Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Huomio: Tämä on koneellisesti luotu transkripti ja se saattaa sisältää epätarkkuuksia.
Orionilta saatiin tänään Q3-liiketoimintapäivitys, ja haastattelussa meillä on tänään toimitusjohtaja Liisa Hurme. Tervehdys, Liisa. Ja onnittelut hyvästä tuloksesta jälleen kerran. Miten tämä Q3 meni?
Tervehdys ja kiitoksia. Q3 meni oikein hyvin. Taas uusi hyvä. Erinomainen kvartaali toimitettuna.
Hyvä. Lähdetään. Tulokseenhan teillä oli, oli meni oikeastaan konsensuksen ja esimerkiksi meidän odotusten yli. Millaisia asioita siellä erityisesti hyvän tuloksen taustalla oli?
Yleensä hyvän tuloksen taustana on Nubeqa. Nubeqa on meidän kovan kasvun ajuri, ja jälleen kerran se pääsi positiivisesti yllättämään meidät. Eli rojalteja kertyi enemmän kuin mitä me oltiin oletettu, ja tablettejakin toimitettiin ihan niin runsaasti kuin vaan tuli toimitettua tässä kvartaalissa. Ja sitten tietenkin meidän muutkin divisioonat. Mä aina yritän muistuttaa, että emme me ole mitenkään Nubeqan varassa, vaan meillä on muita divisioonia, ja siellä meidän brändituotteet-divisioonassa kaikki bisnekset, niin keskushermostosairaudet, naisten terveys kuin hengityselinsairaudet, niin kaikki etenivät erittäin hyvin, ja geneerisessä liiketoiminnassa näkyy vähän miinusta. Mutta siellä on erittäin kova vertailukausi viime vuoteen, että eri. Sanoisin, että hyvin vakaata hyvää tulosta kaikki. Kaikki meidän tulosyksiköt tekevät.
Hyvä. Lukujen ulkopuolelta. Kerroitte tuossa vähän teidän organisaatiomuutoksista. Millaisia asioita te muutatte, ja millaisia tavoitteita näillä muutoksilla on?
Me muutetaan meidän organisaatiota tämän strategian mukaisesti. Se on ensinnäkin erittäin hyvä huomata, että strategiamme ei muutu. Päinvastoin, me muutamme organisaatiota, jotta voimme toteuttaa sitä strategiaa, joka lanseerattiin vuoden 2020 alussa. Me ollaan edetty siitä ensimmäisestä vaiheesta, jonka tarkoituksena oli vahvistaa meidän eurooppalaista olemusta. Kuten sanoin, siellä menee nyt tosi hyvin. Easyhalerilla ja brändituotteilla. Me on edetty Japaniin, ja nyt sitten astutaan seuraavaan vaiheeseen näiden meidän uusien pipelineissä olevien tuotteiden kanssa. Siellä on faasi kakkosissa tuotteita. Seuraavaksi pitäisi alkaa valmistautua niiden kaupallistamiseen eri puolilla maailmaa ja tietenkin vahvistaa yhä sitä eurooppalaistakin toimintaa.
Ja siksi me nyt sitten eroteltiin. Meillä oli ennen esimerkiksi osa eurooppalaisista myyntiorganisaatioista yhdessä tämän brändituotedivisioonan kanssa. Nyt meidän brändituotteet on ihan oma divisioonansa, ja he ovat vastuussa strategiasta, siitä miten he etenevät globaalisti ja Euroopassa. Sinne on lisätty myös tämmöinen sairaalatuotebisnes, ja se liittyy juuri näihin biosimilaareihin, joihin me on hankittu Euroopan laajuisia oikeuksia, näihin uusiin sairaalatuotteisiin, rekombinanttialbumiiniin. Me lähdetään rakentamaan sellaista Euroopan laajuista sairaalabisnestä sinne brändituotteisiin, ja sen takia meidän johtoryhmään liittyy sitten uusi henkilö, Henri Salokangas, vetämään tätä. Hän on aikaisemmin johtanut meidän. tätä Easyhaler-bisnestä, tuntee erittäin hyvin brändituotteet ja tämän hengityselinbisneksen.
Toinen asia, mikä tässä muuttuu, on se, että me yhdistettiin kaikki USA:n ulkopuolinen myynti, kaikki myyntiregioonat yhden henkilön alle, eli Håkan tulee johtamaan tätä organisaatiota. Siinä me haetaan tietenkin sitä globaalisti hyvin yhdenmukaista toimintaa kaikissa maissa, ja tämä on operaatio, joka palvelee sitten erilaisia divisioonia heidän toiveidensa mukaisesti. Sen lisäksi me sitten tämä geneerinen liiketoiminta yhdistettiin meidän operatiiviseen, tekniseen tai tämmöiseen globaaliin operaatioon, jossa meidän tuotantotehtaat, API-tuotteet. Toimitusketju. Koska geneerisessä liiketoiminnassa tärkeintä on se, että tuotteet toimitetaan ajallaan, niiden hinta on kohdallaan. Se on tenderkilpailu, ja siellä ei ole varaa hävitä. Ja tavallaan toimitusketju on todella sen toiminnan juuri. Eli me haluttiin viedä se lähemmäs sitä.
Yksi näitä raportin uusia asioita oli, että. laajennatte Nubeqan vaikuttavan aineen eli darolutamidin valmistusta, tai ostatte sitä jatkossa osittain talon ulkopuolelta, niin mitä tässä päätöksessä on taustalla, ja onko tällä jotain vaikutusta teidän myyntituoton bruttokatteeseen tämän tuotteen osalta?
Tämän päätöksen vaikutuksena, tämä on tietenkin päätös, joka on tehty jo aikaa sitten, eli jo vuosia sitten ruvettiin valmistelemaan tätä saksalaista valmistusta ja nyt sitten tätä valmistusta USA:ssa. Volyymithan on kasvanut paljon hurjemmin kuin me koskaan ajateltiin, kun me Hankoon rakennettiin uusi tehdas. Ja totta kai me halutaan varmistaa se, että sitä on varmasti saatavilla aina ja tarpeeksi ja varastot pysyy täynnä, ja sen takia useita valmistuspaikkoja. Ja nyt nykyisessä geopoliittisessa tilanteessa on myös hyvin tärkeää, että sitä tuotantoa on eri maissa ja eri maanosissa. Ja tuo on bruttokatteeseen, sillä voi olla pieni vaikutus, mutta se ei ole mitään materiaalista.
Hiljattain saatiin myös tutkimustuloksia tästä DASL-HiCaP-tutkimuksesta ja darolutamidista varhaisen vaiheen eturauhassyövässä. Kertoisitko vähän näistä tuloksista ja mitä ne tarkoittavat Orionille?
Tulokset näyttävät lupaavilta, ja siedettävyys näyttäisi olevan samanlainen kuin aikaisemmin.
No nyt sitten tosiaan välituloksia. Oletetaan, että jos kaikki menee hyvin ja saadaan jatkossa positiivisia tuloksia, niin milloin ajattelet, että mahdollinen myyntiluvan laajennus voisi ajallisesti olla mahdollinen?
No siihen en uskalla sanoa mitään, se on ihan Bayerin päätettävissä.
No joo, tuossa mainitsit biosimilaarit aiemmin, ja teillähän tuli nyt hiljattain uutinen sieltä syöpäpuolelta ja aiemmin tänä vuonna myös. Kertoisitko vähän siitä, mikä rooli näillä biosimilaareilla ja nyt näillä tuoreilla sopimuksilla on sitten teidän lähivuosille?
No, niillä on iso rooli. Meillähän on pitkä kokemus biosimilaareista. Me oltiin oikeastaan ensimmäisiä 2016, jotka lanseerasivat Pohjoismaissa biosimilaareja. Me lanseerattiin eteläkorealaiselta Celltrionilta lisensoituja infliksimabia, etanerseptiä, tunnetaan hyvin se markkina etenkin Pohjoismaissa, ja ollaan sitten ajateltu jo pidempään, että meidän olisi syytä tehdä tämä sama asia ihan Euroopan laajuisesti. Meillä on vielä historiallisesti kohtuuhyvä tuntemus sairaalakaupasta Dexametasonin ja Simdaxin suhteen. Eli nyt on sitten etsitty näitä hyviä biosimilaareja, isoimpia, ja pembrolitsumabi on sitten viimeisin sopimus. Muistaakseni edellinen oli nivolumabi, josta me raportoitiin, ja siellä on jo muutama markkinoillakin, että me rakennetaan oikein tarkoituksellisesti tällaista laajaa biosimilaarisalkkua Euroopan laajuisesti.
Ja siihen liittyy just tämä organisaatiomuutoskin osaltaan, että sinne tulee tämmöinen sairaalasegmentti. Suurin osa näistä on sairaalakauppaa, mutta sinne tulee toki sitten muitakin sairaalatuotteita.
Ja ehkä voi sanoa niille, ketkä eivät näitä lääkkeiden nimiä niin tunne. Isoista lääkkeistä siis puhutaan.
Ja mitataan, että hyvin kymmenien miljardien myynti alkuperäislääkkeillä. Mutta me tiedetään kyllä kokemuksesta, että kun biosimilaarit tulee markkinoille, niin ne on biologisten lääkkeiden geneerisiä, että ne hinnat laskevat aika nopeasti.
Kyllä, kyllä. Hyvä nosto tutkimusputken puolella, teillä on. Tämä ODM-216-hanke aktivoituu nyt, niin kertoisitko vähän mistä siinä on kyse ja myös millaisia suunnitelmia teillä on tämän kliinisen ohjelman laajentamisen suhteen? Tässä nyt lähikuukausina ja vuosina.
Todellakin, me ollaan hirveän ylpeitä ja iloisia tästä ODM-216:sta. Alkuvuodesta jo kovasti kerroin, että kyllä me tänä vuonna tuodaan meidän ensimmäinen biologinen faasi ykköseen, ja niin me tehtiinkin. Se on bispesifinen antibody, ja. tämmöisiin kiinteisiin kasvaimiin tähdätään, mutta faasi ykkönen on hyvin aikainen vaihe. Nythän me tutkitaan, että onko se turvallinen ihmisille. Hyvin vaikea sanoa vielä. Mä toivon, että me voidaan sitten vuonna 27 lopussa, viimeistään 28, raportoida tuloksia, ja seuraavat hankkeet, jotka me tuodaan faasi ykköseen. Siellä on varmaan pientä molekyyliä, siellä on biologista molekyyliä, ja henkilökohtaisesti olen toivonut, että voidaan raportoida jotain jo tänä vuonna. Voi olla, että menee ensi vuoteen.
Kuullaanko ehkä kivun puolelta vielä jotain? Nythän teillä on tullut paljon syövästä uutisia.
Jää nähtäväksi. Hyvä.
Kyllä sitä loppuun vielä tuosta teidän pitkän aikavälin näkymästä, että positiivisia yllätyksiähän on tullut, niin kuin tässäkin todettiin. Nubeqan suhteen. Ja teillä on tämän oman tuotteen suhteen ohjeistus, että pitkällä aikavälillä yli miljardin vuositulot Nubeqasta. Nythän me ollaan. Tänä vuonna tullaan jo aika lähelle niitä lukuja. Millaisia oletuksia tässä teidän ohjeistuksen taustalla on? Ja jos muuten haluat kommentoida tätä pitkän aikavälin näkymää.
No, toistaiseksi tosiaan pysytään tässä miljardin ohjeistuksessa, jonka me annettiin alkuvuodesta. Mitään syytä ei ole vielä muuttaa sitä. Katsotaan ihan rauhassa, miten Nubeqa etenee. Katsotaan ensin tämä vuosi ja sitten seuraava vähän pidemmälle.
Hyvä. Kiitoksia paljon haastattelusta ja tsemppiä loppuvuoteen!
Kiitoksia.
Orionin liikevaihto kasvoi 28 % ja liikevoitto ylitti odotukset pääasiassa Nubeqan vahvojen rojaltituottojen ansiosta. Orionin toimitusjohtaja Liisa Hurme kertoo lisää yhtiön kehityksestä analyytikko Antti Siltasen haastattelussa.
Aiheet:
(00:00) Aloitus
(00:11) ”Erinomainen kvartaali”
(00:23) Nubeqa vahvan tuloksen taustalla
(01:25) Organisaatiomuutos
(04:07) Nubeqan vaikuttavan aineen valmistus
(05:08) DASL-HiCaP-tutkimus
(05:44) Biosimilaarien merkitys
(07:23) ODM-216:n eteneminen
(08:29) Pitkän aikavälin näkymä