapuolelle, siellä on hinnoittelu ja kaikki muut nämä mukana, laadut, prosessit ynnä muut. Eli kyllä me hyvin holistisesti viedään tätä yhtiötä ja kannattavuutta eteenpäin. Elikkä. Eli siinä oikeastaan sitä reseptiä. Mutta kaikki lähtee siitä, että meillä on fantastiset ihmiset ja ollaan asiakkaiden lähellä.
Kyllä, kyllä. Ehkä viimeisenä voisin vielä. Jos katsotaan taas loppuun vähän pidempää aikaväliä. Vielä tuonkin vastauksen ulkopuolelta tuo korvauskysyntä ja sen rooli laitemarkkinan ajurina, että olette sen joskus historiallisesti nostaneet, että se on hyvinkin merkittävä osa tuota kokonaismarkkinaa laitepuolella ja tota. Ehkä siihen liittyy, että millainen se kasvunäkymä siellä on ja onko siinä sen roolissa tapahtunut viime aikoina jotain muutoksia suhteessa historialliseen tasoon.
Joo, se on hyvä kysymys. Sanotaanko, että mulla ei nyt ole ihan eksaktia dataa, mutta reilusti suurin osa meidän laitemyynnistä tulee, tai yleisesti myynnistä tulee, korvausinvestointeina, ei laajennuksina tai uusina investointeina. Eli siinä puhutaan reilusti yli 50 %. Se on ehkä semmoinen lähtökohta. Siinä se sitten vähän vaihtelee eri asiakassegmenteissä aavistuksen, mutta se nyt on pysynyt kuitenkin tässä viime vuodet.
Mutta onhan siellä investointeja sitten tapahtumassa. Laajennuksia. Nyt nostin tämän Lähi-idän, eli sieltä tullut tavallaan uusia pienempiä operaatioita, että pystytään sitten toimittamaan tätä materiaalia. Jos ajatellaan ehkä sitten näitä. Kuljetuspuolelle tai sataman terminaalipuolelle on tullut tämmöisiä intermodaali-väliterminaaleja perustettua, että sekin on uutta bisnestä, jos siellä välilastataan ja näihin juniin tai rekkoihin sitten tätä tavaraa. Ehkä jakelukeskuspuoli nyt on pysynyt suurin piirtein samana, mutta sitten raskas logistiikka, valmistava teollisuus, niin onhan sielläkin sitten eri toimialoilla, voi olla metalliteollisuutta tai kaivoksia, tullut uusia toimipisteitä.
Eli kyllä niitä uusia investointeja tapahtuu siellä, mutta ei, se ei todellakaan ole se määräävä isompi puoli siinä, että kyllä se on se. Korvausinvestoinnit tosi tärkeitä, ja just se, että me ollaan lähellä asiakkaita. Meillä on se 70 000 laitetta ympäri maailmaa käytössä, ja asiakkaat käyttää niitä, niin todella yritetään maksimoida se puoli siinä, että asiakkaat ovat tyytyväisiä.
Justiinsa näin. Kiitos, se oli paljon haastattelussa, ja tsemppiä loppuvuoteen!
Kiitos paljon, samoin.
Kalmarin Q2 sujui vahvasti läpi linjan, kun myynti kasvoi kiitettävästi ja kannattavuuskin oli kelpo tasolla. Erityisen positiivista oli runsas tilausvirta. Kalmarin toimitusjohtaja Sami Niiranen kommentoi analyytikko Aapeli Pursimon haastattelussa.
Aiheet:
00:00 Aloitus
00:08 Q2:n pääkohdat
01:29 Laitepuolen kannattavuus ja tuotemix
04:23 USA:n varaosamyynti
05:50 Yleinen kysyntätilanne
07:16 Lähi-idän konfliktin vaikutukset
10:03 Kytkettyjen laitteiden aktiviteetti
10:47 Ohjeistus
12:51 Korvauskysyntä