Kotimaiset rahastopääomat uusiin ennätyksiin syyskuussa
Tiivistelmä
- Odotamme, että kotimaiset sijoitusrahastot jatkavat positiivista kehitystään, sillä syyskuussa tehtiin lähes 600 miljoonan euron nettomerkinnät, mikä nosti rahastopääomat ennätykselliseen yli 193 miljardiin euroon.
- Näkemyksemme mukaan Evlin vahva myynti on ollut merkittävä tekijä syyskuun nettomerkintöjen kasvussa, ja yhtiön alkuvuoden nettomyynti on noussut yli miljardiin euroon, mikä on toiseksi korkein kaikista kotimaisista rahastotaloista.
- Arvioimme, että vaikka United Bankers on kyennyt pitämään kiinteistörahastonsa auki, sen rahastomyynti on ollut alkuvuonna tahmeaa, ja nettomerkinnät ovat vain hieman yli 50 miljoonaa euroa plussalla, mikä on alle yhtiön myyntipotentiaalin.
- Huomautamme, että sijoitusrahastopääomien kehitystä tulisi seurata myös pidemmällä aikavälillä, sillä niiden merkitys vaihtelee yhtiöittäin merkittävästi.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Suomen Sijoitustutkimuksen julkaiseman Rahastoraportin perusteella kotimaisiin sijoitusrahastoihin tehtiin syyskuussa nettomerkintöjä lähes 600 MEUR:lla. Nettomerkinnät selittyvät pitkälti Evlin hurjalla myynnillä, ja Evlin ulkopuolinen myynti oli vain lievästi positiivinen. Koko alkuvuoden osalta nettomerkinnät ovat reippaasti yli 2 miljardia plussalla, ja koko vuodesta on tulossa uusmyynnillisesti hyvä. Myös arvonmuutokset olivat syyskuussa selvästi positiiviset, ja niiden siivittämänä rahastopääomat paisuivat kaikkien aikojen ennätykseen yli 193 miljardiin.
Huomautamme, että vaikka syyskuussa iso osa avoimista kiinteistörahastoista on normaalisti auki lunastuksille ja merkinnöille, ei syyskuun raportti anna tältä osin oikeaa kuvaa, sillä iso osa avoimista kiinteistörahastoista on joko lykännyt lunastuksia tai sulkenut rahastonsa kokonaan.
Kotimaisten sijoitusrahastojen pääomat (mrd. euroa)
Kotimaisten sijoitusrahastojen nettomerkinnät (AUM)

Listatuilla varainhoitajilla kehitys pääosin positiivista
Seuraamiemme yhtiöiden osalta kuukausi sujui pääosin hyvin. Huomautamme, että tässä katsauksessa kommentoimme vain niitä seurannassamme olevia yhtiöitä, jotka raportoivat ajantasaisia kuukausitilastojaan Rahastoraportilla. Näin ollen Taaleri, Mandatum ja CapMan jäävät tarkastelun ulkopuolelle. Titaniumin myyntiä kommentoimme erillisellä kommentilla, kun se raportoi rahastojensa myynnit.
Aktian nettomerkinnät pysyivät nollan tuntumassa syyskuussa. Aktian myynti on kehittynyt kesäkuusta alkaen positiivisesti, ja yhtiön olisi ensiarvoisen tärkeää kyetä jatkamaan tätä trendiä loppuvuoden aikana.
Alexandrian nettomerkinnät olivat noin 6 MEUR, mikä on yhtiölle varsin normaali taso. Alkuvuoden osalta nettomerkinnät ovat kuitenkin alle 30 MEUR plussalla, mikä on vaisuhko suoritus suhteessa yhtiön potentiaaliin. Huomautamme, että Alexandrian strukturoitujen tuotteiden myynti on vetänyt alkuvuonna ennätyshyvin, mikä kompensoi rahastomyynnin vaisuutta.
eQ:lla nettomerkinnät olivat nollissa syyskuussa. Koko alkuvuoden osalta merkinnät ovat yli 60 MEUR miinuksella johtuen etenkin Yhteiskuntakiinteistörahaston lunastuksista. Huomautamme, että eQ on lykännyt molemmissa avoimissa kiinteistörahastoissa lunastuksia odottamassa maksua, ja näkemyksemme mukaan niiden euromäärä on huomattava.
Evlin alkuvuoden vahva myynti sai jatkoa, ja yhtiö keräsi syyskuussa hurjat yli 600 MEUR:n merkinnät rahastoihinsa. Suoritusta parantaa entisestään se, että yhtiön rahamarkkinarahaston (Evli Likvidi) lunastukset olivat lähes 200 MEUR, eli nettomerkinnät järkevää palkkiota tuottaviin rahastoihin olivat yli 800 MEUR. Uusmyynnistä valtaosa keskittyi yhtiön uusiin Enhanced Index -rahastoihin. Pidämme todennäköisenä, että tätä myyntiä selittävät Evlin omat allokaatiomuutokset ja todennäköisesti osa hurjasta myynnistä on siirtynyt rahastoihin ETF:stä. Näin ollen Evlin nettomyynti tuskin todellisuudessa on ihan näin korkea. Joka tapauksessa syyskuun suoritus on kaikilla mittareilla erinomainen ja koko alkuvuoden osalta Evlin nettomyynti kohoaa yli miljardiin euroon, mikä on OP:n jälkeen toiseksi korkein kaikista kotimaisista rahastotaloista.
United Bankers keräsi syyskuussa hyvät 17 MEUR:n nettomerkinnät. Myynnistä huomattava osa meni UB Metsään. UB:n auki olleesta Pohjoismaisesta kiinteistörahastosta tehtiin lunastuksia vain alle 4 MEUR:lla ja UB:llä pahin aika lunastusten osalta on selkeästi takanapäin. UB on kyennyt pitämään kiinteistörahastonsa auki läpi nykyisten kiinteistörahastojen ongelmien, mitä pidämme erinomaisena suorituksena. Kokonaisuutena UB:n rahastomyynti on ollut alkuvuonna tahmeaa, ja nettomerkinnät ovat vain hieman yli 50 MEUR plussalla, mikä on selvästi alle UB:n myyntipotentiaalin.
Muistutamme sijoittajia, että rahastopääomien kehitystä tulisi yksittäisten kuukausien lisäksi seurata myös pidemmällä aikavälillä. Sijoitusrahastopääomien merkitys myös vaihtelee yhtiöittäin merkittävästi.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
