• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Tiivistelmä
Transkripti
  • Netumin H1/Q2 oli odotettua heikompi johtuen suurten, päättyneiden projektien hännistä ja uusien julkisten hankkeiden pitkistä aloitusviiveistä, vaikka uusien asiakkuuksien myynti on onnistunut hyvin.
  • Myyntiputki näyttää vahvalta sekä julkisella että yksityisellä sektorilla, mutta yksityinen sektori on vain noin 30 % liikevaihdosta ja sen kasvattaminen on tavoitteena.
  • Yhtiö ilmoitti tehostamistoimista kohdistuen Ratkaisut-yksikön ja konsernihallinnon rakenteisiin, tavoitteena noin 450 000 EUR:n kulusäästö H2:lle ja mahdollisesti määräaikaiset lomautukset.
  • Tase ja likviditeetti ovat hallinnassa ja pankkisuhde Nordeaan on hyvä, mutta konsernilla on 8–9 MEUR:n yritysostovelkaa ja liiketoiminnan rahavirta oli negatiivinen, joten kannattavuuden ja kassavirran palauttaminen on prioriteetti.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Huomio: Tämä on koneellisesti luotu transkripti ja se saattaa sisältää epätarkkuuksia.

JG
Joni Grönqvist
00:00 - 00:21

Hyvät InderesTV:n katsojat. Meillä on täällä haastattelussa Netumin toimitusjohtaja Repe Harmanen. Repe, tervetuloa haastatteluun! Kiitos paljon, kiva tulla taas. Kiva kun olet täällä. Hei. Tiedossahan oli, että tämä H1 ja Q2 vielä on haastava, mutta oli vielä vähän odotuksia haastavampi, niin avaisitko hieman, että mistä tämä johtuu?

RH
Repe Harmanen
00:21 - 02:53

No kyllä joo, että ihan niin kuin sun kanssa on täällä puhuttu ja sun raporteissa olet jo ennakoinnissa kirjoittanut, niin odotettiin heikkoa H1:tä ja paranevaa H2:ta. Ja kyllä meillekin oli, ja mulle oli. Selkeästi oli jossain määrin pettymys, että kuinka heikoksi H1 sitten lopulta siitä tuli. No sitten jos miettii vähän ehkä niitä syitä, niin se nyt ei ole ehkä niin dramaattinen kuin miltä se ihan raaka, brutaalisti lukujen valossa näyttää. Yksinkertaisia syitä. Meidän on puhuttu aikaisemminkin viime vuonna päättyneiden isojen hankkeiden hännistä. No, hännät liukuvat alaspäin, kunnes ne loppuvat. Totta kai näissä näkyy vielä tosi raakavertailu vertailukauteen, joka nyt on oma juttunsa. Mutta ne tietysti näkyvät luvuissa.

Mutta sitten meidän kevään, viime vuoden lopun myynti ja kevään uusi myynti, siis täysin uusia asiakkuuksia, on mennyt kyllä aika hyvin. Me on tiedotettu niistä, mutta niissä vaan ei niitä. Siinä on vaan niin pitkä se starttiaika ennen kuin saadaan julkisen julkisen hankinnan päätöksestä valitusajan jälkeen sopimusneuvottelut käytyä ja sen jälkeen hankkeet käyntiin. Niin se viive on niin suuri, että niistä ei ollut vetoapua H1:lle yhtään. H2:lle niistä tulee kyllä sitten vetoapua. Nyt nähdään tosin se, että sitten näiden päättyneiden hankkeiden hännät vähän niin kuin laskevat lisää H2:lla. Ja kysymyshän on nyt se, että voitetaanko vielä lisää niin, että H2:ssa saadaan lisää parannusta eli sitä aukkoa täytettyä. Tässä se aika yksinkertaisesti siis sanottuna on.

Toki kevään muutosneuvotteluista nostan vielä kyllä sen, että yritetty ottaa kiinni sitä kustannustasoa ja muuta, mutta kyllähän me menetettiin muutosneuvottelujen seurauksena koko joukko ihmisiä, joita ei missään nimessä haluttu menettää meiltä pois. Ja se harmittaa edelleen ja kuuluu tähän. Kuuluu varmaan tähän liiketoimintaan, että asiantuntijat ovat tärkeitä ja niistä ihmisistä pitää aina pitää huolta vaikeinakin aikoina. Ja joskus siinä onnistutaan ja joskus heikommin.

JG
Joni Grönqvist
02:53 - 03:30

Joo, mainitsit tuossa myynnin, ja niin kuin sanoit, tuo myynti on ollut tai vaikuttanut hyvältä. Te olette saaneet paljon sopimuksia, mutta kun se kuoppa oli paljon kirittävää, niin totta kai se ei näkynyt luvuissa odotetulla tasolla. Mutta miltä nyt toi? Ehkä jos mietitään yleistä taloustilannetta, niin Suomen taloushan näyttää paremmalta tällä hetkellä, ja siinä mielessä on positiivista yleisössä, markkinassa. Miten se näkyykö se teillä niin kuin myyntiputkessa jotain parantuneena ja muutenkin, niin miltä se näyttää myyntiputki nyt loppuvuodelle?

RH
Repe Harmanen
03:30 - 04:35

Myyntiputkihan näyttää siis ihan yhtä hyvältä kuin se on näyttänyt koko kevään, ja hankkeita siellä on julkisella sektorilla ja yksityisellä sektorilla. Onko tämä se vuosi, kun kaikki piristyy? Voi olla, että on se vuosi, mutta siis meillä se on koko ajan näyttänyt aika hyvältä. On hävitty. Osa kuuluu aina hävitä, osa me on voitettu. Enemmän ehkä kuin mä odotin. Mutta. Tietysti enemmänkin voisi voittaa. Siellä. Ei mun mielestä, siinä mä en. En tavallaan näe sitä ongelmaa. Me on voitettu. Laadun ja hinnan yhteispisteillä se on minusta suht ok. Enemmän tietysti pitäisi voittaa siitä, ei kahta sanaa.

Yksityisen sektorin voitot, joka meillä kuitenkin yksityinen sektori on vain sen pari, 30 % liikevaihdosta, niin se olisi tietysti tärkeää, että saataisiin siitä toista isompaa tukijalkaa tähän julkisen sektorin puolelle mukaan. Mutta. Tuota, se on. Niitä hankkeita on oleellisesti vähemmän. Kyllähän se meidän massa on siinä julkisessa sektorissa.

JG
Joni Grönqvist
04:35 - 04:56

Jos mietitään noita aloituksia, eli talous menee eteenpäin, niin te kerroitte tässä tulosvaroituksen yhteydessä projektien lykkääntymisistä, ja myös muilta on tullut. Voiko tässä jotain sanoa, että onko tämä julkinen vai yksityinen sektori, joka. Onko tässä jotain yhtenäistä vai onko se vähän? Kaikentyyppiset asiakkaat, jotka on lykänneet näitä nyt kesän ja kevään aikana näitä aloituksia.

RH
Repe Harmanen
04:56 - 05:26

No itse asiassa meillä on. Sanoisin, että varmaan ihan fifty-fifty, että en mä näe tämmöistä trendiä, että nämä, mitkä meillä on siirtynyt keväältä syksylle aloituksia, niin ne on kyllä ihan oikeastaan prosessisyistä, että on vaan mennyt pidempään. Vaikkapa että kun valitusaika on loppunut, niin on mennyt pidempään. Sitten se aika, kun saadaan sopimus solmittua, ja sitten jos kesä rupeaa lähestymään, niin kannattaa jo aloittaa elokuussa, että ne on enemmän mun mielestä ollut meillä sellaisia inhimillisiä. Kyllä joo.

JG
Joni Grönqvist
05:27 - 05:44

Tänään aamulla kerroitte myöskin uusista tehostamistoimista. Avaisitko hieman, mitä tehostatte ja mikä näiden mittakaava on? Ja varmasti vaikuttaa, että uskotte, että on riittävät tehostamistoimet tällä hetkellä tuon kannattavuuden kääntämiseen. Vai?

RH
Repe Harmanen
05:44 - 07:50

No kyllä, me tiedotettiin. Tiedotettiin itse asiassa kahdestakin eri tehostamistoimesta, jotka kohdistuvat puhtaasti toisaalta meidän isoimman Ratkaisut-yksikön hallintorakenteeseen ja hallintoon sekä sitten meidän konsernin hallintoon. Molemmissa pyritään hakemaan aika nopeasti kassa- ja tulosperusteisia säästöjä. Toivottavasti pääasiassa määräaikaisilla lomautuksilla, mutta neuvotteluiden seurauksena sitten nähdään, mihin siinä mennään. Me pyritään niillä, ja meillä on koko joukko muita toimia, niin pyritään semmoiseen noin 450 000 euron kulusäästöön H2:lle. Näillä toimilla yhteensä.

No ehkä sitten tietysti kysymys on, mitä? Mitä? Itse mietin kovasti, että näillä päästään eteenpäin ja tarvitaan. Me tarvitaan kuitenkin kaikki nämä hyvät tyypit meille. Kun jos ja kun se liikevaihto palaa siihen kasvuträkille, niin kuin me nyt odotetaan. Jolloin pitäisi maltilla miettiä, että millaisiin rakenteisiin puututaan.

No sitten kun katsoo raakoja lukuja. Me oltiin reilu vuosi sitten 395. Viisi ihmistä, tai minä päivänä sen nyt haluaa katsoa. Tällä hetkellä meitä on vähän yli 300. Niin, semmoinen mitä mä itse tietysti mietin, että mikä on, millainen pitää olla. Organisaatio- ja hallintorakenne 360 hengen asiantuntijaorganisaatiolle suhteessa 250 hengen asiantuntijaorganisaatiolle. Ja tämä on sellainen, mitä tietysti päässäni pallottelen, että voiko se olla sama ja tuleeko sen edes olla sama, millä me oltais tehokkaampia? Millä me oltaisiin parempia? Että nyt kyllä fokus on selkeästi, että asiantuntijatyöhön itsessään ei pyritä koskemaan, vaan nyt katsotaan tämmöistä hallintonäkökulmaa tässä touhussa.

JG
Joni Grönqvist
07:51 - 08:08

Sitten lopuksi vielä ehkä tämä heikko tulostaso, ehkä. Herätti taas katsomaan hieman tasetta kanssa, tai tarkemmin, niin se on aika kireä tilanne tällä hetkellä vaikuttaa. Mitä ajatuksia se sulle herättää ja vaatiiko se jotain toimenpiteitä?

RH
Repe Harmanen
08:08 - 09:55

No meidän siis omavaraisuusaste on ollut ok ja on ok. Siinä ei kahta sanaa. Toki siihen tietysti vaikuttaa aika moni asia. Tuo rahoitusasema on tietysti semmoinen, mikä aina ensimmäisenä tulee mieleen, ja kassa ja kassavarat. Meillä ei ole kyllä minkäänlaista haastetta. Meillä on. Meillä on erittäin hyvät sopimukset ja hyvä suhde meidän pääpankin Nordean kanssa, ja erittäin hyvät ja avoimet keskustelut. En ole siitä hirveän huolissani, siis faktisesti juuri siitä eksaktista asiasta.

No sitten kuitenkin se, että meillä on vanhoista yrityskaupoista se 8–9 miljoonaa euroa velkaa. Velan pystyy maksamaan takaisin vain positiivisen tuloksen, käyttökatteen ja kassavirran kautta. Meidän liiketoiminnan rahavirtahan oli negatiivinen nyt. Nyt sitten tässä ekalla haavilla. Se on se, mikä on hankala, joka johtaa tähän kaikkeen muuhun. Että mahdoton tilannehan on se, että velkaa ei koskaan maksaisi takaisin. Se on asia, mihin tullaan kiinnittämään huomiota.

Ja onhan se toki syy sitten, minkä takia. Katsotaan nyt myös tätä äsken mainitsemaani hallinnon tulos- ja kassavaikutteisia asioita, että niistä jonain päivänä halutaan niistä lainoista eroon. Ja ehkä voisi ajatella, että kaikki kaupat eivät ole olleet niin onnistuneita, että ne ovat maksaneet itsensä takaisin. Niin siinä problematiikassa eletään. Eletään tuossa taseen osalta, ei draamaa, mutta siis on todellakin mun työpöydällä tällä hetkellä. Kiitos paljon, Repe, kommenteista.

JG
Joni Grönqvist
09:55 - 09:57

Ja tsemppiä tuohon myyntiin H2:lle.

RH
Repe Harmanen
09:57 - 10:00

Kiitos paljon! Teemme parhaamme ja vähän sen yli.

JG
Joni Grönqvist
10:00 - 10:01

Okei, hyvä, hieno homma.

Netum Q2'26: Haastava kvartaali

NETUM18.08.2026 klo 14.15
Joni GrönqvistAnalyytikko
Keskustele
Netum julkaisi aamulla Q2‑liiketoimintakatsauksensa. Kesäkuun tulosvaroitus vahvisti arvion heikosta Q2:sta, mutta raportoidut luvut olivat kuitenkin odotuksia synkemmät. Liikevaihto laski 26 %, ja EBITA oli ‑0,5 MEUR. Netumin toimitusjohtaja Repe Harmanen kommentoi videolla.

Aiheet:
(00:10) Haastava alkuvuosi
(02:53) Myyntiputken kehitys
(04:35) Projektien lykkääntyminen
(05:26) Uudet tehostamisohjelmat
(07:50) Taseen tilanne
Pysy ajan tasalla
Yhtiöhaastattelut

Tulevia webcasteja

Viimeisimmät videot

Netum Q2'26: Haastava kvartaali
LIVE
18.08.2026 klo 14.15 Netum Group
Orthex Q2'26: Pohjoismainen kuluttajakysyntä elpymässä
18.08.2026 klo 14.02 Orthex
Cityvarasto Q2'26: Kasvua ja kiinteistöhankintoja
18.08.2026 klo 13.00 Cityvarasto
Tamtron Group Oyj, H1 2026, Webcast
18.08.2026 klo 13.00 Tamtron
Savox Communications Oy, Q2'26
18.08.2026 klo 13.00 Savox
Näytä kaikki videot