Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Huomio: Tämä on koneellisesti luotu transkripti ja se saattaa sisältää epätarkkuuksia.
Luotea julkaisi tänään toisen kvartaalin tuloksensa, ja meillä on haastattelussa yhtiön toimitusjohtaja Antti Niitynpää. Tervetuloa, Antti! Kiitos. Haluaisitko alkuun tiivistää, että miten Luotean toinen kvartaali meni?
No, oli hyvää ja huonoa, mutta kokonaisuudessaan meidän liikevaihto lähti kasvuun, mitä se ei ole viimeisinä kvartaaleina tehnyt. Pystyttiin parantamaan 36 pinnaa meidän EBITAa, mikä on hyvä. Ruotsin käänne jatkuu, mikä on hyvä. Toki kerrottiin myös, että vaihdetaan vetäjää, ja halutaan kiihdyttää sitä kasvua, mutta tähän mennessä Ruotsin tilanne on mennyt eteenpäin, ja sitten kiinteistön ylläpitopalvelut Suomessa. Niin, kääntyi kasvuun ja kasvoi ihan selkeästi viisi pinnaa. Se oli hyvä.
Siivouksen tilanne on ollut vähän heikko, markkina on pehmeä ja asiakkaat eivät osta lisämyyntiä. Ja se oli se pettymys. Mutta meillä on siellä tosi paljon tehostamistoimenpiteitä käynnissä, ja me ollaan perinteisesti oltu siivouksessa todella tehokkaita ja hyviä, ja se on sellainen bisnes, johon luotan itse aina, että se tiimi, joka siellä siivouksessa on, on pystynyt aina kääntämään sen tuloksen kyllä aika nopeasti.
Aivan. Suomessa tulos laski, kuten se on tehnyt parin aiemman kvartaalin aikana myös. Niin mistä tämä johtui? Ja toisaalta, oletteko te saanut tehokkuutta enemmän, jos vertaa vaikka Q1:een?
Joo, Q2:n tehokkuus parani, ja se johtuu siivouksen tästä volyymilaskusta hyvin pitkälle, ja tehokkuutta pystyttiin parantamaan. Se käppi näiden Q1- ja Q2-kvartaalin välillä viime vuoteen pieneni, mihin on tyytyväinen. Ja meillä on käynnissä myös erilaisia lomautuksia ja muita yt-neuvotteluita, jotka tähtäävät kiinteiden kulujen laskemiseen, ja niistä odotetaan nyt sitten Q3:lla ja nelosella tuloksia.
Joo, siirrytään sitten Ruotsiin. Siellä tulos parani viime vuoteen nähden, niin miten se osui teidän omiin odotuksiinne nähden, aika lähelle?
Vähän siitä omista odotuksista jäätiin, että kyllä mä olisin odottanut, että me oltaisiin jo pikkuhiljaa päästy plussan puolelle, mutta vähän siitä jäätiin. Mutta erittäin hyvä parannus ja liikevaihdon kasvu kyllä tukee tätä loppuvuotta, kun tuo liikevaihto on kasvanut hyvin ja se tekeminen on tehostunut, että sen takia loppuvuoteen on ihan positiivisia odotuksia.
Joo, te ilmoitatte myös Ruotsissa johtajanvaihdoksesta. Niin mistä tämä kertoo, että onko oltu tyytyväisiä noihin tuloksiin, ja mitä uudelta johtajalta toisaalta odotetaan tulevaisuudessa?
No, oltiin ja ei tyytyväisiä. Tuloksia Mikko on tehnyt tiimeineen tosi hyvää duunia, mutta nyt meidän täytyy ottaa seuraava askel ja seuraava steppi kiihdyttääksemme edelleen sitä kasvua ja sitten sitä tuloskehitystä, että tarvitaan nyt seuraava askel siinä johtamisessa ja uudenlaista johtamista. Niin se oli se syy.
Ja Rickard tulee tuomaan meille sitä uudenlaista johtamista ja näkemystä. Ja hänellä on tosi vahva tuntemus Ruotsin kiinteistöpalvelumarkkinasta ja siitä, mitkä ne draiverit siellä on asiakkailla ja miten sitä tehokkuutta saadaan. Ja luotan siihen, että toivottavasti hän aloittaa helmikuussa ensi vuonna viimeistään. Mutta katsotaan, jos saataisiin aloitus aikaisemmin. Mutta tämä on alkuperäinen aikataulu.
Jatketaan vielä. Ruotsista sen verran, että onko siellä pohja tarpeeksi kunnossa, että siellä pystytään hakemaan vielä kasvua tulevaisuudessa?
On kyllä siellä. Kaikki mitä me ollaan tehty siellä kiinteiden kulujen eteen ja operaatioiden tehokkuuden eteen, on tuonut noita tuloksia, ja sitä työtä jatketaan ja sitä pohjaa parannetaan koko ajan. Mutta on se riittävän hyvä sen kasvun aikaansaamiseksi.
Okei, sitten siirrytään tänne Helsinkiin. HUSin isossa ulkoistuksessa kiinteistöhuollon toimeksi valittiin teidän kilpailija, ja julkisten lähteiden mukaan teidän tarjous oli selkeästi kalliimpi kuin kahden muun kilpailijan. Mistä tämä kertoo? Ja toisaalta, kertooko tämä jotakin teidän kilpailukyvystä?
Ei kerro. Se kertoo yksittäisestä tarjouksesta, kuinka se on laskettu ja meidän tietojen mukaan sitten kilpailutettu. Siinä oli vähän epäselviä olettamuksia niissä tiedoissa, ja sen takia oli vähän erikokoisia tarjouksia kilpailijoiden välillä, ja siitä on valitettu, ja mä uskon, että se menee uudelleen kilpailutukseen.
Aivan. Onko tällä hetkellä muita merkittäviä ulkoistusprosesseja käynnissä?
On joitain, mutta en valitettavasti pysty nimeämään, mutta on niitä käynnissä.
Aivan. Jäädään sitä seuraamaan sitten. Otetaan sitten viimeisenä. Viimeisenä kysymyksenä teidän ohjeistus: toititte varsin positiivisen ohjeistuksen tälle vuodelle. Niin onko näkymien taustalla mitään muutoksia?
No kuten kerroin, niin meidän on saatu käännettyä tämä bisnes kasvuun ja meidän sopimussalkku on kasvanut. Se oli se yksi erittäin positiivinen asia tästä Q1:stä, tai H1:stä. Sitten on meidän tehostamistoimenpiteet. Suomessakin etenee, ja se käppi kvartaalien välillä on pienentynyt, ja Ruotsin käänne etenee, niin näiden kaikkien yhteisvaikutuksena säilytettiin ennuste ja ohjeistus entisellään.
Joo, kiitos paljon haastattelusta ja tsemppiä loppuvuoteen!
Kiitos paljon!
Luotean Q2‑tulos parani vertailukaudesta. Ruotsin tulos jäi edelleen tappiolle nollatason ennusteestamme huolimatta, vaikka tulos parani selvästi vertailukaudesta. Suomen tulos heikkeni odotetusti vertailukaudesta. Yhtiö toisti koko vuoden tuloskasvuun viittaavan ohjeistuksensa. Luotean toimitusjohtaja Antti Niitynpää kommentoi videolla.
Aiheet:(00:08) Q2:n kehitys(01:12) Suomessa tulos laski(01:48) Ruotsin tulos parantui(02:21) Ruotsin vetäjä vaihtui(03:11) Onko Ruotsin pohja kunnossa?(03:32) HUSin kiinteistöhuollon ulkoistus(04:05) Muut ulkoistusprosessit?(04:13) Ohjeistus